„Белият лебед на Дунав“ – така са наричали синагогата във Видин, която се намира в непосредствена близост до крепостта Баба Вида. Архитект Ангел Недялков разказва, че когато се приближаваш по поречието на река Дунав от Калафат към Видин, реката става по-широка и това създава илюзията, че синагогата и крепостта Баба Вида плуват във водата. Така се ражда и красивото сравнение с лебедите.
Синагогата е построена през 1894 г. и е втората по големина в страната след тази в София. Но макар и по-малка от тази в столицата, мнозина са смятали сградата за по-красивата от двете. Изградена е по подобие на синагогата в Будапеща, а нейни архитекти са били известните за времето си Фердинанд и Франческо. Синагогата е рожба на доброто в хората и техните усилия да оставят нещо след себе си. Издигната е за около година с дарения на еврейската общност не само във Видин, а от цялата страна.
Съдбата обаче не е благосклонна към красивата сграда. До средата на миналия век функционира като молитвен дом, но след това голяма част от видинските евреи се изселват и тогава отпада необходимостта от наличието на такъв храм. Останалите евреи даряват синагогата на Видинската община, която решава да я използва за съвсем други цели. Превръща я в склад, където са се съхранявали най-различни неща, включително декорите на Видинския театър. Така сградата започва да тъне в разруха и понастоящем от внушителната синагога са останали само развалини.
Днес обаче „Белият лебед на Дунав“ получава нов шанс за живот, но вече няма да бъде молитвен дом. Според еврейската традиция, когато един храм е изгубил функциите си, няма как да бъде възстановен отново. В града вече няма и толкова голяма еврейска общност, затова сградата ще бъде културен център. Средствата са осигурени по Европейска програма. Безвъзмездната финансова помощ е в размер на 8 275 300 лв, от които 7 034 005 лв. са от европейско финансиране, 1 241 295.00 лв. – национално финансиране, както и в допълнение договор за инвестиционен кредит в размер на 1 500 000 лв. Срокът за проектиране е 60 дни, а в рамките на 540 дни трябва да бъдат извършени строителните дейности.
Синагогата се намира в пределите на археологически обект „Антична Бонония“, който е обявен за паметник на културата от национално значение. Ръководителят на проекта за реставрация арх. Ангел Недялков уверява, че са взети всички необходими мерки нищо да не бъде повредено. Десислава Тодорова, която е заместник-кмет на Видин по европейски политики и инвестиции, вярва, че реставрацията на синагогата ще привлече повече туристи и ще утвърди Видин като дестинация с богато културно наследство. А какъв ще бъде резултатът и ще заблести ли отново „Белият лебед на Дунав“, ще стане ясно след две години.
Цялото интервю с арх. Ангел Недялков и Десислава Тодорова може да чуете в звуковия файл
През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
"Небе, голямо колкото земята. С перо и четка за Добруджа" – така е озаглавена антологията, която наскоро излезе от печат и предстои да бъде представена..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg