Музиката вади човек от линейността на събитията и му позволява да си представи материята на живота по един абстрактен начин. Доказва го магнум опусът на Дейвид Мичъл „Утопия Авеню“.
Авторът на романа, вдъхновил касовия филм „Облакът Атлас“, историческата епика „Хилядите есени на Якоб де Зут“ и фантастиката „Часовници от кости“ отново дава повод на читателите да очакват неочакваното. Този път с нецензурирана история за годините на свободната любов, революциите на сърцето и бунтарския дух.
На пръв поглед новият роман на Мичъл разказва за пътя на една британска група към върховете на музикалните класации, и то през 60-те години на миналия век. Но както групата е най-странната, на която един меломан може да попадне, така историята ѝ е от най-поучителните. Тя преразказва съдбите на стотици музикални надежди, които издигат таланта си до висотите на триумфа, но губят себе си в залеза на славата.
Възходът и падението на „Утопия Авеню“ говорят не просто за изборите на музиканта, а за желанието на „Аз“-а да „пусне плочата наобратно“ и да открие отново човека зад мечтата.
Мичъл успява да придаде плътност на така или иначе окъпаните в слава образи, но в същото време и да ги оголи, за да покаже, че и известните са като всички други – хората, които обичат, мечтаят, страдат и жадуват щастие.
На тези страници, на които човек може да припознае и своето „Аз“, читателят ще се срещне и с истински легенди като Дейвид Боуи, Ленард Коен, Джанис Джоплин и Pink Floyd.И макар меломаните да могат да открият анахронизми, именно музиката им издига романа отвъд времето и пространството, като го превръща в едно „пътуване към центъра на цялата цивилизация“.
Повече за „Утопия Авеню“ и невидимите нишки, които Мичъл вмъква в нея от други свои книги, разказва Темз Арабаджиева от издателството, дало живот на романа на български език.
До 25 ноември в ХГ "Владимир Димитров - Майстора" в Кюстендил може да бъде видяна юбилейната изложба "120 години от рождението на Стоян Венев" . Наскоро бе връчена Националната награда за скулптура "Иван Лазаров" , като тазгодишен лауреат е Снежина Симеонова. Същевременно миналогодишният носител на наградата – акад. Крум Дамянов,..
В "Осемдесет и девет думи" и "Прага, една изчезнала поема" в превод на Росица Ташева, отново се срещаме с безкрайния талант на Милан Кундера. Речникът от "Осемдесет и девет думи" по-късно в редактиран вариант той публикува в книгата си "Изкуството на романа". Както пише Пиер Нора в предисловието си, сравнението на двата варианта би било интересно..
На 7 ноември в Народния театър "Иван Вазов" при пълна зала трябваше да се състои премерата на постановката "Оръжията и човекът" по текста на Нобеловия лауреат Бърнард Шоу и под режисурата на световноизвестния актьор Джон Малкович. Вместо това малцина бяха допуснати до театралната зала, докато протест отвън превърна пространството пред театъра в поле..
Мария от мюзикъла "Звукът на музиката" – или Весела Делчева от Софийската опера и балет е гост в "Артефир". Действието на класическия бродуейски мюзикъл "Звукът на музиката" се развива в Австрия, в навечерието на Аншлуса през 1938 г. Мария приема работа като гувернантка в голямо семейство, докато решава дали да стане монахиня. Тя се..
Изложбата " Нео Ренесанс" в чест на 60-годишния юбилей на проф. Георги Янков се открива днес (8 ноември) от 18 ч. в галерия "Райко Алексиев" на СБХ. Художникът и ректор на Националната художествена академия е гост в "Артефир“, за да говори за професионалната си и житейска равносметка, както и за уроците по сетивност, които дава на..
След протестите и скандалите от изминалата вечер постановката "Оръжията и човекът", режисирана от известния актьор и режисьор Джон Малкович, все пак се..
На 7 ноември в Народния театър "Иван Вазов" при пълна зала трябваше да се състои премерата на постановката "Оръжията и човекът" по текста на Нобеловия..
В поредицата "Мигранти с таланти" днес ви представяме една британка, която се казва Джоана Брадшоу, досущ като известната героиня от "Сексът и градът"..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg