Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме празника Свети дух

Снимка: БГНЕС

Свети Дух се отбелязва 51 дни след Великден, в деня след празника Петдесетница и е винаги в понеделник. На този празник Православната църква почита Светия Дух – едно от трите лица на Светата Троица.

Празникът поставя край на цикъла от Великденски празници, които всяка година са на различна дата. През 2021 година 21 юни е и денят на лятното слънцестоене, с който изпращаме пролетта и посрещаме астрономическото лято.

“Светият дух допълва човешките невъзможности. Прави ни да бъдем по-успешни, по-обичащи дори по-свободни хора.“ – казва в “Нашият ден “доц. Павел Павлов от Богословския факултет на Софийския университет.

В деня, който Православната църква е отредила за почит на третото лице на Светата Троица той говори за значението му за църквата. И разказва за поклонническия път, който се организира по този повод всяка година от магистърска програма “Християнско поклонничество“ на СУ.

“Темата за Светия дух е една от най-сложните в християнското богословие. Църквата, особено в първите векове, най-вече в IV век, когато са големите дискусии, свързани с отделните лица на Светата троица – Отец, Син и Свети дух, изработва едно не само учение за Свети дух, но и начин, по който се чества Светият дух в църквата.

Така след големите празници на Възкресение и на Рождество Христово следва празникът на Петдесетница, който се чества в два дни, а това именно е събитието – слизането на Светия дух над Светите апостоли, което християните приемаме за рожден ден на църквата.

Единият ден винаги е в неделя, първият ден на празника, а в понеделника се чества отделно специален празник, посветен на Светия дух или на третото лице в Светата троица.

Светият дух е изключително важен за живота на църквата. Ние вярваме, че Светият дух обитава в църквата и по този начин прави църквата божествено-човешка организация и общност.

Тя е в историята и във времето и е човешка организация, но поради факта, че Светият дух живее в църквата, тя става и божествена институция.

Чрез благодатта на Светия дух – това са благодатните сили, които се дават на християните в църквата,  християнинът живее своя живот в една по-голяма пълнота.

Човек според християнското разбиране е образ и подобие на Бог, той може много неща, но не може всичко.

Чрез благодатта на Светия дух и благодатните сили, които допълват човешките сили на човека, вярваме, че човекът може да бъде по-добър, по-храбър, по-отговорен.

Дивотински манастир „Света Троица“

Традиционното поклонение за празника

За деня на Светия дух в понеделник след Петдесетница в софийските манастири има един манастир, който е посветен на Света Троица и празнува своя празник именно в деня на Светия дух. Това е Дивотинският манастир. И от повече от 10 години има традиционно поклонение, което се извършва от град Банкя до самия манастир. Една много приятна разходка през поляните. Времето сега е подходящо, сезонът е добър.

Има организация от самите хора, които редовно участват в това поклонение за Деня на Светия дух.

Чуйте Павел Павлов от звуковия файл.


Снимки: БГНЕС, Уикипедия


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илияна Маринкова

Илияна Маринкова: Това видях в Украйна – желанието за живот

Илияна Маринкова, журналистка от "Фрогнюз", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" изкуството и културата по време на война. Илияна се завърна от Украйна преди дни и присъства международния кинофестивал "ОКО", който се проведе в Болград, Украйна. Украйна през фестивала "ОКО" "Фестивалът е етнографски и това, което си говорехме с Татяна..

публикувано на 28.09.24 в 08:50

Село Флорентин – някъде там, накрай България

Село Флорентин се намира в община Ново село и в него живеят около 300 човека. Разположено е на брега на река Дунав. На 18 км е от областния град Видин и на 6 км от общинския си център. През римско време възниква крепостта Флорентиана. Тя се е намирала на около 1 км източно от селото в местността "Валя Турчилор:, върху невисок хълм, надвесен над брега..

публикувано на 28.09.24 в 08:25
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20

Андрей: Тази война трябва да стане война на дронове

Андрей и Олга имат лаборатория за изработка на дронове в Украйна. Този август при срещата ми с тях те разказаха за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо дроновете са важни за тази война, как са започнали да правят дронове и защо те спасяват човешки животи на фронта. "Това е нашата лаборатория. Тук проектираме и произвеждаме всички наши..

публикувано на 27.09.24 в 16:15