Какъв е пътят към спорта на децата с увреждания? Какво може да даде спортът на децата със специфични нужди? Има ли достатъчно съоръжения в парковете, които да са адаптирани за тези деца?
Темата коментира в “Нашият ден“, Борислава Вандова, майка на 15-годишния Боян, който е със синдром на Даун. Той е неколкократен медалист на Европейските игри за младежи с увреждания – Emil Open.
“Спортните успехи се постигат с много труд и постоянство и с треньори, които да работят в тази сфера. За съжаление в България спортът е малко на заден план.
Всеки гледа в центровете да работят двигателно с ръцете, но никой не вярва в тези деца, че спортът съществува за тях.
При Боян всичко стана съвсем случайно. Започна с една адаптирана зумба, за която бяхме чули, че един младеж прави за децата с увреждания.
Беше любов от пръв поглед. Започнахме, той започна с една прегръдка и каза – “Бояне, от кога те чакам“. Започнахме да ходим в събота. С нетърпение очаквахме да ходим на тази зумба.
Треньорът видя капацитет в моя син, който не можеше да слиза по стълбите, без да се държи за перилата. Беше му много трудно да ходи, с двигателната система беше много зле. Трудно си местеше краката и видя потенциала в детето, че може да се справи и започнахме с кондиционни тренировки, които той започна да прави за повечето дечица с увреждания.
Но началото беше направено с моя син и в момента той вече е с медали от европейско първенство."
Цената на медалите
"Моят син е пълничък. Първо беше сложен на диета. Всеки ден е на тренировки, които са поне три часа дневно, които се правят след училище и постоянство. Вкъщи продължаваме тренировки, които треньорът му е дал за домашно и наистина нещата се случват.
Смея да кажа, че сега имаме едно страхотно самостоятелно дете, което може да се бори само с живота. От дете с ментален проблем, което е абсолютно несамостоятелно, в момента мога да разчитам изцяло на него и да живее един пълноценен живот.
Боян ме научи на много търпение. Всеки един родител с дете с ментални увреждания в началото иска нещата да се случват бързо, но това не може да стане и трябва страшно много постоянство и търпение, защото нещата се случват стъпка по стъпка.
В началото, като всеки един родител, бях притеснена, че не намираме хора, с които да говорим на един език."
Какво прави държавата
"Трябва да има повече специалисти, на които държавата да заплаща, а не да разчитаме само на доброволците.
Защото много трудно се работи с нашите деца. Наясно сме като родители. Ние, родителите, не може да сме терапевти, физиотерапевти и психолози. Аз също, като родител, искам да работя и да бъда пълноценен гражданин на страната, а не да седя вкъщи и само да си гледам детето."
Федерацията за адаптирана физическа активност
"Нашата федерация се занимава с много активности. Работим в сферата на театрите. В сферата на обучаването на децата да работят. Всичко е по европейски проекти."
Чуйте Борислава Вандова в звуковия файл.
Темата коментира в “Нашият ден“ Слав Петков, председател на Балканската федерация „Адаптирана физическа активност” – ФАФА, която развива спорт за хора със специални образователни потребности.
“За съжаление не се обръща достатъчно внимание на хората със специални потребности. В тази сфера политиката не работи. Може би не се прави достатъчно реклама.
Трябва да бъде промотиран спортът и не само той, а всички социални услуги. Трябва да се показват примерите на хората – какво може и какво прави спортът. Какво прави социалната политика и социалното образование за тези младежи, без значение дали са с ментални или физически увреждания.
Спортът изгражда, дисциплинира, обучава. В нашата школа голяма част от младежите са елитни спортисти, защото ние вече водим тренировки за постигане на високи спортни постижения. Голяма част от тях в началото бяха невербални, агресивни. Сега това изобщо не може да се наблюдава. Тъй като те вече контактуват и с много други спортисти, които са от други държави. Това са едни страхотни деца и младежи, които полагат изключително големи усилия, да бъдат спортисти и част от нашето общество.
Процесът при тях наистина е доста по-дълъг. Затова се изисква много търпение и нерви. Трудно стават нещата, но щом вече излязат резултатите, се мотивирам. Те са доста спортисти и хора, които мога да кажа, че ни помагат в изграждането на структурата, която сме започнали да градим от нулата.
Треньорите ни работят съвсем доброволно. В Центъра имаме около 29 деца, има и много други родители, които искат да вкарат децата в спортната школа при нас.
За съжаление в момента имаме капацитет, който не можем да надхвърлим. Тъй като работата с този тип младежи е малко по-специфична.
Чуйте Слав Петков в звуковия файл.
Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..
Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..
Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..
В това издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" гостува Елена Янева – съосновател на Hempstatic, иновативна компания, която разработва изолационен материал за строителството на базата на индустриален коноп. Проектът ѝ се развива между София и Виена, където Елена е част от предприемаческата и научна общност в сферата на..
В евангелското четиво от тази неделя при Христос донасят на постелка един разслаблен, т.е парализиран човек, когото Той изцелява с думите: "Дерзай, чедо, прощават ти се греховете". В случая Синът Божий извършва чудото заради вярата на тези, които го носят, което също не се случва за първи път. Намиращите се там книжниците веднага в един глас..
В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който..
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg