Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нов живот за синагогата във Видин

Снимка: ORF Architects

„Белият лебед на Дунав“ – така са наричали синагогата във Видин, която се намира в непосредствена близост до крепостта Баба Вида. Архитект Ангел Недялков разказва, че когато се приближаваш по поречието на река Дунав от Калафат към Видин, реката става по-широка и това създава илюзията, че синагогата и крепостта Баба Вида плуват във водата. Така се ражда и красивото сравнение с лебедите.

Синагогата е построена през 1894 г. и е втората по големина в страната след тази в София. Но макар и по-малка от тази в столицата, мнозина са смятали сградата за по-красивата от двете. Изградена е по подобие на синагогата в Будапеща, а нейни архитекти са били известните за времето си Фердинанд и Франческо. Синагогата е рожба на доброто в хората и техните усилия да оставят нещо след себе си. Издигната е за около година с дарения на еврейската общност не само във Видин, а от цялата страна.

Съдбата обаче не е благосклонна към красивата сграда. До средата на миналия век функционира като молитвен дом, но след това голяма част от видинските евреи се изселват и тогава отпада необходимостта от наличието на такъв храм. Останалите евреи даряват синагогата на Видинската община, която решава да я използва за съвсем други цели. Превръща я в склад, където са се съхранявали най-различни неща, включително декорите на Видинския театър. Така сградата започва да тъне в разруха и понастоящем от внушителната синагога са останали само развалини.

Днес обаче „Белият лебед на Дунав“ получава нов шанс за живот, но вече няма да бъде молитвен дом. Според еврейската традиция, когато един храм е изгубил функциите си, няма как да бъде възстановен отново. В града вече няма и толкова голяма еврейска общност, затова сградата ще бъде културен център. Средствата са осигурени по Европейска програма. Безвъзмездната финансова помощ е в размер на 8 275 300 лв, от които 7 034 005 лв. са от европейско финансиране, 1 241 295.00 лв. – национално финансиране, както и в допълнение договор за инвестиционен кредит в размер на 1 500 000 лв. Срокът за проектиране е 60 дни, а в рамките на 540 дни трябва да бъдат извършени строителните дейности.

Синагогата се намира в пределите на археологически обект „Антична Бонония“, който е обявен за паметник на културата от национално значение. Ръководителят на проекта за реставрация арх. Ангел Недялков уверява, че са взети всички необходими мерки нищо да не бъде повредено. Десислава Тодорова, която е заместник-кмет на Видин по европейски политики и инвестиции, вярва, че реставрацията на синагогата ще привлече повече туристи и ще утвърди Видин като дестинация с богато културно наследство. А какъв ще бъде резултатът и ще заблести ли отново „Белият лебед на Дунав“, ще стане ясно след две години.

Цялото интервю с арх. Ангел Недялков и Десислава Тодорова може да чуете в звуковия файл

Снимката е предоставена от Община Видин.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55

"Чистота или смърт" – откровен киноразказ за зависимостите

Да пребориш дадена зависимост означава да разчупиш оковите на собственото си минало. Да изчистиш ума и с тялото си е дълъг процес на бунт срещу хаоса и борба за живот. Документалният филм "Чистота или смърт" събира историите на хора, зависими от наркотици, алкохол и хазарт, в цел да даде нова перспектива за разбиране на зависимостите и..

публикувано на 27.11.24 в 09:54

От професионализъм до безсилие: Когато дори добрите полицаи не могат да помогнат

В рамките на рубриката "Епизоди от живота", редакторът Светла Тодорова сподели интересен, но и поучителен момент от своя живот – епизод, в който става жертва на джебчийство и преминава през процедурите на полицията. След кражбата на портфейла ѝ, Светла реагира незабавно, като се обажда на телефон 112. Само пет минути по-късно на мястото пристигат..

обновено на 27.11.24 в 09:37