“Търси истината, слушай истината, учи истината, обичай истината, говори истината, пази истината, защитавай истината – чак до смърт“ – думи на Ян Хус, една от най-големите личности в историята на Чехия.
6 юли е датата, на която Ян Хус е изгорен на клада по време на Константския събор в Германия. В Чехия това е официален празник и неработен ден
Името на Ян Хус остава в съзнанието на световната културна общност като символ на борбата за справедливост. Той е забележителен учен, философ, теолог, проповедник и преподавател, символ на просвещението и реформацията не само в Чехия, но и в цяла Европа.
За неговите ранни години не се знае почти нищо, дори рождената му дата е предполагаема и определена спрямо други важни моменти в живота му.
Католическата църква смята неговите проповеди за еретични и поради това той е отлъчен от Църквата, а по-късно изгорен на клада. Неговата смърт отприщва военния конфликт от 1419 до 1434 г., наречен Хусистки войни.
Роден е в малкото чешко селце Хусинец в семейството на небогат земеделец. В Пражкия университет, където учи, е известен като Ян от Хусинец, съкратено впоследствие на Ян Хус, с което име остава в историята.
Още в средата на 1380-те в Чехия започват да се разпространяват трудовете на английския реформатор Джон Уиклиф. Под влияние на идеите на Уиклиф попада и Хус. По време на Великия западен разкол (схизма) в Римо-католическата църква, Хус е в числото на тези, които съхранява неутралитет по отношение към противоборстващите страни.
Ян Хус попада под влияние на неговите идеи. Обявява се срещу редица несправедливости в църквата, като търговията с индулгенции. Да бъдеш освободен срещу заплащане от извършен грях. И едно от най-важните неща – не трябват сляпо да се подчиняваш на църквата, а да мислиш и тълкуваш сам.
Със смъртта му обаче нищо не приключва, напротив тя отключва още по-силна ненавист към църквата и дава началото на т.нар. “Хуситски войни“.
Войната не завършва с победа за Хуситите, но дава тласък на едно съвсем ново мислене.
В знаменитата си реч от 6 юли 1915 година в Женева бъдещият президент на Чехословакия Томаш Масарик се връща именно към делото на Ян Хус, призовавайки народа си за отбрана среща Австро-Унгария.
Отделно до 2015 година са създадени над 80 паметник на Ян Хус, които са разпръснати из цяла Чехия, а през 2005 година чешката телевизия организира анкета за най-велика личност от страната и Хус се нарежда на 7 място в нея.
Чуйте в звуковия файл.
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно". Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем. Японците например имат термина..
От 3 до 5 декември в кино "Люмиер" ще се проведе 19-ото издание на фестивала за приключенско кино, туризъм и активен начин на живот "Дни на предизвикателствата" . Елиза Стоева запознава слушателите на "Нашият ден" с акцентите в програмата. "За три дни ще се опитаме да обхванем огромен спектър от предизвикателства. Очакват ни над 10..
Фондация BCause отбелязва международната инициатива #GivingTuesday или Щедрият вторник на 3 декември за 20-и пореден път. Тази световна инициатива, възникнала в САЩ през 2012 г. като контрапункт на манията по безконтролното пазаруване след Черния петък, цели да обедини бизнеса, благотворителните организации и местните общности в подкрепа на..
Ефирът на предаването "Нашият ден" от днес е и платформа за изява на хора, чиито идеи и бизнес модели са насочени към устойчиво бъдеще и разрешаването на екологични проблеми. В новата поредица "Зелените новатори на България" слушателите ще се запознаят с вдъхновяващи личности и техните усилия за справяне с климатичните предизвикателства...
В ефира на предаването "Нашият ден" Атанас Димитров, председател на църковното настоятелство на новоизграждащия се храм "Св. Патриарх Евтимий Търновски" в квартал "Люлин", разказа за инициативата "Децата на Люлин". Тази дългосрочна гражданска инициатива се фокусира върху създаването на православен храм в най-големия жилищен комплекс на..
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg