Дали корупцията и злоупотребите с власт са белег за упадъка на Римската империя, или са били част от нейния modus vivendi във всеки етап от съществуването ѝ било като република, принципат или доминат.
Надниквайки в богатата история на Рим, не бива да се изсушаваме да мерим с днешен аршин, т.е. да преценяваме ефективността на дадена система, в случая административната, от днешна гледна точка. Въпреки това примерите за корупция и злоупотребите с власт изглеждат напълно актуални и непроменени повече от 2 хил. години.
Кога корупционните практики минават за морално непростими и кога – не, какво се случва с налагането на Pax Romana и има ли все пак светли примери на неподкупни служители?
„Няма епизод в историята, в който римляните да не са били покварени, или ако има такъв, той е заровен в някакво дълбоко минало, толкова дълбоко, че е минало и за самите тях.
Така или иначе основната ценност на Рим е да се печелят пари, а не да си добър човек. Все пак има някакви „объркани хора“, които предпочитат да са мъже на честта и достойнството. Но историята на Рим е тоталната история на капитализма. Не в днешния му смисъл. Римският капитализъм е римският пример за способността на човека да печели пари. Това е основното и водещото за римския манталитет – да печелиш. Срамно е да не развиваш собствен бизнес.
Лесните начини за печелене на пари римляните не са смятали за достойни. Това са бизнесмени от много висока класа. Хора с невероятен нюх кой бизнес ще бъде огромен бизнес и ще им донесе огромни печалби. Те са били много по-богати от най-богатите съвременни европейци, изключваме тук олигарсите.
Това е движещото за Рим – никакви права на човека или свободи. Свободата се изразява в това да не ти се пречи да увеличаваш имуществото си“ – казва д-р Марта Методиева, наш водач из прелюбопитната история на Рим.
Марта Методиева е автор, преводач и редактор, преподавател по латински и римска литература в НБУ, НГДЕК и Софийския университет, доктор по Теория и история на културата към Институт за балканистика с Център по тракология към Българската академия на науките.
В епизода са използвани книгите: „История на частния живот в Римската империя“ на Пол Вейн, „Светът на късната античност“ на Питър Браун, Imperium на Алберто Анджела и звук от подкаста A History Of The World In 100 Objects на Би Би Си с водещ Нийл Макгрегър.
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..
Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..
Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми с..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg