Предизвикателството да изваеш някои от най-великите личности в историята и да запечаташ образа на геройството в монументалното изкуство.
Можем ли да заличим миналото, ако заличим паметниците от него?
Спас Киричев е български скулптор с дългогодишен опит в монументалната скулптора и малката пластика.
Роден е 1959 г. в Пазарджик. 1988 г. – Завършва Художествената академия в гр. София специалност “скулптура” при проф. Борис Гондов. Член на СБХ. Получава награда за скулптура в ОХИ “Благоевград”. Награда на Община Пазарджик 2001г. Участва в изложба в гр. Бургведел – Германия.
Спас Киричев е главен герой в “Нашият ден“
“Живея в ателието си, в момента съм в него и очаквам да започна работния си ден. Първо си представям какво трябва да правя през деня. Като във всяка една работилница и тук има почистване, програма и т.н."
Завършва скулптура
Животът ми беше свързан преди всичко с една такава традиция за кандидат-студентството. Имах 4-годишен кандидатстудентски период. В онези времена влизането в Художествената академия беше много голям проблем. Имаше много голям наплив и голяма конкуренция.
Това, което съм научил като кандидат-студент през тези 4 години, ми е помогнало много в моето развитие. Моята мечта винаги е била да се занимавам със скулптура и се радвам, че се осъществи.
Дядо ми, на когото съм кръстен, имаше такива наклонности. Обичаше да прави огромни фигури от сняг."
Преди да извае образ
"Преди всичко да се запознавам с историята. Когато направих първия си монументален обект на „Св. Св. Кирил и Методий“ в Пазарджик се наложи доста да прочета, въпреки че нашето поколение е доста образовано, казвам го без ирония.
Научих много факти за братята Кирил и Методий, които преди това проста са ми минавали покрай ушите. Благодарен съм именно за това, че научавам фактите за всеки един обект, който трябва да направя.
Чуйте Спас Киричев в звуковия файл.
Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в Софийския университет "Свети Климент Охридски”. Още като студентка започва работа в тогавашната "Младежка редакция" на програма "Христо Ботев". Целият ѝ професионален път е свързан с БНР. Още през 1990..
В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..
Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България. Експозицията включва 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г. и създава образно пространство за емпатия и лична връзка със служещите в Строителни войски, разкривайки..
Актрисата и певица Анастасия Левордашка и тромпетистът и диригент Румен Левордашки гостуват в "Моето семейство" в навечерието на светлите семейни празници. С поведението си и житейската философия двамата дават ракурс на връзка между баща и дъщеря, който генерира талант, щастие и вяра в красотата. И Румен, и дъщеря му Анастасия, вярват, че..
"Бохемските места на соца. Варна" е третото поред изследване на Мариана Първанова, посветено на бохемската история на социализма. С разкрепостяването на социализма в края на 70 и началото на 80 години на ХХ век настъпва кулминацията на артистичните изяви в морската ни столица. "Във Варна си дават среща артисти на много високо ниво, създава се..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Галерия-книжарница "Къща за птици" събира днес (10 декември) от 18.00 ч. на литературно четене поетите Балчо Балчев, Валери Манолов, Георги Веснаков (via..
Явор Гърдев е име, което едва ли се нуждае от представяне в културните среди на България. Театрален и кинорежисьор с дългогодишен опит, той впечатлява..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg