Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Опера в Летния театър

2
Снимка: operavarna.com

На 11 юни започва 12-ото издание на летния фестивал „Опера в Летния театър“ във Варна, като някои от предложените събития са част и от Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Представленията са общо двадесет и едно – седем са премиери. Отново в програмата ще има опера, оперета, мюзикъл, балет и концерти.

Първото събитие е посветено на 100-годишнината от смъртта на Енрико Карузо. На сцената под палката на Лоренцо Бизари ще пеят Марко Армилиато, Анджело Фиоре, Иван Момиров, Валерий Георгиев и Даниел Дамянов. Отново с гала-концерт ще бъде закрит фестивалът на 25 август. На пулта ще бъде Якопо Сипари ди Пескасероли, а заедно със солистите на Варненската опера ще пеят и сопраните Елена Роси и Мария Комарова.

Важен акцент в програмата на фестивала е и Оперният концерт, който ще бъде на 20 август. Под диригентството на Георги Димитров ще пее Красимира Стоянова.

Няколко интересни режисьори ще представят новите заглавия на варненци. Това са Вера Немирова и нейния съвременен прочит на оперетата „Графиня Марица“ на Калман, Антонио Замфир с мистичния поглед върху „Вълшебната флейта“ на Моцарт. Отново в България ще се радваме на нетрадиционните решения на Урсула Хьорнер, която вече е поставяла в Пловдив „Хофманови разкази“ на Офенбах. Вердиевата трилогия посветено на 250 годишнината от рождението му ще започне с „Риголето“ – нова постановка на Сребрина Соколова, последвана от двете заглавия дело на Кузман Попов – „Травиата“ и Трубадур“.

На 9 август с концерт-бенефис ще бъде отбелязана 90-годишнината на Борислав Иванов. В концерта ще участват солистите на Варненската опера работили под негово диригенство, а избраните сцени ще дирижират Светослав Борисов, Кръстин Настев, Стефан Бояджиев и Вилиана Вълчева.

Подробно кои са участниците в различните представления можете да видите на сайта операта, а допълнителни уточнения в звуковия файл дава Даниела Димова – директор на Варненската опера.

Друга силна страна на варненския фестивал е мюзикълът. За всяка една от продукциите е провеждан сериозен кастинг. В програмата са включени пет заглавия, като едното е премиера. Това е „Коса“ на Макдермот в режисьорската концепция на Борис Панкин. Четири от заглавията ще дирижира Страцимир Павлов. Единствено „Уестсайдска история“ на Бърнстейн ще дирижира Александър Фрай. Останалите заглавия са „Човекът от Ламанча“ традиционно със знаковата двойка Орлин Горанов и Мариан Бачев, „Парижката света Богородица“ на Кочанте, както и премиерното представяне на „Цар Лъв“ с музика на Елтън Джон и режисурата на Петко Бонев.

Балетната премиера този сезон е „Раймонда“ на Глазунов. Спектакълът е съвместна продукция с Македонската опера и освен режисьора Деян Прошев, хореографа Олга Панго и диригента Бисера Чадловска ще гостуват и македонски солисти. Иначе ще бъде играно и „Лебедово езеро“ на Чайковски, както и традиционната балетна гала.

Концерт в летния театър ще имат Мехаела Филева и Максим Ешкенази, както и Христо Йоцов, който ще представи своята „Jazz Cats Symphony“.

Подробности за тези събития чуйте в разговора с Даниела Димова.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Пътеводната звезда на певицата Леонора Илиева в операта

В южния град Катания в китната Сицилия българската оперната певица Леонора Илиева покорява своите лични върхове. Тя се занимава с музика от дете, докато накрая не стига до висшето изкуство операта. Родена в град София, завършва  Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" със специалност оперно пеене при проф. Мила Дюлгерова. От..

публикувано на 01.10.24 в 08:50

Музика от Брамс в бутиков концерт с история в София

Поредицата "Концерти с история" отбелязва  Международния ден на музиката 1 октомври с романтична програма под наслов "Сърцето на Брамс" в къщата-музей "Борис Христов" в София. В концерта създателката на инициативата – пианистката Венета Нейнска, ще си партнира на сцената с младия виолончелист Сион Найман. Талантливият музикант е студент в..

публикувано на 01.10.24 в 08:00
Консорт „Беншоа“

Възстановената Missa Scaramella

Излезе най-новият компактдиск на консорт "Беншоа" с ръководител Андрю Къркман. Това е премиерният запис на Missa Scaramella от Якоб Обрехт в новореконструираната ѝ версия, създадена от музиколога и композитор Фабрис Фич заедно с Филип Уелър и Пол Колб. Месата на Обрехт върху италианската популярна мелодия Scaramella е достигнала до нас в непълен..

публикувано на 30.09.24 в 14:59

Самочувствие на сцената с оперния певец Окан Сипахиолу

Оперният певец от турски произход Окан Сипахиолу, който живее в Италия, град Катания, се установява в оперния хор на града. Макар да завършва магистратурата си в Турция неговия живот е в Сицилия. Той ни въвежда не само в света на операта и нейния дом Италия, но и в специфичната техника "Александър", с която се занимава. Разказ за това какво..

публикувано на 30.09.24 в 13:05

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 октомври 2024 г.

1 октомври Свири Германският симфоничен оркестър с диригент Андрис Пога. 3.00 часа – Лили Буланже (1893-1918), "В една тъжа вечер" (D'un soir triste). 3.12часа – Анри Дютийо (1916-2013), Концерт за виолончело "Tout un monde lointain" (Цял един далечен свят). Солист: Анастасия Кобекина (виолончело). 3.40 часа – Владимир Кобекин (р.1947), Gaillarda..

публикувано на 30.09.24 в 09:24