Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Още щрихи към някои корупционни процеси у нас

След като шестима български граждани и техните фирми бяха санкционирани от Съединените щати за евентуално участие в корупционни схеми – дали и Европа взима отношение към тях? Изнесеното от щатската администрация и позоваването ѝ на закона „Магнитски“ не е голяма новина за България. Години наред се говореше за тези проблеми, години наред неправителствени организации и политически лица – се занимаваха с корупционните процеси у нас. 

Трябваше ли да бъдат казани ясно от други хора, за да стане сензация в България? Според изпълнителния директор на българския клон на организацията „Трансперънси интернешънъл“ „Прозрачност без граници“ Калин Славов за съжаление България се нарежда в редичката на т.нар. „проблемни държави“.

Трябваше ли обаче Европа да вземе по-сериозно проблема с корупцията в нашата страна, вън и независимо от многото доклади и на Европейската комисия, в които се правеха забележки за съдебната система у нас. Може би Европа трябваше да вземе по-категорични мерки за някои проблеми в България, още преди последните събития и доста време преди да се създаде мониторинговата група от евродепутати, които ще дойдат у нас през есента. Може би това е някакво решение „постфактум“, смята евродепутатът от БСП – ПЕС Петър Витанов.

Чуйте репортажа от звуковия файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Акъл за всички

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме за всички, че и ще остане.  Ето например достатъчно акъл как да бъде изградена бързо и без особени вложения от наша страна стратегическата магистрала до Видин.  Отговорните за това фактори, разните там магистралостроители и давачите на обещания да взимат по лист и химикалка и да си водят записки. Чуйте за..

публикувано на 05.02.25 в 16:45
д-р Цветеслава Гълъбова

Изписани, но изоставени: Психично болните и проблемите на системата

На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София.  В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..

обновено на 05.02.25 в 13:33

Открито заседание по сигнал за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето

Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...

публикувано на 05.02.25 в 12:47
Доц. Жана Попова

Училищните медии на фокус: Академична инициатива обединява младите журналисти

Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..

обновено на 05.02.25 в 11:57

Естетична медицина – регулация, опасности, решения

За естетичната медицина – регулацията, опасностите и решенията говорим в Lege Artis, след като министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди преглед на нормативната уредба в сферата. Регионалните здравни инспекции, от своя страна, започнаха проверки за нерегламентирани дейности, свързани с естетичната медици. Вниманието на държавните..

публикувано на 05.02.25 в 11:21