Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Неравенства и политики на сближаване

Снимка: Pixabay

Неравенствата са обект на изследване и тези изследвания понякога пораждат политически механизми, насочени към това да бъде изправена кривата на неравенствата и те да бъдат преодолявани.

Много е спорно дали те се преодоляват ефективно и най-вече дали се преодоляват трайно. И дали, когато не преодолеем едно неравенство веднага, не сме в състояние да инициираме възникването на друго такова.

Но така или иначе в рамките на ЕС отчитането на неравенствата е довело до въвеждането на една трайна политика, по-известна като кохезионната политика на ЕС. Това е един от най-големите фондови механизми за подкрепа, които имат за цел изравняване на социалните икономически и политически неравенства между отделните страни-членки в ЕС.

Ако започнем от термина “кохезия“ трябва да кажем, че той не възниква в полето на политиката.

А по-скоро е заимстван от биологията. Тъй като първата употреба на термина е датиран към ХVII в. и той е свързан с определянето на особено между молекулярна сила, която държи заедно, в сцепление по между им, отделните молекули, които имат еднородни субстанции.

Тази идея за кохезията през ХХ в. вече влиза на полето на политическото и социалното и се появява хибридният термин “социална кохезия“, който иска да каже, че трябва да възникне механизъм, който да има характер на сила, която да държи свързани по между им отделните социални единици в отделните социални групи, преодолявайки съществуващите културни различия между тях, обосновани на произход, етнос, образование, пол и т.н.

Сближаването в ценностно и културно отношение на социалните единици се превръща в основен мотив за възникването на тази политика на сближаване или както я познаваме в днешно време “кохезионната политика“.

Кохезионната политика на ЕС изследва икономическите, социалните и териториалните различия и разпростира своите механизми за тяхното преодоляване в тези две посоки.

Чуйте Ивана Мурджева в звуковия файл.

Снимки: Pixabay


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Промяна на лично и/или фамилно име

Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..

публикувано на 18.07.25 в 14:45
Адв. Пламен Борисов

За да израсне пълноценна личност, детето се нуждае от двамата си родители

Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..

публикувано на 18.07.25 в 12:40

За първи път момче на количка достигна връх Мусала

На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти".  Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..

публикувано на 18.07.25 в 10:53
Д-р Лу Тиен

Д-р Лу Тиен: Доброто здраве минава през съхраняването на позитивната енергия

В "Мигранти с таланти" представяме д-р Лу Тиен, която е от Пекин, Китай. Тя е десето поколение лекар в нейното семейство. Завършва Шанхайския университет за традиционна китайска медицина и след като получава докторска степен, работи 3 години като постдокторант и научен сътрудник в Шанхайския институт за биологични науки. Когато пристига в България, за..

публикувано на 18.07.25 в 10:44

"Спасителен клуб за Бъдеще" – смели сърца с кауза

За смелите сърца с кауза разговаряме в "Нашият ден" с доброволеца Лазар Радков – един от инициаторите на "Спасителен клуб за Бъдеще", който събира на едно място доброволци от цялата страна с мисия да помагат при бедствия. В сезона на високите горещини доброволците от Хасково вече са изгасили около четири пожара, разказва Радков...

публикувано на 18.07.25 в 10:25