Русенската филхармония под диригентството на Димитър Косев ще изпълни за първи път в България първа част на Симфония №10 от Лудвиг ван Бетовен в Ми-бемол мажор на 30 юни в сряда в зала „България“. Концертът включва още Увертюра Егмонт и „Императорският“ концерт за пиано и оркестър №5 със солист известния пианист Иван Янъков. Музикалното събитие е част от програмата на 52-рото издание на Международния фестивал „Софийски музикални седмици“.
Освен че е възпитаник на австрийската школа, Димитър Косев вижда, как много хора си публикуват и слушат в интернет въпросната първа част от Десетата симфония на Бетовен, той също е заинтригуван от това „хипотетично“ произведение и решава, че точно с него ще участва на Софийски музикални седмици, където е поканена Русенската филхармония. Димитър Косев разказва, че един музиковед и композитор от Манчестер – Бари Купър през 60-те години открива около 250 такта от Бетовенови скици, разхвърляни във фрагменти и теми, и през 1981 година дописва около 16 минути от Десетата симфония, като още същата година тя е изпълнена в Лондон.
Според Димитър Косев, колкото и въображаема да е тя, от всичките 250 скици може да се предположи, че Бетовен е имал желание да я напише. Доказан е фактът, че великият композитор е искал прочутата Симфония №9 да е от три части, а последната четвърта част да е отделно произведение с хор и солисти, но в крайна сметка ги събира и така се получава тази най-известна Девета симфония на Бетовен. Споровете са много, колко недовършени произведения има Бетовен, но проблемът при композиторите от класицизма и преди него е, че всичко е написано на хартия и може да бъде изгубено, но и всеки момент пък на някой таван в Баден, Бон или Виена може да бъдат открити нов квартет, нова симфония или партитура на концерт за пиано, казва Димитър Косев.
Според него слушателите ще усетят в тази първа част на Десета симфония малко и Шуман, и Шуберт, ще чуят и един особен тип романтизъм. Диригентът смята, че Бетовен е искал да каже нещо друго, но така или иначе тя трябва да бъде изсвирена в България и той поема този риск заедно с русенските филхармоници.
Чуйте повече в звуковия файл.
О, да! Легендарната група "Гънс ен' Роузес" обяви своето дългоочаквано завръщане в София като част от мащабното си турне през 2025 година. Вторият десант на патлаците и розите предстои отново на стадион "Васил Левски" тази вечер. Във въздуха припуква електричеството на нетърпеливото очакване за фалцетните височини на Аксел, Кавалерът на розите с..
В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който започва от Варна от Националното училище по изкуствата "Добри Христов", където Рая е в класа по пиано на Боян Бъчваров и я отвежда през 2009 г. в Кралската академия по музика в Лондон, с пълна..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е най-дълго провеждащият се музикален фестивал в България и най-старият с дръм и бас насоченост на Балканите. Hard Music and Sounds United (HMSU) е българско музикално движение, създадено през..
Държавна опера - Русе за първи път взема участие във фестивала “Опера на върховете“, който се провежда за десета година на Белоградчишките скали. Фестивалът започва на 1 август и ще продължи до 6 септември . Русенската опера ще представи седем спектакъла под открито небе. Първият, с който ще бъде отрит “Опера на върховете“, e мюзикълът “Зоро”. В..
This is me. This is US! е тазгодишният наслов на Международния фолклорен фестивал "Велико Търново", който се открива на 19 юли и се организира от Националната Секция за България на CIOFF – Международен съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства – официален партньор на ЮНЕСКО. БНР е медиен партньор на събитието, чийто..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg