Стара практика от времето на килийните училища са пясъчните сандъчета, на които децата са се учили да пишат.
Днес за тестването на най-скъпите и големи проекти за милиони евро се използва нещо подобно, но в съвсем друга вариант и на друго ниво.
Нарича се sandbox или пясъчник за иновативни решения. Какво представлява той и къде у нас има sandbox.
Къде се прилага тестването на големи иновативни проекти и как функционира?
Темата коментира в “Нашият ден“ зам.-кметът Генчо Керезов.
“Пясъчникът“ за иновативни решения залегна и стартира своето приложение като част от плана за действие по изпълнението на Стратегията за дигитална трансформация на София.
Цялата стратегия въобще и начинът, по който стигнахме до този план за действие, беше на база на редица европейски проекти, по който столицата участва. Всъщност цялото направление “Дигитализации, иновации и икономическо развитие“ се роди именно като резултати и препоръка от един такъв проект."
Пясъчникът се роди като идея в редица дискусии, които имахме с Европейската инвестиционна банка
"Съветваха ни да структурираме методология за всички наши проекти. Реших, че задължително трябва да вкараме този “пясъчник“ в цялостния план за действие.
Фактически отворихме вратата на Startup екосистемата да влезе в общината и млади, иновативни компании, които работят бързо и динамично на този Startup принцип да могат да дават идеи и да предоставят решения за градската среда, които да я подобряват. Които да са тестови, пилотни, с минимален финансов риск за общината, но да можем да тестваме и валидираме технологии.
Когато валидираме тази технология, можем да видим какви са резултатите от нея.
Можем да си представим sandbox като една методологична рамка. Всъщност ние сме отворили вратата за компаниите и входът е чрез директен контакт с нас."
Кой и как подкрепя стартиращите фирми?
Темата коментира в “Нашият ден“ Натанаил Стефанов, зам.-председател на “София Тех Парк”.
Методът изобщо не е нов. В цял свят има такава среда, в която иноваторите могат спокойно да тестват или да изпробват своите идеи.
Това, което сме направили в “София Тех Парк”, макар и да не се нарича официално “пясъчник“ има за цел да подкрепя хората и технологичните проекти, които искат да се комерсиализират.
Да им дава необходимата подкрепа от гледна точка на знания, контакти и среда, така че те да могат да ревизират своите идеи.
Снимки: Pixabay, www.sofia.bg, https.sofiatech.bg
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg