Многотембровият дубльор и актьор Петър Байков представи най-смелия си проект – а именно 45 гласа, дублирани само и единствено от него в класиката „Мери Попинз се завръща“. Това е дипломният проект на актьора, който ще има своята втора премиера на 27-ми юни в Аулата на Нов Български университет с вход свободен. Талантът на Петър Байков е признат и от световноизвестната компания Дисни. А сега, новата рубрика „Младите таланти на сцената и отвъд нея“ на „Артефир“ ви предлага среща с многопластовата душа на човекът и актьорът Петър Байков:
„Този филм за мен е съдбовен, тъй като е първият мюзикъл, който правя. Приех това предизвикателство, за да надградя себе си и да докажа, че всичко е възможно, дори невъзможното, развълнуван съм, но и с тази скромност, която имам в себе си, чувствам се смирен пред Бог, пред всички хора, които бяха до мен. Бих казал, че успеха на човек се корени в това, той да осъзнае себе си и да подобри себе си, да се развие, да стане по-голям, както Вселената се разширява, и ние да разширяваме своята вътрешна Вселена все повече. Така че да сънуваме един сън, който е много по-красив, в който ние сме тези, които приемаме как ще разбираме света. Тези приказки, те не са просто приказки за деца, в тях ни се дават архетипи, които ги има навсякъде. На 25 години срещаш злата кралица, която се опитва да ти навреди, защото вижда, че постигаш повече, примерно както Снежанка е по-красива. Тези герои са толкова реални в живота, и Снежанка, и принца, и джуджетата, и ние ги срещаме, затова вярвам, че приказките трябва да бъдат не само четени и гледани, но и ценени и никога да не ги забравяме.“
Така Петър разбира света през приказките, и всички поуки, които си взимаме от тях, през онзи написан ред точно на онази страница между дебелите корици на детските книжки, които когато отвориш, започваш да живееш в нов магичен свят. Приказките често оживяват и във филмите, а за Петър вдъхновението от света на приказките е най-силно от касетките на записаните аудио приказки, които слушал като малък до насита, а днес самият той озвучава тези герои и предава нататък техните поуки. Може би това е изпълнената детска мечта, която всеки иска да сбъдне. И може би това е детския дух, който завинаги е хубаво да остане жив в нас, споделя днес Петър:
„Магията на филмите, закодира в мен тази емоция, която аз продължавам да търся и да я вграждам в живота си по начин, по който да отговаря на интересите ми, на възрастта ми, на професионалния ми път, аз се стремя да запазя тази чистота в себе си и искам да предавам това на всички хора около мен. Това е една сбъдната мечта на малкия Пепи, който е гледал тези филми, който е вървял по пътя на тези филми, смятам, че тепърва имам какво да показвам и да се впускам в нови приключения. Когато гледам мои стари проекти, си казвам „сега го мога по-добре“. Но в същото време тази времева капсула, която запечатва момента е много ценна за мен, защото тя ни показва извървения път. Много е ценно да осъзнаваме откъде сме тръгнали и да не го забравяме, защото това е едно от мерилата, които ни казват докъде сме стигнали и ни напомнят винаги да бъдем смирени и да подхождаме с любов, към това, което получаваме.Важно е да бъдем благодарни и да благодарим, за всичко което ни се дава, защото колелото се върти, както някой е долу така е и горе, и живота е един пулс. Трябва да бъдем благодарни и за горето и за долуто, за мен това е най-ценното, и ако спазваме тази психология, може би ще можем да съхраним и детето в себе си.“
И така с приказните светове в сърцето, с вярващата душа във всички свои мечти, и с големият талант, който изгрява на сцената, Петър успява да променя светове, да пренася най-ценното – посланието в изкуството от душа на душа, и от сърце на сърце и да вдъхновява.
Младите таланти на сцената и отвъд нея
Рубрика по идея на Ангелина Грозева, в която във формата на фийчър се представят младите таланти на сцената чрез иновативен подход във формата на интервюто, артистичен подход към въпросите, добра запознатост с интервюираната личност и вплетеното творчество на самите творци в материала. Идеята на рубриката е да докосне душевността на един талант, и на слушателя, да вдъхновява и да поглежда през изкуството към живота на представените таланти в рубриката и техния иновативен поглед. Рубриката поставя светлината на прожекторите върху онези таланти, които успяват по нов, собствен начин да променят себе си и света, и да записват името си в историята със своя новаторски почерк.
В рубрика „Младите таланти на сцената и отвъд нея“ Петър Байков споделя тайната на успеха, как се сбъдват детските мечти, какви са житейските уроци в приказките и как да запазим детския дух в себе си завинаги. Чуйте повече в звуковия файл.
Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси. В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..
"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg