Мисията на Асоциация “Онгъл" е да осъществява етноложки и фолклористични изследвания на българския народ. Тя се опитва да възстанови различни любопитни обичаи, съхранени в паметта на възрастните хора по селата.
Темата коментира в “Нашият ден“ доц. д-р Росен Малчев, главен секретар на Асоциацията.
“Тази година Асоциацията има юбилей – 30 години от основаването. Преди толкова време се събрахме в Националния пещерен дом в Карлуково различни по-млади и по-възрастни етнолози, българисти, слависти и др.
Имаше университетски преподаватели, учители, краеведи, студенти. Създадохме тази организация с идеята да осъществяваме научни изследвания на българския народ – неговата вяра, език, социално-икономическо състояние и т.н."
Поставихме акцента върху фолклорните традиции. Всички сме доброволци на обществени начала
"Всяка година провеждаме теренни експедиции в България и в някои други страни на Балканите. Имаме над 100 експедиции за тези 30 години. Тази година трябва да излезе юбилеен 20-и том на годишника на Асоциацията.
Другото интересно нещо са ежегодните симпозиуми, наречени “Цар-Шишманови дни“ в град Самоков."
Културен потенциал на малките населени места
"За съжаление в малките населени места, такива между 100 и 200 жители, читалищата отдавна не съществуват. Тъй като не са били пререгистрирани, когато се приема новият Закон за читалищата.
Тогава трябва да се работи с тези хора, за да бъдат убедени, че това, което носят от миналото чрез паметта за своите родители, баби, дядовци и онова, което те са знаели, е важно, стойностно и има нужда да бъде инкорпорирано в съвременната българска култура."
Мястото на обичаите и традициите в съвременната култура
"Имаме две линии – едната е самовъзстановяването на обичаите, което се случва главно в селските и в малките градски общности.
И другото е една мода, която фактически се налага от градското общество, от държавните и общинските институции. Това са т.нар. "фестивали", които съвместяват както функциите на фермерски пазар, така и функцията на фолклорен фестивал.
Това, което организации като нашата се опитват да правят, е да подкрепят естественото възстановяване на обичаите по селата.
В последните 10 години наблюдаваме един ренесанс на фолклорната култура. Тя вече не е онази традиционна фолклорна култура, която знаем от записите на краеведи и по-сериозни учени от ХIХ и ХХ в. Това са вече едни съвременни форми, които изпълняват същата функция – събират хората, дават им възможност да съпреживяват и да се радват заедно."
Чуйте доц. Росен Малчев в звуковия файл.
Затлъстяване, заседнал начин на живот, вредни хранителни навици, злоупотреба с алкохол и вещества – как бургаското средно училище "Константин Петканов" адресира тези проблеми сред младите и какво представлява конкурсът "Посланици на здравето" , инициатива на Министерството на здравеопазването, ще научим от директора на училището Ивайло Марков. С..
Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) е увеличила с повече от два пъти своята подкрепа за България през изминалата 2024 година, като финансов стимул са получили 20 български проекта. Неотдавна президентът на ЕБВР Одил Рено-Басо бе на посещение в България, в рамките на което проведе среща с президента Румен Радев, с министъра..
Генчо Банев е преподавател по български език, литература и култура в лектората по българистика в департамента по руска филология и славистика на Атинския университет. Заедно със своите студенти Спиридула Пампулопулу, Мария Гавриду, Константина Ксиарху и Константинос Варваресус гостът разказва за изследователския проект, посветен на живота и..
Две изложби се откриват днес в Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна – "В огледалото на Рембранд" и арт инсталацията "Васил Стоилов – архитектурни мотиви". Повече за тях ще чуем сега от редактора Ани Маринова. Слушайте!
Сдружението "Тук-там" вече 10 години подкрепя българските студенти, които искат да получат магистърска степен в чужбина и да приложат наученото в България. В "Нашият ден" Мила Топалова , член на УС на сдружението, мениджър "Образователни инициативи", представя възможностите за получаване на стипендия по програмата "Иди, учи и се върни" ...
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg