Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тодор Тодоров: Не е ясно какво следва след изчегъртването на Борисов

Снимка: БГНЕС

Получава се така, че изглежда има някакъв консенсус около това, че трябва да се изчегърта ГЕРБ, казва в предаването “Нашият ден“ на БНР доц. д-р Тодор Тодоров, преподавател във Философски факултет на Софийския университет.

"За разлика от протести 2014 г., които произведоха едно разделение. Консолидираха някаква общност, която си беше консолдирана, и произведоха разделение. Сега тези протести сякаш създадоха някакво съгласие между различни групи и партии за това, че Борисов трябва да си замине.

Не виждам нищо друго, това е един много плитък консенсус. Това е единствената обединяваща точка между всичко и всички. От там нататък не е ясно накъде ще се върви и какво ще се прави.

В същото време снощи чух едно такова внушение от страна на ГЕРБ, че само еднопартийните правителства са силни, защото могат да провеждат последователна политика, а всяко коалиционно управление по дефиниция е корумпирано, тъй като означава компромиси, задкулисие и т.н.

В това може да има нещо вярно, но като цяло е фалшиво внушение. В съвременната политика, не само в България, вече е невъзможна ситуация, при която една партия толкова категорично да вземе надмощие, така че да може сама да съставя правителства. Това е новата нормална ситуация в политиката и трябва да свикнем с това.

Партиите трябва да са в състояние да работят в коалиционна атмосфера."

Гласуващият човек

"Предполагам, че някои от избирателите се радват. Все пак има и някои от партиите като Демократична България, които имат очевиден успех. Тя все още е близо до това да надмине БСП.

БСП потъва все повече, устремила се е към дъното. Тя отдавна се отказа от усилието да бъде лява партия, каквато в България в момента няма и това е лошо за нашия политически пейзаж."

Чуйте Тодор Тодоров в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Серги Кузян: Нашата задача е да помагаме на въоръжените сили на Украйна

В контекста на войната на Русия в Украйна Олесия Хориаринова, съосновател на Украинския център за сигурност и сътрудничество, и Серги Кузян, негов председате, споделят в "Мрежата" украинския опит за начините на ненасилствена мобилизация, подготовката на цивилните граждани за евентуална агресия от страна на чужда държава, а също и как всеки гражданин..

публикувано на 30.09.24 в 12:27
Проф. Адил Наджам

Проф. Адил Наджам: Живеем в свят, който се определя от разделението на хората

За разделението на хората и силата на преговорите или как обществените медии дават пространство на обществото да говори със себе си – разговор в "Нашият ден" с проф. Адил Наджам , глобален президент на WWF International, почетен декан и преподавател по международни отношения в Бостънския университет, САЩ. Проф. Наджам гостува в България по..

публикувано на 30.09.24 в 10:18

Между два свята: Ролята на жестовия преводач в ежедневието

Ден след Международни яден на глухите хора ви срещаве със Силвия Маринова, жестов преводач с повече от 35 години опит.  Тя не разглежда своята професия просто като работа – за нея тя е лична мисия, започнала още в детството ѝ. Описвайки своя житейски път, Силвия споделя: "Жестов преводач съм с повече от 35 години стаж. Първото ми образование е..

обновено на 30.09.24 в 10:07
София Якоч

Антон Митов представя: София Якоч – с любов към България

София Якоч е унгарка, но говори прекрасен български език, защото е израснала в България. Бащата на София – Даниел Якоч, професор по славянски езици, е преподавал унгарски език у нас, за да може да научи български. Автор е на учебник по унгарски за напреднали. София е работила като преводач в полицията и в туризма. Сега работи в логистична фирма. И..

публикувано на 30.09.24 в 09:51

Само "Уау!" ли е дигиталният свят

Станаха ясни първите трима, които печелят в конкурса за кратко видео на тема "Медийната грамотност е...",  организиран за втора година от Фондацията "Коалиция за медийна грамотност". "Въпреки мрежата" разговаря с двама от тях – Весел Стоянов, ученик от частната гимназия "Райко Цончев“, Добрич, и със студента Владимир Атанасов, който следва..

публикувано на 30.09.24 в 09:25