Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рецитал на клавирния виртуоз Марк-Андре Амелен

Снимка: marcandrehamelin.com

Записът на Марк-Андре Амелен, който може да слушате по програма "Христо Ботев" на 19 юли от 2 часа, е осъществен на фестивала Шубертиада в Шварценберг, Австрия.

Определеният от „Ню Йорк Таймс“ като „изпълнител със свръхчовешка техника“ интерпретира блестящо произведения от старите майстори през романтизъм до наши дни. Репертоарът му е огромен дори за съвременните разбирания.

Печели международния конкурс за американска музика в Карнеги хол през 1985г. Това събитие изстрелва кариерата му във висините. Започват многобройни участия на престижни фестивали и концерти из цял свят.

Амелен е известен не само със своите невероятни изпълнения, а и с композициите си, нерядко измисля технически интересни „упражнения за пръсти“.

Марк Андре има 11 номинации „Грами“ и е ексклузивен артист на известната звукозаписна компания „Hyperion“, за която е записал повече от 70 диска. През 2020 година, Амелен е удостоен с награда от списание „Грамофон“, за записа на етюдите на Шопен в транскрипции на Леополд Годовски.

Роденият в Монреал през 1961 г. Марк-Андре Амелен, е носител на офицерски орден на Канада, рицар е на националния орден на Квебек.

Програмата на концерта е изключително интересна, като започва с „Вариации по теми на Росини от операта „Пепеляшка“ от Хенри Херц – произведение което се свири изключително рядко, но Амелен вдъхва нов живот на творбата.

Следва Соната за пиано в ми минор от Карл Филип Емануел Бах, който е вторият от петте сина на Йохан Себастиян Бах. Карл Филип Бах е влиятелен композитор, работещ по време на прехода между бароковия стил на баща си и класическия стил. Неговият личен подход, експресивен и често бурен, е из-вестен като „чувствителен стил“. Сонатата е написана през 1743 г.

Следващото произведение в програмата е фантазия „Странникът“, оп. 15 от Франц Шуберт. Написана е в същата година, в която композиторът пише своята „недовършена симфония“ – 1822 г. Виртуозната фантазия с нейната грациозност е уникална. Самият Шуберт рядко е можел да я изсвири без грешка, тъй като за интерпретацията ѝ се изисква изключителна виртуозност.

Ще прозвучи и „Божията благословия в самотата“, която Ференц Лист пише в период, в който се оттегля от бурния светски живот и приема духовен сан. Официалната част ще завърши с друго произведение от унгарският композитор – „Реминисценции по теми от операта Норма“ и разбира се с бис – „Феите са изящни танцьорки“ от Клод Дебюси.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

L'Opera Seria от Флориан Гасман - интересен пример на сатира

В опита си да преоткрие италианските корени на мелодрамата Миланската скала се насочва към по-рядко поставяни творби от автори творили във Венеция (Кавали и Чести) и Неапол (Винчи). В настоящия сезон погледа се разширява към богатия културен живот в границите на Австрийската империя, създаван от творци от различни среди, предимно на италиански език...

публикувано на 03.05.25 в 08:50

L'Opera Seria, опета в три действия от Флориан Гасман

Композитор: Флориан Леополд Гасман Либретист: Раниери де Калцабиджи. Премиера: 1769 г в Бургтеатър, Виена Действащи лица и изпълнители: • Фалито – баритон, импресарио • Делирио – баритон, поет • Соспиро – тенор, композитор • Риторнело – тенор, певец • Стонатрила – сопран, примадона • Сморфиоза – сопран, (втора) примадона • Порпорина – сопран,..

публикувано на 03.05.25 в 08:46

"Карпов не Каспаров" идват в Русе с електро-диско заряд

След априлското им турне в Китай и преди лятното в САЩ, вълнуващото експериментално диско дуо K not K, известно още като "Карпов не Каспаров" , ще гостува за първи път в Русе. През последните години източноевропейската музикална формация е обиколила множество големи клубни и културни сцени, музеи и художествени галерии в Европа. Споделяла е..

публикувано на 02.05.25 в 12:01

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 май 2025 г.

1 май Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Андрис Пога. 3.00 часа – Лили Буланже (1893-1918), В една тъжна вечер (D'un soir triste). 3.12часа – Анри Дютийо (1916-2013), Концерт за виолончело "Tout un monde lointain" (Цял един далечен свят). Солист: Анастасия Кобекина (виолончело). 3.40 часа – Владимир Кобекин (р.1947), Gaillarda..

публикувано на 30.04.25 в 10:19

Цвят и ритъм: Международният ден на джаза вдъхнови изложба в Шумен

В Международния ден на джаза – 30 април, Шумен отбелязва празника на свободния дух чрез необичайно и вдъхновяващо събитие, което съчетава музика и визуално изкуство. Музикалният журналист и програмен директор на "Jazz FM" Светослав Николов бе специален гост в творческа инициатива, която разкри джаза като път към себеизразяване и споделена емоция. "..

обновено на 30.04.25 в 09:23