Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Живи статуи на крайбрежната алея в Русе

Снимка: @FestRuse

От 24 до 27 юни Русе ще бъде домакин на традиционния вече Международен фестивал „Живи статуи“. Организатор на този единствен по рода си театрален празник в нашата страна е Драматичният театър „Сава Огнянов“, с подкрепата на Община Русе и на Министерството на културата.

„Беше много трудно да организираме от различни европейски държави влизането на артисти в България, защото мерките навсякъде са различни. Но хубавата новина е, че програмата по никакъв начин не е по-бедна от 2019 година, когато беше последното издание“, разказа в „Артефир“ Ивелин Пъшев,пиар на Русенския театър и селекционер на фестивала.


Основните прояви започват всяка вечер от 20.30 часа на обновената крайбрежна алея в Русе, позната като „кея“.

В програмата в четвъртък и петък участват осем индивидуални артисти от Нидерландия, България, Полша, Украйна и Англия.

В събота и в неделя ще гостуват актьорите от добре познатия на русенци румънски театър „Маска“, който работи само в естетиката на живата статуя. За тазгодишното си участие във фестивала те са подбрали единайсет от най-интересните образи, създадени от трупата през последните 20 години.

Програмата на театралния празник предлага всяка вечер и безплатно импровизационно шоу на новосформираната импро трупа в града „ВиЖна“, създадена по проект на русенското сдружение „Стенд Арт“, финансиран от Националния фонд „Култура“.


Значението на „ВиЖна“ е „Виж ни“ – но така, както го произнасят русенци на местния диалект, обясняват с усмивка организаторите и канят зрителите да видят създаденото от  младите актьори – началото на шоуто е всяка вечер от 21.30 часа на голямата амфитеатрална сцена на кея.

В последната вечер от 22 часа ще бъде представено 20-минутното огнено шоу на Огнен театър „Палячи“, създадено специално за закриването на фестивала.

В съпътстващата програма са включени две гостуващи представления, които ще се играя на закрито, на сцената на Русенския театър – „Мълчаливи предания“ на Държавния куклен театър във Варна, с което се открива фестивалът, и мюзикълът „Авеню Q“ – спектакъл за възрастни на Столичния куклен театър.

Снимки: Международен фестивал „Живи статуи“


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Николай Райнов

Изкуството в мен: Разностранният и необикновен Николай Райнов

Николай Райнов е уникален в историята на новата българска култура – необикновено разностранен талант : поет, белетрист, драматург, есеист, литературен критик, учен-теоретик, историк и философ и стилист, преводач, публицист, неизтощим разказвач, вдъхновен интерпретатор на нашия и световния приказен фолклор; художник, изучаващ и опитващ..

публикувано на 19.12.24 в 13:53
Никол, Мария, Габриела, Ирена Даскалова, Мартин, Луиза

Тийнейджърът в мен: Ирена Даскалова

Тя е сценарист, документалист, продуцент, филмов режисьор, наследница на фамилия, която е била "враг на народа", майка, стилист, пие кафе и бълва идеи постоянно – наш гост е вечната бунтарка Ирена Даскалова ! Още като малка Ирена режисира и командори свои приятели от улицата. Искала да стане оператор, но разбрала, че камерата е твърде тежка..

публикувано на 19.12.24 в 13:38

Четвъртият роман на Кармен Мола "Мълчанието на майките"

Преводачът Анелия Петрунова представя в "Нашият ден" четвъртия роман на Кармен Мола "Мълчанието на майките". Кармен Мола е псевдоним, зад който се крият трима мъже – телевизионни сценаристи, свикнали да работят в екип. Петрунова препоръчва на читателите да четат книгите последователно - "Кървавата годеница", "Пурпурната мрежа",..

публикувано на 19.12.24 в 12:13
Георги Господинов

Георги Господинов: Литературата винаги е антидот

В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура в световната литература. Какви са изминалите 12 месеца в очите на писателя – в личен и общочовешки план, в български и глобален контекст?   Най-личният, най-чистият и вероятно най-хубав..

публикувано на 19.12.24 в 10:36
Димитър Стоянович

Димитър Стоянович: Културният живот лети с пълна сила

Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия брой на сп. L’Europeo, озаглавен "Актрисите" . По думите на Стоянович, който е главен редактор на изданието, този брой е обяснение в любов към българските актриси и българския театър – заслужено..

публикувано на 19.12.24 в 09:29