В съботната вечер на програма Христо Ботев ви представяме оперното творчество на Джан Карло Меноти
Джан Карло Меноти – италианско-американски либретист, режисьор и драматург, един от най-често изпълняваните оперни композитори на XX век. Най-успешните му творби са написани през 40-те и 50-те години. Силно повлиян от Джакомо Пучини и Модест Мусоргски, Меноти развива традицията на Веризма в операта във времето след Втората световна война. Отхвърлила атоналността и естетиката на Втората виенска школа, музиката на Меноти е лирична и прецизна в това да подчертава текстовото значение и драматичните намерения.
Подобно на Вагнер, Меноти пише либретите на всичките си опери. Той създава класическата коледна опера „Амал и нощните посетители“, заедно с над две дузини други опери, предназначени да се харесат на популярния вкус. Много от оперите на Меноти се радват на успешни продукции на Бродуей, включително две произведения, спечелили наградата Пулицър, „Консулът“ и „Светицата на Блийкър Стрийт“. Повечето му творби са с либрети на английски език, освен три заглавия, написани на италиански – „Амелия отива на бала“ (1937), „Островният Бог“ (1942) и „Последният дивак“ (1963). Той основава Festival dei Due Mondi (Фестивал на двата свята) в Сполето през 1958 и Сполето Фестивал в САЩ през 1977, на които се представят съвременни камерни творби.
В допълнение към оперите си Меноти пише музика за няколко балета, множество хорови произведения, камерна музика, оркестрова музика, включително симфония и сценични пиеси. Забележителни са кантатите „Смъртта на епископа на Бриндизи“, написана през 1963, и „Пейзажи и възпоменания“ през 1976. Последната е музикално описание на спомените на Меноти за Америка, написано за Двестагодишнината на Съединените щати. Заслужава внимание и малка меса, поръчана от Римокатолическата архиепископия в Балтимор – „Меса за съвременната английска литургия“.
Меноти преподава композиция във факултета на Музикалния институт Къртис от 1948–1955. Той също така е артистичен директор на Римската опера от 1992–1994 година и поставя оперни заглавия за известни организации като Залцбургския фестивал и Виенската държавна опера.
Автор и водещ: Милена НиколаеваВ Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..
"Ние сме заедно в това. И ще преминем през него. Докато стоим заедно!" , е простото, но силно верую, което музикантите от "Елейн" (Eleine) следват при записите на актуалния си студиен албум We Shall Remain, сътворен от прекрасни разрушителни сили. Шведската дарк симфоник метъл сензация "Елейн" (Eleine) най-сетне пристига у нас за хедлайн..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията им "до 15 учебни дни в една учебна..
Прекрасен филм с основен сюжет вечната битка между добро и зло, с уникални актьории творчески екип. Как да не "посегнеш" към това заглавие, след като на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg