Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Неудобната“ класика си е класика, но иска мъдър прочит

| обновено на 08.07.21 в 13:15

Дни преди рождения ден на Иван Вазов е добре да се сетим, че художествената литература, като един от пазителите на историческата памет, има и своите „неудобни“ за съвременна интерпретация моменти. Така е и с фолклора. 

Иван Вазов не с всичките си произведения е днес политически коректен – той зове за мъст срещу комшии във война, нарича чрез Паисий гърците „люде хитри, вероломни“, а в „Жидов гроб“ е направо нетолерантен към представител на чужд етнос. 

Ами какво да кажем за забраната на някои произведения с думата „негър“ в тях в Америка? При това се касае за творби на Марк Твен, за „Да убиеш присмехулник“?

А пък приказки на Братя Грим са стряскащи за днешните деца, докато в „Макс и Мориц“ например днес е много трудно приемана жестокостта на финала и поуката от този финал. Обаче за времето си това е било напълно допустимо. Изменя ли се моралът и толерантността времеви обусловен критерий ли е, в съпоставка с нравите и настроенията на различните епохи?

За това говори професор Светлана Стойчева – литературовед и литературен историк, преподавател в НАТФИЗ, с професор Амелия Личева, преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“ и главен редактор на „Литературен вестник“, и с поетесата Мирела Иванова, дългогодишен уредник в музей „Иван Вазов“ и драматург на театър „Иван Вазов“.

Чуйте предаването от звуковия файл.

Разговор на Бойко Ламбовски с проф. Светлана Стойчева, проф. Амелия Личева и Мирела Иванова в "Премълчаната история"




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Многоликият театър

Началото на годината е време за предположения и надежди. В рубриката "Моментна снимка" с драматурга Майя Праматарова се коментират спектакли от столичния афиш с премиери в края на миналата година.  Първите срещи с публиката са показателни за живота на представлението и в бъдеще. Специално е насочено вниманието към няколко много..

публикувано на 08.01.25 в 17:00
Сцена от спектакъла „Комедия от грешки“ от Уилям Шекспир

Иска ми се да се занимаваме повече с творчеството, а не със системни проблеми

С премиерния спектакъл "Комедия от грешки" започва новата година Театър "София" . Представлението ще се играе тази вечер от 19.30 часа в " Théatro отсам канала". Постановката по една от най-ранните творби на Уилям Шекспир е дело на режисьорката Маргарита Мачева. "Комедия от грешки" е изключителна пиеса, защото като всички пиеси на..

публикувано на 08.01.25 в 15:23

Филм, посветен на африканската музика

"Радио Африка" е първият български филм, посветен на африканската музика. Това е и първият филм, който събира български и африкански артисти и изследва техните гледни точки по различни теми, като каква е средата, в която е създадена тяхната музика, каква е ролята на импровизацията, каква е личната им мисия в изкуствата.  Трите основни теми, които..

публикувано на 08.01.25 в 12:03

Адела Пеева кани публиката на разговор

На 8 януари от 18.45 часа във филмотечно кино "Одеон" режисьорката Адела Пеева ни връща към своя документален филм "Излишните". Филмът, заснет в 1999 г., разказва историите на три жени и техните семейства, разделени от т.нар. "възродителен процес" и последвалата "Голяма екскурзия" – когато за няколко месеца от България се изселват над 350 000 души,..

публикувано на 08.01.25 в 10:50

Предстои втори сезон на подкаст за българските художници

Бояна Стоилова и Диана Трифонова са създателки на подкаста "Контури", който разказва житейската и творческата биография на големи български художници. В първите епизоди те обръщат внимание на Владимир Димитров-Майстора, Цанко Лавренов, Златю Бояджиев и Васил Стоилов. В предстоящия втори сезон фокусът им ще се бъдат жени художнички от 20 век...

публикувано на 07.01.25 в 16:35