Днес е денят на загиналите българи за Македония. Отбелязва се от 1923 година на църковния празник Свети дух по инициатива на Македонската студентска организация “Вардар“. През 1934 година този празник е забранен, но се възражда през 1990-та. Така става известен и като Ден на Македония в България.
В тази ключовата седмица – поглед към културното наследство на Република България в контекста на преговорите за присъединяване на Република Северна Македония (РСМ) към Европейския съюз.
Ето какво сподели в “Нашият ден“ евродепутатът Андрей Ковачев:
“Проблемите от миналото не могат да бъдат вкарвани в Европейския съюз и след това да бъдат наш воденичен камък вътре в него. Те трябва предварително да бъдат решени.
Затова и Република Северна Македония трябва да изпълнява своя договор, който подписа през 2017 г. за нашата обща история, обща българска история.
Тези хора, които са живели преди нас, нашите революционери възрожденци, не са имали раздвоение на личността. Те много ясно са оставили писмени документи, мемоари, свидетелства на хората, които са били около тях, че са се самоопределяли като българи.
Говорили са, писали са, преподавали са на български език. И са се считали така от българската общност – в Егейска във Вардарска Македония – по един и същи начин, както и във всички други части и региони на България.
Това е гаранцията, която ние очакваме. За съжаление нашето доверие изчезна. След 2017 г. видяхме, че нямаше никакво желание в страната-кандидат за изпълнение на договора.
Напротив, те инвестираха средства, усилия, финанси, кадрови потенциал, за да работят срещу България.
Да пишат изключително негативно срещу нас, да лобират в страните-членки срещу България, да представят по съвсем неадекватен начин българската позиция, че ние не признаваме тяхната съвременна идентичност и език, което не е така.
Нямаше нищо позитивно в посещението на г-н Заев, който не каза нищо конкретно, никакви гаранции.
Без гаранции от двете основни партии – СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, че ще има необратимо действие към преодоляване на омразата от миналото, мисля че българската единна позиция би трябвало да остане.
Ние не искаме този проблем да бъде част от Европейския съюз, той трябва да бъде решен, преди тази най-близка до нас страна да стане член на Съюза. Европейската интеграция е двупосочна улица."
Чуйте Андрей Ковачев в звуковия файл.
Какво се случва с кмета на Варна и България, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Спас Спасов , кореспондент на "Дневник" във Варна. "Това, което се случва във Варна, е в контекста на всичко, което се случва в тази държава, която като че все повече се движи към установяване на някаква триумвиратна и всъщност еднолична власт и в..
Какви грешки бяха направени по време на кампанията за влизането ни в еврозоната, как дезинформацията създаде страхове в обществото , какво ни казва Докладът на ЕК за върховенството на правото в България , коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Георги Стоев , икономист, автор на платформата..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Симеон Симеонов, София : Пенсионер съм, на 65 години. Мой съсед предизвика умишлено инцидент, като заведе дело срещу мен, твърдейки, че съм го набил. Районният съд отсъди в негова полза, а аз обжалвах пред Окръжен съд. И двете..
Ще бъдат ли защитени интересите на гражданите с приемането на Закона за несъстоятелност на физическите лица? Какви са ? Коментар в юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида" прави консултантът д-р Деян Драгиев – адвокат, член на Софийска адвокатска колегия, с практика в сферата на търговското право, гражданския процес и..
История, памет и един разказ за научените и пропуснати уроци 30 години след едно от най-мрачните събития в новата европейска история – трагедията в Сребреница от юли 1995 година, случила се по време на Босненската война в контекста на разпадането Югославия. В Международния ден за възпоменание на жертвите на геноцида в Сребреница от 1995..
Какви грешки бяха направени по време на кампанията за влизането ни в еврозоната, как дезинформацията създаде страхове в обществото , какво ни..
Какво се случва с кмета на Варна и България, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Спас Спасов , кореспондент на "Дневник" във Варна...
Колко видимо може да бъде невидимото и възможно ли е да имаме очи и сетива за него? На 13 юли от 19.00 часа в Габровския драматичен театър "Рачо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg