18 юни е Световен ден на филателията. На този ден през 1926 г. в Париж е основана Международната организация по филателия.
Филателията се занимава с пощенските марки, а хората, които колекционират марки, се наричат филателисти. Марките могат да бъдат в серии или единични. Основен проблем с пощенските марки е, че лесно се фалшифицират, но не всеки различава оригинала от фалшификата.
Филателията като колекционерска страст възниква още през 40-те години на XIX век, след въвеждането в употреба на пощенските марки през 1840 година.
Някои автори смятат, че първият филателист се появил още в деня на пускането на първите в света пощенски марки. Известно е, че на 6 май 1840 г. Лондонската адвокатска кантора "Оливерсън, Денби и Леви" (Oliverson, Denby and Lavie) изпратили в Шотландия писмо с документи, което било облепено с десет неразрязани марки от т.нар. "Черно пени". През 1992 г. на аукцион в Цюрих този плик бил продаден за 690 хиляди франка.
Първите български пощенски марки са пуснати в обращение на 1 май 1879 година.
Темета коментира Константин Пенков, колекционер филателист и председател на Софийското филателно дружество „Петко В. Караиванов“:
“За нас, филателистите, всеки ден е празник. Хората, които се занимават с пощенски марки, подхождат празнично към нещата.
Ще може да се видим с колегите, да разменим някоя и друга пощенска марка, придобита от нашите кореспонденти.
Всеки има кореспонденти по света, те са с различни интереси. Някои събират различни теми. Ние подбираме подходящи пощенски марки за тези теми, когато изпращаме до тях кореспонденция. Облепваме писмата и пощенските пратки с тези теми, които ги интересуват. Те ги получават, могат да ги сложат и да допълнят своите колекции.
Последните марки в моята колекция са тези, които са последно издадени. Имаше марки за Юрий Гагарин преди броени дни. А иначе колекцията на филателистите не се определя по бройките на пощенските марки, по тяхната стойност също не могат да се определят, тъй като обикновените родови филателисти нямат големи възможности, затова те подреждат своите колекции по дадена тематика или по някакъв друг критерий. Цената не е определяща, тъй като известните пощенски марки са единични екземпляри и се продават на търгове. Тях могат да си ги позволят малцина."
Цената
"Да се притежава рядка марка е престиж, може би като сума прекрачваме към милионите."
Чуйте Константин Пенков в звуковия файл.
На днешния 2 януари се навършват 190 години от тържественото откриване на Първото светско училище в България, основано в Габрово. Това значимо събитие в историята на българското образование е реализирано благодарение на Васил Априлов, като негов съвременен наследник днес е Априловската гимназия. От ръководството на училището обявиха, че ще..
Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как културата и литературата влияят върху формирането на личността и възгледите. Глишев споделя своите наблюдения за 2024 година, като я описва като противоречива – успешна в личен план, но на фона на..
В днешния епизод ще се потопим в един радостен момент от живота на две деца – братче и сестриче, които за първи път получават дългоочаквания подарък – домашен любимец. Деца, които доскоро дори не са мечтали за подобен дар, защото майка им – педантична чистница, винаги е поставяла хигиената и реда над техните желания. Понякога обаче родителското..
Подаръците са символ на любов или приятелско отношение. Френският етнолог Марсел Мос проучва практиката за размяна на дарове в архаичните общества. Прочутото му "Есе за подаръка" от 1925 година обяснява новогодишната "лудост за подаръци", която ни кара да прекарваме часове в мола. Мос установява, че по отношение на подаръците всеки от нас..
Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ) отбелязва своята 25-годишнина с равносметка за успехите и предизвикателствата, които я превърнаха в надежден партньор на българските земеделски производители. В специалната рубрика "Темата на деня" доц. д-р Младен Младенов, изпълнителен директор на НССЗ и д-р Димитър Ванев, директор дирекция в..
Традиционният и чакан от публиката Празничен новогодишен концерт отново ще се проведе в първия ден от новата година в зала 1 на НДК, от 19.30 часа. На..
Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как..
В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg