Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Банкя празнува Горешляци

Банкя празнува Горешляци – 15, 16, 17, 18 юли. Тези празници през годините се свързват с народни веселия по това време и както още го наричат по-старите хора, съборът на Банкя.

На 15 юли, когато Църква чества паметта на светите великомъченици Кирик и Юлита, в едноименния храм в град Банкя ще бъде отслужена Божествена света Литургия от Негово Преосвещенство Белоградчишкия епископ Поликарп, Викарий на Софийския митрополит. 
"Алея на книгата" е акцентът в тазгодишните празници на града Горешляци 2021.

В първия ден от Горешляците в Банкя, на 15 юли, гостуват популярният музикален журналист Йордан Георгиев – Данчо Стълбицата и на Аргир Николов – DJ Argo MC. Те са автори на първата по рода си книга „DJ-ска История BG – 50 години“. Тя синтезира 50-годишната история на диджейството в България. Авторите ще ни разкажат за процеса на създаването на книгата, спомените си и какво е да бъдеш DJ днес. Представянето на книгата ще бъде от 18:30 ч. на „Алейната“ сцена в парк "Кестените" (пред Голямата балнеолечебница). Специално визуално диджей парти ще зарадва публиката със светови ретро хитове и ще ни демонстрира изкуството на това да бъдеш отличен DJ.
"Незабравимите – Старите песни на нов глас“Уникалният винтидж концерт, който съживява песни от 1930-те до 1970-те години, ще завладее с духа на старата романтика и стилистиката на кабарето парк „Ротонда“ в Банкя на 15 юли. Съвременни аранжименти, танго и суинг танци, нестандартен актьорски поглед, чувство за хумор – спектакълът приобщава младото поколение с родната „винтидж” култура и събужда вечно младия дух на поколението, израснало с тези песни! Песните от 30-те до 70-те, изпети от Аспарух Лешников, Дуо Нове, Леа Иванова, Ирина Чмихова, Лиана Антонова, Мими Николова, Стефан Воронов, Емил Димитров, група „Домино”, Тодор Колев и др. сега ще бъдат представени от Ралица Бежан - вокал, Калин Жечев – пиано и вокал, Димитър Сираков – контрабас, Мартин Ташев-тромпет, Денис Гоев-тромпет, Ивелин Иванов - акордеон, Стоил Иванов-Стю – ударни. Няма как да не разпознаете кадифения глас на Ралица Бежан. Концертът „Незабравимите“ е вдъхновен от баща ѝ Георги Ковачев – изключителен музикант, акордеонист и пианист. Успешен и обичан импресарио, който е работил с Тодор Колев, Орлин Горанов, Астор, Васил Петров, Камелия Тодорова, Леа Иванова. Ралица е възпитаник на НАТФИЗ от класа на проф. Крикор Азарян, доц. Тодор Колев и Николай Поляков. В първия ден на Горешляци, 15 юли, извадете от раклата на баба си шапката с воалетката, обуйте обувките за танци и си подарете Незабравим скок във времето! Очаква ни истински празник на сетивата, съживяващ корените на старата градска култура.
Като прелюдия към традиционните празници на град Банкя - Горешляци е откриването на изложбата на големия български художник Симеон Спиридонов в Арт център Банкя. Един творец, включен във френската класация „100 художници-енциклопедисти на 20 век“. Той е инициатор и дарител на първата училищна галерия в село на Балканите. С негова помощ и съдействие в село Дрен, където живее и твори, е основана местна художествена гимназия.
На съборите майсторите са изнасяли най-доброто, направено от тях. На Горешляци 2021 се спазва тази стародавна традиция. Столична община район "Банкя" и Регионална занаятчийска камара-София организират Алея на занаятите по повод предстоящите традиционни празници. 
Посетителите на курорта ще могат да се докоснат до: накити от полимерна глина и мъниста; художествено стъкло; кожени изделия; везани сувенири; дървени съдове и предмети за бита; дървени играчки; градинска и традиционна керамика; народни ризи и носии; гайтани; рисувани шалове. Събитието е част от Културната програма на район „Банкя” и се провежда на 18 юли от 10:00 до 18:00 часа на пешеходната зона край парк "Ротонода".

Рангел Марков, кмет на район Банкя, и Александра Александрова, зам.-кмет, разказват в "Нашият ден" повече за събитията.

Какво още – чуйте в звуковия файл.

Снимки – Община Банкя




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"От дълбока древност" – непознатата книга на Хенрик Сенкевич

Предложената в това издание селекция от приказки, легенди и сказания разширява, обновява и преоткрива присъствието на Сенкевич в България. Хенрик Сенкевич (1846–1916) е полски писател, носител на Нобеловата награда за литература (1905). Книгата "От дълбока древност", която на 30 септември има премиера в Полския институт в София, представя три водещи..

публикувано на 30.09.25 в 16:36
Кирил Мерджански

Кирил Мерджански представя книгата си "Епитафии от залеза на Римската империя"

Тази вечер (30 септември) в НБКМ, клуб "Писмена" ще се състои премиерата на книгата на Кирил Мерджански "Избрани епитафии от залеза на римската империя". За нея ще говорят Георги Цанков и Димитър Камбуров. Кирил Мерджански е един от важните съвременни български поети. Издал е книгите: "Нощен прилив" (1990), "Избрани епитафии от залеза на Римската..

обновено на 30.09.25 в 16:27

Отбелязват с изложба 130 години от рождението на Васил Захариев

Изложбата "Васил Захариев. 130 години от рождението на художника" има ретроспективен характер и представя значителна част от запазените произведения на автора. Тя е резултат от партньорството на Софийската градска художествена галерия с Историческия музей в Самоков и Държавна агенция "Архиви". Куратор е Любен Домозетски. В изложбата участват..

публикувано на 30.09.25 в 15:54

Модерна интерпретация на класическия мит в "Херкулес vs Авгий"

Постановката "Херкулес vs Авгий" е първата премиера на Театър София за новия театрален сезон. Тя е драматургична версия на класическия мит за Херкулес за почистването на Авгиевите обори и е дело на Ивайло Христов. Пиесата е решена като древнотръцка трагикомедия. Присъства хор, който не само пее, а и играе ролята на парламент и разказвач като..

публикувано на 30.09.25 в 15:03

Абсурдни ситуации, смях до полуда и емоционални недоразумения

Постановката "Пеперуди в стомаха" представлява забавна история, която напомня, че за да намериш себе си, първо трябва да се изгубиш в нечий друг свят. Режисьор e Николай Гундеров, a сценограф – Светла Колева. Музикалното оформление е дело на Денислав Анастасов. Актьорският състав включва Любомир Нейков, Ненчо Илчев, Иван Радоев и Лили Сучева...

публикувано на 30.09.25 в 14:46