Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Катя Михайлова: Страшно много нихилизъм има сред българското общество

доц. Катя Михайлова
Снимка: Елена Донкова

„В хода на изследванията , които направих, не открих наличието на интелектуална общност у нас – казва доц. Катя Михайлова, автор на научното изследванеИнтелектуалните елити в историята на три исторически бунта“. Общността предполага връзка между хора, на базата на тяхната солидарност. Именно заради това интелектуалците тук са изгубили автономност, защото идеите се постигат, когато хората са заедно.

Според Катя Михайлова, преди да говорим за това дали някой чува идеите на интелектуалците, е добре да помислим за същността на това, което те казват, на първо място, би трябвало да стои достигната истина – смята тя. – Ако исканията на интелектуалците, изразени в някоя подписка, са сходни или удобни на политическата воля, тогава те биват уважени. Подписката може и да не бъде одобрена, но тя може да има и друга цел – чрез нея да се мобилизира общественото мнение и нова идея да се пусне в колективното съзнание.

Култът към завършилите на Запад хора, изненадващо дълго е валиден у нас – казва доц. Михайлова – Това е народопсихилогически комплекс, липса на национално самочувствие, страшно много нихилизъм има сред българското общество. Защо това толкова дълбоко и истинско разграждане на родното и на собственото?

Чуйте още от разговора с доц. Катя Михайлова в „Какво се случва“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Появата, развитието и ролята на "Белият куб" – в кураторски проект на Христо Калоянов

"Белият куб" е кураторски проект на Христо Калоянов.   Терминът "Белият куб" идва от есето на Брайън О’Дохърти Inside the White Cube: The Ideology of the Gallery Space от 1976 година. Основните характеристики са бели стени, които символизират чистота, без прозорци в контролирана среда. Проектът на Калоянов разглежда темите за появата, развитието и..

публикувано на 21.07.25 в 15:50

Над 150 фотографии с Райна Кабаиванска, събрани в изложба

Жителите и гостите на Пловдив могат да се докоснат до вдъхновяващата история на оперната прима Райна Кабаиванска чрез изложбата "Моите будители". Експозицията представя над 150 фотографии и разкрива впечатляващия път на Кабаиванска на световните сцени – от дебюта ѝ до триумфите в "Ковънт Гардън", "Ла Скала", "Метрополитън опера" и други престижни..

публикувано на 21.07.25 в 15:46

Седмица на италианската култура в Балчик

Седмицата на италианската култура в Балчик ще се състои за осми път. Началото на 21 юли дава изложбата "Персонажите на Пучини – живо вдъхновение". Тя представлява колекция от творби живопис на участниците в предишното издание на форума. Може да се разгледа в Каменната зала на Културния център "Двореца". Вечерта на 21 юли ще се състои концерт на..

публикувано на 21.07.25 в 15:26
Радой Ралин

Изкуството в мен: Свободният Радой Ралин

В "Тийн Тайм" отбелязваме 21 години от кончината на Радой Ралин. Истинското име на поета, сатирик, дисидент, известен с творчество, защитаващо свободата на словото, е Димитър Стоянов.  Сатиричните творби на Ралин се радват на изключителна популярност, защото съумяват да бъдат справедливи , предусещайки взривоопасните зони в социалното пространство...

публикувано на 21.07.25 в 14:50
Габриела, Луиза, Пейо Пеев, Деян и София

Тийнейджърът в мен: Пейо Пеев

Гостът ни днес е легендарният музикант Пейо Пеев, който е барабанист и основател на групите "Импулс" и "Спринт". Като млад музикант е част от съставите "Тонус", "Кристали" и "Звезди". През март 1979 година основава "Импулс" като  студийна група към Българското национално радио.  През 1981 година музикантът основава група "Спринт", в която се..

публикувано на 21.07.25 в 14:32