“Търси истината, слушай истината, учи истината, обичай истината, говори истината, пази истината, защитавай истината – чак до смърт“ – думи на Ян Хус, една от най-големите личности в историята на Чехия.
6 юли е датата, на която Ян Хус е изгорен на клада по време на Константския събор в Германия. В Чехия това е официален празник и неработен ден
Името на Ян Хус остава в съзнанието на световната културна общност като символ на борбата за справедливост. Той е забележителен учен, философ, теолог, проповедник и преподавател, символ на просвещението и реформацията не само в Чехия, но и в цяла Европа.
За неговите ранни години не се знае почти нищо, дори рождената му дата е предполагаема и определена спрямо други важни моменти в живота му.
Католическата църква смята неговите проповеди за еретични и поради това той е отлъчен от Църквата, а по-късно изгорен на клада. Неговата смърт отприщва военния конфликт от 1419 до 1434 г., наречен Хусистки войни.
Роден е в малкото чешко селце Хусинец в семейството на небогат земеделец. В Пражкия университет, където учи, е известен като Ян от Хусинец, съкратено впоследствие на Ян Хус, с което име остава в историята.
Още в средата на 1380-те в Чехия започват да се разпространяват трудовете на английския реформатор Джон Уиклиф. Под влияние на идеите на Уиклиф попада и Хус. По време на Великия западен разкол (схизма) в Римо-католическата църква, Хус е в числото на тези, които съхранява неутралитет по отношение към противоборстващите страни.
Ян Хус попада под влияние на неговите идеи. Обявява се срещу редица несправедливости в църквата, като търговията с индулгенции. Да бъдеш освободен срещу заплащане от извършен грях. И едно от най-важните неща – не трябват сляпо да се подчиняваш на църквата, а да мислиш и тълкуваш сам.
Със смъртта му обаче нищо не приключва, напротив тя отключва още по-силна ненавист към църквата и дава началото на т.нар. “Хуситски войни“.
Войната не завършва с победа за Хуситите, но дава тласък на едно съвсем ново мислене.
В знаменитата си реч от 6 юли 1915 година в Женева бъдещият президент на Чехословакия Томаш Масарик се връща именно към делото на Ян Хус, призовавайки народа си за отбрана среща Австро-Унгария.
Отделно до 2015 година са създадени над 80 паметник на Ян Хус, които са разпръснати из цяла Чехия, а през 2005 година чешката телевизия организира анкета за най-велика личност от страната и Хус се нарежда на 7 място в нея.
Чуйте в звуковия файл.
На 5-и и 6-и май ежегодно се провежда празникът на община Баните и минералната вода. Празникът се чества от 50-те години на миналия век . Местните хора вярват, че ако човек се изкъпе с лековитата вода точно на Гергьовден, ще бъде здрав цяла година. Но това няма как да проверите, ако не опитате сами, а съпътстващите тържества ще направят..
През 2025 година се навършват 100 години висше лесовъдско образование в България. Кулминацията на честванията ще бъде тържественото отбелязване на юбилея в Софийската опера и балет на 7 май. В "Нашият ден" ректорът на Лесотехническия университет (ЛТУ) доц. д-р Христо Михайлов говори за празненствата по повод годишнината, състоянието на..
Как Deepfake или дълбоките фалшификации могат да навредят на обществото, как да ги разпознаем и имат ли полезна страна, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Никола Тулечки , лингвист, експерт по данни в "Онтотекст", част от екипа на Factcheck.bg и един от основателите на Сдружение "Данни за Добро" Deepfake – от английски "дълбок..
Техните корени са от Мелник, както и тяхното вино. Любка и Никола Зикатанови се завръщат към миналото си, за да построят бъдеще за себе си, децата и внуците. Вярват, че във виното е истината, както и в спасението на малкото лозе. "Във Вила Мелник се ражда вино единствено и само от грозде", категоричен е Никола Зикатанов. Стотиците туристи, посещаващи..
В неделята на жените мироносици се спираме на христовия поздрав "Радвайте се". Какъв е смисълът на неделята на жените мироносици? За понятията еманципация и феминизъм в Църквата. На какво се основават упреците, че в православното учение жената е подценявана? Защо ни напомня, че в безнадеждната тъмнина са светили единствено любовта и верността. Как..
Най-старият музей в югозападна България - Археологическият музей в Сандански, е домакин на предаването "Семейно радио" в края на април.Изнесеното студио е..
Предстои седмото издание на Фестивала на българската книга в средата на юни в Брюксел. Той се организира от Българската културна асоциация в Белгия,..
В миналото издание на "Покана за пътуване" художничката Петя Илиева разказа за най-луксозния и най-бедняшкия от мароканските хамами, които е посетила, но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg