„Различни са били формите на съпротива срещу властта и системата през различните десетилетия на социализма, но въпреки че най-ярките спомени са от 80-те години, тогава всъщност е имало и най-много свобода“ – казва Петя Вълкова – културолог и докторант в Софийския Университет.
Между 1944 и 1960 се утвърждава идеята за новия младеж. Още с установяването на комунистическата власт тя налага своя образец на младежа – гражданин и строител на социализма – младежите през социализма са много специфичен субстрат, защото те градят бъдещето. Добрият социалистически младеж се учи, работи и е верен на партията. Веднага се ражда и неговия антипод – хулиганът.
Хулиганите са сборен образ – някои от тях наистина имат престъпни прояви, но една от най-основните им характеристики е отказът да участват активно в строежа на социализма. Хулиганът е безделник, преживяващ остатъците от буржоазното общество и проводник на западната култура.
Петя Вълкова припомня и малко познатата Хулиганска акция от 1958 година, когато по лично нареждане на Тодор Живков в продължение на няколко месеца са арестувани 1700 младежи.
Чуйте още в „Какво се случва“.
"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..
128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..
В ефира на предаването Lege Artis Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..
За Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон в "Нашият ден" разказва журналистът от екипа на предаването Нина Цанева. Цанева споделя впечатленията си от посещението си в столицата на Обединеното кралство по покана на Лектората по български език към Департамента по славянски и източноевропейски езици в..
Отбелязваме 60-годишнината от рождението на този голям български музикант и поет, белязал с творчеството си времето на прехода. Защо неговите послания..
Сила, власт, война, опозиция, подигравки и сексуалност – всичко това се смесва във войнствената природа на човешкото състояние. Там, където се ражда и..
За трети път спектакълът "Елементарните частици" на Народния театър – интерпретация на режисьора Крис Шарков по едноименния роман на Мишел Уелбек – излиза..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg