Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Слави Стоев: Токсичността на манипулацията зависи от целта на манипулиращия

Снимка: Ани Петрова

Слави Стоев е психолог и организационен консултант, автор на детски книги. „Със сигурност не е добре човек да цикли в безкрайно съмнение и параноя, но също така е добре да бъдем алармирани и внимателни за някои от най-лесните начини, по които можем да бъдем подведени. – казва той – Когато говорим за манипулация – това, което другият прави, за да ни манипулира, е да използва някакви наши вътрешни склонности или потребности. Ние сами доброволно влизаме в ролята на съучастници в заблудата ни, макар че го правим несъзнателно.

В предизборен период, в който страшно много хора трябва да бъдат подтикнати към решение и действие, е нормално общественото пространство да бъде наситено с всякакви форми на манипулация. Но както за всичко в живота рано или късно стигаме до темата за средния път, границите на манипулацията са важни. Със сигурност е добре да си даваме сметка, че ние заставаме зад някакви убеждения основно по емоционални причини, а не защото те са аргументирано и логично прави. Ние избираме да вярваме и да защитаваме неща, които обслужват наши емоционални цели.

Чуйте цялото интервю със Слави Стоев в „Какво се случва“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От военно училище във Виетнам до сцената на "Арабеск" – пътят на Чан Тхе Чунг

В рубриката "Мигранти с таланти" ви разказваме за пътя на един балетист от Виетнам до България – историята на Чан Тхе Чунг , солист на балет "Арабеск" , който открива своята втора родина у нас и любовта на своя живот – певицата Светлана Захариева . Чан е роден в Ханой и завършва военно балетно училище в родината си. През 80-те години,..

публикувано на 10.10.25 в 14:48
Снимката е илюстративна

Документ с невярно съдържание при наследствени имотни казуси

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Камен Петков, Велико Търново: Бях заличен от списъка с наследници на фамилен имот чрез документ с невярно съдържание, съставен от мой родственик, който впоследствие е издействал пред нотариус нотариален акт за имота на свое име...

публикувано на 10.10.25 в 14:10
адв. Йорданка Бекирска

Неизпълнение на съдебните решения за родителската отговорност – задължения и санкции

Неизпълнението на съдебните решения за родителски права и личните отношения дете – родител са и нтересна тема, която сама по себе си въвежда колизия. Какво точно означава да не се изпълняват съдебните решения, не са ли задължителни?  Коментар в новата рубрика "Параграф семейство" на "Законът и Темида" на програма "Христо Ботев" прави Йорданка..

публикувано на 10.10.25 в 13:30

Вейповете – новата заплаха за младото поколение

Повдигаме една изключително важна и актуална социална тема – вредата от употребата на вейпове сред подрастващите и влиянието им върху психическото и физическото здраве на младите хора. Според последния глобален доклад на Световната здравна организация , публикуван само преди дни, най-малко 15 милиона тийнейджъри между 13 и 15 години по..

обновено на 10.10.25 в 09:55

Историята на пощите оживява в книгата на Цвети Пчелински

Днес отбелязваме Световния ден на пощите . За него разговаряме с автора на единствената книга, посветена на историята на пощите и телекомуникациите у нас – г-н Цвети Пчелински. Той е автор и издател на книгата "Извори за историята на пощите и телекомуникациите по българските земи", издадена от издателството на БАН. Попитахме го защо точно на..

публикувано на 09.10.25 в 09:02