В центъра на Карлово се намира площад „20-ти юли“, където има паметна плоча в знак на почит към избитите на 20 юли през 1877 карловци. Тя е поставена по инициатива на младежкия парламент при СОУ „Христо Проданов“ през 2017 г. – паметен знак в града на Левски. През 1987 г. е открит този архитектурен ансамбъл – площад „20-ти юли“. Той е паметник на културата от местно значение – това е единична архитектурно-строителна недвижима културна ценност, категория от местно значение. По паметника работи проектантски екип от четирима архитекти и трима художници, ръководени от Йоан Левиев.
Има ли посегателство върху културно наследство на площад „20-ти юли“ в Карлово в процеса на реконструкция и рехабилитация и защо е гражданското вълнение срещу проекта? Реконструкцията и рехабилитацията на централния площад на град Карлово предизвика гражданско вълнение в града срещу проекта. Оказва се, че не всички граждани са съгласни с това начинание.
Група жители от Карлово не одобряват премахването на трибуната в Карлово, която е част от вече започналата реконструкция и рехабилитация на пл. "20-ти юли" в града. Те изпратиха писмо, подписано от 17 интелектуалци, до Министерството на културата и Министерството на регионалното развитие и благоустройството с искане за спиране на проекта. Към писмото има приложена и подписка на около 100 души.
Стартираните дейности по реконструкцията и рехабилитацията на пл. "20-ти юли" предизвикват сигнали от гражданите – един от тях и до министъра на културата Велислав Минеков. В отговора на писмото от Министерството на културата става ясно, че в конкретния случай има нарушение на авторските права.
В ефира на "Нашият ден" този казус е коментиран от един от авторите на проекта на досегашния вид на пл. "20 юли" – архитект Георги Георгиев. Той смята, че фактът, че той и неговите колеги не са били потърсени за мнение, представлява нарушение на Закона за авторските права. Освен че представлява и посегателство върху културното наследство от местно значение. Арх. Георгиев подчерта, че този уникален обект е бил оставен да се разрушава през годините.
"От много години площадът беше признат за емблема на град Карлово – приет и признат от самите карловци с много повишено самочувствие от това архитектурно-художествено дело."
"Този факт изненада и нас самите – ние бяхме сезирани само по телефона, че централният градски площад започва да се събаря. Когато отидохме на место, видяхме, че багери и работници развалят почти всичко.
По Закона за авторското право една реконструкция и ремонт като този в момента би трябвало да бъдат възложени на проектантския колектив, който първоначално е разработвал този проект – ние държим официално правата на този проект. Когато попитахме, те казаха "Това е инженеринг – това дори не се възлага на обществена поръчка..."
Чуйте повече от звуковия файл.
Екипът на предаването „Нашият ден“ се обърна за гледната точка и на кмета на Община Карлово Емил Кабаиванов, но получи отказ поради изключителната натовареност на общинската администрация покрай предстоящите чествания на 184-годишнината на Васил Левски.
Данни за това как да се отнасяме към покойниците откриваме още в Стария завет. Молитвите за мъртвите съществуват от древност, тъй като "в Христа всички са живи”. Всяка събота от седмицата е посветена на покойниците. Традиция е на задушниците, установени от църквата за общ помен за починалите да се посещават гробищата, за да отдаваме дължимата..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Това отношение към журналисти не е отсега, а от доста отдавна. Минаха немалко години, откакто Анна Цолова влезе в директен конфликт с политици по време на предаване и вместо да беше..
В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..
В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..
Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас). Експерт по проблемите на националната,..
На 1 ноември – празникът на програма "Христо Ботев", в предаването "Мрежата" разговаряме с директора на програмата Кин Стоянов . "Културата в..
Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф...
В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg