Предизвикателството да изваеш някои от най-великите личности в историята и да запечаташ образа на геройството в монументалното изкуство.
Можем ли да заличим миналото, ако заличим паметниците от него?
Спас Киричев е български скулптор с дългогодишен опит в монументалната скулптора и малката пластика.
Роден е 1959 г. в Пазарджик. 1988 г. – Завършва Художествената академия в гр. София специалност “скулптура” при проф. Борис Гондов. Член на СБХ. Получава награда за скулптура в ОХИ “Благоевград”. Награда на Община Пазарджик 2001г. Участва в изложба в гр. Бургведел – Германия.
Спас Киричев е главен герой в “Нашият ден“
“Живея в ателието си, в момента съм в него и очаквам да започна работния си ден. Първо си представям какво трябва да правя през деня. Като във всяка една работилница и тук има почистване, програма и т.н."
Завършва скулптура
Животът ми беше свързан преди всичко с една такава традиция за кандидат-студентството. Имах 4-годишен кандидатстудентски период. В онези времена влизането в Художествената академия беше много голям проблем. Имаше много голям наплив и голяма конкуренция.
Това, което съм научил като кандидат-студент през тези 4 години, ми е помогнало много в моето развитие. Моята мечта винаги е била да се занимавам със скулптура и се радвам, че се осъществи.
Дядо ми, на когото съм кръстен, имаше такива наклонности. Обичаше да прави огромни фигури от сняг."
Преди да извае образ
"Преди всичко да се запознавам с историята. Когато направих първия си монументален обект на „Св. Св. Кирил и Методий“ в Пазарджик се наложи доста да прочета, въпреки че нашето поколение е доста образовано, казвам го без ирония.
Научих много факти за братята Кирил и Методий, които преди това проста са ми минавали покрай ушите. Благодарен съм именно за това, че научавам фактите за всеки един обект, който трябва да направя.
Чуйте Спас Киричев в звуковия файл.
В последното издание на литературния салон на "Хумор и сатира" четем "Хамлет". Не само защото има страници, които трябва да четем често, много, до полуда. Не само защото търсим онзи катарзис, който, както ни обещава Аристотел, проблясва някъде пред нас, след страха и съпреживяването. А защото това е "Хамлет" в два много различни, но същевременно..
Паметна плоча на основателя на " Щурците " Кирил Маричков беше открита на фасадата на дома му в София. Инициативата е на д-р Ваня Тагарева, зам.-председател на Столичния общински съвет, и на семейството на музиканта, което организира и официалната церемония. Проектант на паметната плоча е архитект Станислав Константинов. Фронтменът на "Щурците"..
Музей, посветен на героя на Алеко Константинов Бай Ганьо, беше открит през май в казанлъшкото село Енина. От там е прототипът на героя Ганьо Сомов, а потомъкът му Румен Сомов решава и успява да създаде музей на своя далечен предшественик. Многобройните артефакти, свързани с Алеко и Бай Ганьо, са събирани от него дълги години, преди да се стигне..
Как Pole Dance (танцът на пилон) съчетава спорт и изкуство и набира популярност в България през последните 15 години? Каква е разликата между Pole Sport, Pole Art и Pole Exotic и доколко това занимание разкрива женската енергия – разказва в "Нашият ден" София Христова . Чуйте разговора в звуковия файл:
Художествената галерия - Русе открива днес от 18:00 ч. изложбата "Плевенски художници" – представителна експозиция с участието на над 50 автори от Плевен и региона. Николай Неделчев – Кокала, председател на Представителството на Съюза на българските художници в Плевен, известно като Дружеството на плевенските художници, разказва повече за..
"Глад 2.0" е изложбата, с която Националният военноисторически музей ще отбележи своята 109-годишнина. Откриването е на 3 юли, а на 4 юли е предвиден..
От 3 до 14 юли в галерия "Интро" в София ще бъде представена изложба на проекта "Home". Проектът "Дом" е интердисциплинарен културен продукт с..
"Чорлав Петър" от Хайнрих Хофман излиза за първи път на български език в превод на Любомир Илиев. Детската класика се ражда като идея малко преди..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg