Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Старата игра и новото време

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Стартирало с година закъснение, юбилейното издание на Европейското първенство по футбол остави в името си 2020 година (EURO 2020), но за първи път в своята история пътешества между 11 страни, и то по време на пандемия, проследявайки на дължина и широчина континента. 

От Билбао до Санкт Петербург и от Дъблин до Баку футболът е този, който днес обвързва различните европейски култури и климати, идеали и идеологии. 

В „Какво се случва“ гости са доц. Боряна Ангелова - Игова – преподавател по философия и автор на книги и изследвания, свързани със спорта и в частност с футбола, и Елин Рахнев – поет, писател, драматург, журналист и истински футболен фен. Те говорят за емоциите, символиката, посланията и въпросите – от началото на това издание на турнира. 

Чуйте разговорите в звуковите файлове.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Генадий Воробьов

Войната в Украйна няма да свърши утре, нито след месец, нито тази година

Какво следва за Украйна след срещата между специалния пратеник на САЩ за Близкия изток Стив Уитков и президента на Русия Владимир Путин в Москва? Защо украинският сайт "Бесарабски фронт" след началото на войната в Украйна през 2022-ра започва да излиза на български език и как се опитва да разобличи руската пропаганда у нас, коментира в "Мрежата" по..

публикувано на 09.08.25 в 08:55

Градина в Здравец

Снежана и Михаил Караянчеви живеят в с. Здравец край Варна и градината в двора на къщата им е истински предцивилизационен рай. В нея липсва само растението, за което не сте си помислили, докато четете този текст. Културите там съжителстват в хармония, а градинарите Снежана и Михаил не обработват почвата. Нещо повече – те се стремят и допринасят..

публикувано на 08.08.25 в 17:04

"Светът на Мария" – за по-качествен живот на хората с интелектуални затруднения

"Светът на Мария" е фондация, учредена в обществена полза през февруари 2012 г. в София от семейството на Мария – млада жена с интелектуално затруднение. Мисията на организацията е да подобри качеството на живот на хората с интелектуални затруднения и техните семейства, както и да подпомага личностната им реализация чрез осигуряване на достъп..

публикувано на 07.08.25 в 16:45

Започва благотворителният рок фестивал Varna Rock Adventure

Днес в парк Аспарухово във Варна започва благотворителният рок фестивал Varna Rock Adventure, който ще продължи до 10 август. Събитието обединява известни български рок групи, които излизат на сцената с една обща мисия – да подкрепят лечението на деца с онкохематологични заболявания. Каузата на фестивала е насочена към събиране на средства в..

публикувано на 07.08.25 в 09:13

Морето, къмпингите и регулациите на 2025 година

Министерството на регионалното развитие и благоустройството заяви, че няма да вземе предвид гражданските възражения срещу Наредбата за свободно къмпингуване. За морето, къмпингите и регулациите на 2025 година разговаряме в "Нашият ден" с Люба  Батембергска от гражданската инициатива "Да спасим Карадере". Наредбата се основава на Закона за..

публикувано на 06.08.25 в 10:13