Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отвъд музиката на Ангел Заберски

Снимка: архив Маргарита Заберска

На 11 юни 2021 година се навършват 10 години откакто ни напусна композиторът, оркестратор и вокален педагог Ангел Заберски. (1931 - 2011).

В негова памет програма „Христо Ботев“ ще излъчи на 10 юни избрани моменти от предавания с музиката му. А тя е богата на песни и оркестрови творби, които Българското национално радио съхранява, като голяма част от тях са записани именно тук.

С респект и любов към тази институция, тъй като е работил и творил в нея, през 2009 г. композиторът подари на музея му някои от своите международни отличия. Това са: Голямата награда „Златният Орфей“ 1980 г. за песента „Бащината къща“ – изпълнява Панайот Панайотов; Втора награда от „Златният Орфей” 1968 г. за песента „Лунната соната“ – изпълнява Лили Иванова; Първа награда от „Златният Орфей“ 1978 г. за песента „Бяло крило” – изп. Маргарита Радинска; Голямата награда от фестивала в Барселона 1968 г. за песента „Да вярвам ли“ – изп. Лили Иванова.

Особено значими произведения на Ангел Заберски са и „Празник в София“ – Рапсодия за симфоничен и духов оркестър, „Деветте кръга“ – Драматична поема за солисти, смесен хор и симфоничен оркестър, „Тракийски акварел“, „Спомени от Странджа“, „Тази малка земя“ – за Биг бенд, „Елегия“ – за тромбон и пиано, мюзикълът „Звезден миг“.

Творчеството на Ангел Заберски се разпростира във всички по-мащабни жанрове като симфоничната, духовата, хорово-оркестровата, филмовата, детската, сатиричната музика, както и чрез редица композиции за Биг бенд. А що се отнася до забавната песен, в нея винаги прозира дълбока чувствителност и сантименталност, естествено продължение на лиричната му и романтична душевност. Песните му разказват, а мелодичната линия – най-важната част от песента, е винаги запомняща се.

Имал е щастието и късмета да учи музика при големи български светила и творци. Изучавал е четири години оперно пеене при проф. Христо Бръмбаров и композиция при Парашкев Хаджиев.

Ангел Заберски е един от създателите и член на популярния в началото на 60-те години на миналия век вокален квинтет „Приятели на песента“, за когото композира много песни.

Част от творческия му път е и вокалната педагогика. Негови студенти са били певците Васил Петров, Снежка Каламарова, Маргарита Радинска, Маргарита Димитрова, Нина Светославова, Борис Гуджунов, Борислав Грънчаров, Стефка Берова, Стоян Захариев, Богдан Томов.

Някои от отличителни му песни, превърнали се в любими на публиката, са „Брезите и момичето“, „Автобиография“, „Запей ми, мамо“, „Една сълза“, „Птиците разказват“, „Елегия“.
За създаването им, композиторът работи с едни от най-големите български поети и текстописци – Матей Стоянов, Кръстю Станишев, Орлин Орлинов, Иван Тенев, Надежда Захариева, Александър Петров, Йордан Милев, Димитър Керелезов, Владимир Башев, Матей Шопкин и мн.др.
Композирал е песни за почти всички наши изявени певци сред които са Райна Денева, Георги Кордов, Маргрет Николова, Борис Гуджунов, Мими Николова, Емил Димитров, Михайл Йончев, Тодор Върбанов, Орлин Горанов, Нели Рангелова, Васил Петров, Кристина Димитрова, Иво Минчев, Ангел Ангелов, вокална група „Сребърни звезди“, рок групите „Славяни“ и „Сезам“, както и за актьорите Татяна Лолова, Георги Калоянчев, Никола Анастасов.

Нека бъдем с музиката на Ангел Заберски и отвъд нея на 10 юни, четвъртък, от 11часа.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Легендарната група "Гънс ен' Роузес" се завръща в София

О, да! Легендарната група "Гънс ен' Роузес" обяви своето дългоочаквано завръщане в София като част от мащабното си турне през 2025 година. Вторият десант на патлаците и розите предстои отново на стадион "Васил Левски" тази вечер. Във въздуха припуква електричеството на нетърпеливото очакване за фалцетните височини на Аксел, Кавалерът на розите с..

публикувано на 21.07.25 в 14:50

Пианистката Рая Костова с първи авторски диск

В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който започва от Варна от Националното училище по изкуствата "Добри Христов", където Рая е в класа по пиано на Боян Бъчваров и я отвежда през 2009 г. в Кралската академия по музика в Лондон, с пълна..

публикувано на 20.07.25 в 08:10

H.M.S.U. канят на летен фестивал този уикенд в София

25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U.  е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е най-дълго провеждащият се музикален фестивал в България и най-старият с дръм и бас насоченост на Балканите. Hard Music and Sounds United (HMSU)  е българско музикално движение, създадено през..

публикувано на 17.07.25 в 17:05

Русенската опера със седем спектакъла на Белоградчишките скали

Държавна опера - Русе за първи път взема участие във фестивала “Опера на върховете“, който се провежда за десета година на Белоградчишките скали.  Фестивалът започва на 1 август и ще продължи до 6 септември . Русенската опера ще представи седем спектакъла под открито небе. Първият, с който ще бъде отрит “Опера на върховете“, e мюзикълът “Зоро”. В..

публикувано на 17.07.25 в 16:05

Международният фолклорен фестивал "Велико Търново" с 27-о издание

This is me. This is US! е тазгодишният наслов на Международния фолклорен фестивал "Велико Търново", който се открива на 19 юли и се организира от Националната Секция за България на CIOFF – Международен съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства – официален партньор на ЮНЕСКО. БНР е медиен партньор на събитието, чийто..

публикувано на 16.07.25 в 09:00