Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Световен ден на филателията

Първото за 2014 година пощенско-филателно издание, посветено на Зимните олимпийски игри в Сочи
Снимка: БГНЕС

18 юни е Световен ден на филателията. На този ден през 1926 г. в Париж е основана Международната организация по филателия.

Филателията се занимава с пощенските марки, а хората, които колекционират марки, се наричат филателисти. Марките могат да бъдат в серии или единични. Основен проблем с пощенските марки е, че лесно се фалшифицират, но не всеки различава оригинала от фалшификата.

Филателията като колекционерска страст възниква още през 40-те години на XIX век, след въвеждането в употреба на пощенските марки през 1840 година.

Някои автори смятат, че първият филателист се появил още в деня на пускането на първите в света пощенски марки. Известно е, че на 6 май 1840 г. Лондонската адвокатска кантора "Оливерсън, Денби и Леви" (Oliverson, Denby and Lavie) изпратили в Шотландия писмо с документи, което било облепено с десет неразрязани марки от т.нар. "Черно пени". През 1992 г. на аукцион в Цюрих този плик бил продаден за 690 хиляди франка.

Най-популярният български куриоз в маркоиздаването – „Обърнатата конница”
Най-популярният български куриоз в маркоиздаването – „Обърнатата конница”

Първите български пощенски марки са пуснати в обращение на 1 май 1879 година.

Темета коментира Константин Пенков, колекционер филателист и председател на Софийското филателно дружество „Петко В. Караиванов“:

“За нас, филателистите, всеки ден е празник. Хората, които се занимават с пощенски марки, подхождат празнично към нещата.

Ще може да се видим с колегите, да разменим някоя и друга пощенска марка, придобита от нашите кореспонденти.

Всеки има кореспонденти по света, те са с различни интереси. Някои събират различни теми. Ние подбираме подходящи пощенски марки за тези теми, когато изпращаме до тях кореспонденция. Облепваме писмата и пощенските пратки с тези теми, които ги интересуват. Те ги получават, могат да ги сложат и да допълнят своите колекции.

Последните марки в моята колекция са тези, които са последно издадени. Имаше марки за Юрий Гагарин преди броени дни. А иначе колекцията на филателистите не се определя по бройките на пощенските марки, по тяхната стойност също не могат да се определят, тъй като обикновените родови филателисти нямат големи възможности, затова те подреждат своите колекции по дадена тематика или по някакъв друг критерий. Цената не е определяща, тъй като известните пощенски марки са единични екземпляри и се продават на търгове. Тях могат да си ги позволят малцина."

Цената

"Да се притежава рядка марка е престиж, може би като сума прекрачваме към милионите."

Чуйте Константин Пенков в звуковия файл.


Снимки: БГНЕС, bgpost.bg





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любка и Никола Зикатанови

Приказка за малкото лозе и голямото вино

Техните корени са от Мелник, както и тяхното вино. Любка и Никола Зикатанови се завръщат към миналото си, за да построят бъдеще за себе си,  децата и внуците. Вярват, че във виното е истината, както и в спасението на малкото лозе. "Във Вила Мелник се ражда вино единствено и само от грозде", категоричен е Никола Зикатанов. Стотиците туристи, посещаващи..

публикувано на 04.05.25 в 10:25

Жените мироносици

В неделята на жените мироносици се спираме на христовия поздрав "Радвайте се". Какъв е смисълът на неделята на жените мироносици? За понятията еманципация и феминизъм в Църквата. На какво се основават упреците, че в православното учение жената е подценявана? Защо ни напомня, че в безнадеждната тъмнина са светили единствено любовта и верността. Как..

обновено на 04.05.25 в 10:11
Мехмед Юмер, Ана-Мария Кръстева и Константин Събчев (отляво на дасно)

Как религиозната вяра влияе на свободата на словото

Свободата на печата и религиозната свобода следва взаимно да се подкрепят в едно демократично общество. Религиозната вяра може да окаже влияние върху журналистите по няколко начина, като им предоставя морална и етична рамка, подкрепа в трудни моменти и възможност за разширяване на разбирането за различни култури и общества. Как точно това се случва..

публикувано на 03.05.25 в 13:05

Словашката връзка на Горна Митрополия

Село Горна Митрополия се намира в община Долна Митрополия, област Плевен. Името на селището идва от думите Митра (бог Митра) и полис (град) – и значението му е Град на бог Митра. Източното божество Митра е било почитано от римските легионери. В местността "Боев геран", която е на около 2 км западно от селото, има останки от голямо римско селище от I -..

публикувано на 03.05.25 в 10:03
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Точно тези хора ли трябва да учат децата на добродетели

Къде в общуването между политиците и гражданите можем да поставим израза "Да разлаем балъците", кога властимащите използват такава стратегия към обществото и защо темата за добродетелите в училище е "пушилка", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Любомир Аламанов , експерт по класически, иновативни и кризисни комуникации, който..

публикувано на 02.05.25 в 17:15