Курсисти от различни страни, най-вече от български произход, отново имат възможност да задълбочат познанията си, да практикуват устната и писмената книжовна реч, да посетят красиви и важни за историята ни места, да чуят български фолклор „на живо“ и сами да научат някои от традиционните ни хора. След принудителното ограничаване на пътуванията и общуването лице в лице летните семинари по български език и култура, организирани от няколко наши университета, отново влизат в ритъм.
Югозападният университет „Неофит Рилски“ в Благоевград възстановява тази полезна традиция преди четири години. Всеки път програмата на групите се съобразява с тяхното равнище, потребности и културни интереси. Събирането на граждани от съседни балкански страни в приятелска и добронамерена атмосфера, създаването на връзки и общите преживявания също са от ценните страни на семинарите.
Желанието на организаторите, разказва проф. Магдалена Панайотова, декан на Филологическия факултет на ЮЗУ, е летните семинари да бъдат общо звено между университетите ни, за да могат курсистите да се възползват от знанията на различни преподаватели, да видят различни краища на България и да чуят жива българска реч от различни говори. Би било добре и продължителността на семинарите, сега от 14 дни, да се увеличи, препоръчва проф. Панайотова.
В предаването се срещаме още с двама от тазгодишните курсисти – Иван Дерменжи от Украйна и Бранко Йотев от Сърбия, и с координатора на семинара Павел Филипов, асистент в ЮЗУ. Какво затруднява най-много хората от български произход, но живеещи в чуждоезикова среда, каква е историята им, какви думи от дедите си са запомнили и как звучи българската им реч чуйте в записа.
Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..
Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg