Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сякаш са триумфални арки – изложба на Атанас Хранов

3
Атанас Хранов, Изход
Снимка: Мариана Маринова

Може би за мнозина е изненадващо, или по-скоро интригуващо, заглавието на новата изложба на художника Атанас Хранов, а то е: „Изход“ в галерия „Ракурси“. В това пространство, за него запазена марка, прозорците гледат към тихата Хан Крум,  от другата страна към тайнствен вътрешен двор, с малък фонтан, останал още от къщата на Стефан Стамболов, като Алиса в страната на чудесата или Алиса в огледалния свят, и Котарак, който пресича двора с усмивка на лицето си. Сюжетите са няколко, преди всичко „Вратата на Александър“, „Вратата на разказвача“, „Вратата на Йосиф“, голямо-форматни платна – размер почти два на три метра, цикъл „И аз също бях там“, „Вятър от север“, „Чай от глухарчета“ и др.


Изложбата „Изход“ има друго важно послание от неговия приятел и съмишленик поета Александър Секулов, със стихотворението, което има заглавие „Изходът на Наско Х“.

В този дом под небето
стени няма, а само порти;
и от една празнота се излиза
към друга празнота, наречена пустота;
и сред това сияещо нищо
вирее и цъфти
въображението на Наско Х.,
което някои наричат роза,
а самият той нарича „роза на ветровете;
и ветровете в тази пустота
са толкова бавни, че почти спират,
стоят на място и шепнат нещо,
което Наско Х. ще разкаже на всички;
после той отваря портите на пустинята
и портите на съня,
пуска ветровете да летят,
а той остава сред рамките,
сякаш са триумфални арки,
или знаци,
или букви,
а навярно – свят, който трябва
да бъде досътворен.

Какво сподели Атанас Хранов за изложбата си „Изход“ чуйте в звуковия файл.

Изложбата може да бъде разгледана до 23 юни в галерия „Ракурси“

Снимки: Мариана Маринова, rakursi.com


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"ТриМа", изложба на наследниците на Никола Вълчев

"ТриМа" е изложба на Мирослава Мерекьова, Марин Мерекьов и Александра Мерекьова. Те са наследници на Никола Вълчев – български художник, майстор на битовия пейзаж. Техните картини се показват заедно като почит и признателност към предците им. Темите и стиловете върху платната, емоциите и състоянията, които пресъздават, са много различни. Те са..

публикувано на 20.09.24 в 18:06

"Герой на нашите сънища" от днес в родните киносалони

Филмът "Герой на нашите сънища" влиза в родните киносалони днес. Режисьор на американската продукция е Кристофър Боргли. Той е норвежки режисьор и сценарист, който живее зад Океана. По-известен негов филм е "Писна ми от мен" от 2022 година. Никълъс Кейдж отново се завръща в голямото кино след множество роли в проекти, които не отговарят на..

публикувано на 20.09.24 в 16:28

Мащабна юбилейна изложба – 120 години от рождението на Стоян Венев – представя ХГ "Владимир Димитров – Майстора"

На 20 септември 2024 г. (петък) от 18.00 ч. в ХГ "Владимир Димитров – Майстора" се открива юбилейна изложба, посветена на 120 години от рождението на Стоян Венев. Художествена галерия "Владимир Димитров – Майстора" представя мащабна юбилейна изложба по повод 120 години от рождението на Стоян Венев – художник, създал самобитно творчество, със собствен..

публикувано на 20.09.24 в 13:00

Изложба на 25 български илюстратори на детски книги в ХГ Казанлък

Изложбата "Радост, тъга и надежда. 25 български илюстратори на детски книги" в Художествена галерия, Казанлък е изложба в развитие. Куратори са Свобода Цекова и Антон Стайков, които са селектирали илюстрации от българския щанд на Панаира на детската книга в Болоня, за да ги представят пред публиката в Казанлък. Това е една от точките на турнето на..

публикувано на 20.09.24 в 12:15

Фестивал на талантливите студенти театрали

Международният студентски театрален фестивал "Данаил Чирпански" в Стара Загора е първият фестивал у нас за дипломни спектакли на театрални академии от света. Започнал през 2017 г. в памет на Данаил Желев-Чирпански, колега и приятел на организаторите, загинал в пътен инцидент, фестивалът се провежда през две години с огромен ентусиазъм. Ето какво..

публикувано на 20.09.24 в 08:15