Навършват се 171 години от рождението на патриарха на българската литература Иван Вазов.
По този повод Националният литературен музей и къща-музей „Иван Вазов“ в столицата ще отбележат годишнината от 11 часа пред паметника на Иван Вазов при храма „Света София“. В родния град на Вазов - Сопот, проявите започват с детско утро под мотото „Аз съм българче“ от 9.30 часа.
В 11.30 часа отново в къщата-музей “Иван Вазов“ е церемонията по награждаване на лауреатите от Седмия национален конкурс “Вазовата България“ и среща с носителя на детската Вазова награда.
От 18.00 в църквата „Св. св. Петър и Павел“ има тържествена литургия. В 19.00 часа в Народно читалище “Иван Вазов“ 1871 г. може да се гледа постановката “Сюрприз“ по разкази на Чудомир, гостува Младежки театър “Николай Бинев“.
В 20.30 часа на пл. „Иван Вазов“ започва тържественият митинг, на който ще бъде връчена Националната литературна награда „Иван Вазов“ на тазгодишния лауреат – Боян Ангелов.
В 21.00 часа е началният час на празничния концерт, посветен на днешния ден.
За честването разказва в “Нашият ден“ Борислава Петрова, директор на къща-музей „Иван Вазов“ .
Боян Ангелов е носителят на Националната литературна награда “Иван Вазов“. Той спечели журито с много неща. Има доста богата биография, а също и много стихове, посветени на Вазов и на други личности от неговия ранг. Смятам, че той е една достойна кандидатура.
Очаквам днес хиляди хора да дойдат тук в родния дом на Вазов и ги каня. Днес нашият и всички музеи в Сопот работим с “вход безплатен“.
Ще има ли промяна в беседата
Беседата за всеки един е различна. Всеки чувства Вазов по различен начин. Тя никога не се повтаря. Течащата вода във вадата продължава да ни омайва с ромона си, по калдъръма още отекват стъпките на Вазов и на неговите родители.
Карам посетителите да си припомнят “Аз съм българче“ и да пристъпят през прага на музея.
Посетителите
Характерно е при нас, че посрещаме повече ученици, но всъщност имаме посетители от всякакви възрасти.
Интересът е огромен. Отново започнахме да посрещаме ученически групи след разпускането на мерките. Целият месец юни дворът ни беше пълен с деца.
Всеки си тръгва с нещо ново, нещо различно – един се зареждат с чувство за гордост, за други е чест да се докоснат до родовата история, трети четат и препрочитат вечните слова.
Пожелавам си да можем да пренесем Вазов напред във времето, защото той винаги ще бъде актуален.
За конкурса ни “Вазовата България“ получихме наистина много творби. Не зададохме ограничителни параметри, дадохме пълна свобода и установихме, че децата мечтаят за такава България за каквато и Вазов е мечтал.
Чуйте Борислава Петрова в звуковия файл.
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg