Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рецитал на клавирния виртуоз Марк-Андре Амелен

Снимка: marcandrehamelin.com

Записът на Марк-Андре Амелен, който може да слушате по програма "Христо Ботев" на 19 юли от 2 часа, е осъществен на фестивала Шубертиада в Шварценберг, Австрия.

Определеният от „Ню Йорк Таймс“ като „изпълнител със свръхчовешка техника“ интерпретира блестящо произведения от старите майстори през романтизъм до наши дни. Репертоарът му е огромен дори за съвременните разбирания.

Печели международния конкурс за американска музика в Карнеги хол през 1985г. Това събитие изстрелва кариерата му във висините. Започват многобройни участия на престижни фестивали и концерти из цял свят.

Амелен е известен не само със своите невероятни изпълнения, а и с композициите си, нерядко измисля технически интересни „упражнения за пръсти“.

Марк Андре има 11 номинации „Грами“ и е ексклузивен артист на известната звукозаписна компания „Hyperion“, за която е записал повече от 70 диска. През 2020 година, Амелен е удостоен с награда от списание „Грамофон“, за записа на етюдите на Шопен в транскрипции на Леополд Годовски.

Роденият в Монреал през 1961 г. Марк-Андре Амелен, е носител на офицерски орден на Канада, рицар е на националния орден на Квебек.

Програмата на концерта е изключително интересна, като започва с „Вариации по теми на Росини от операта „Пепеляшка“ от Хенри Херц – произведение което се свири изключително рядко, но Амелен вдъхва нов живот на творбата.

Следва Соната за пиано в ми минор от Карл Филип Емануел Бах, който е вторият от петте сина на Йохан Себастиян Бах. Карл Филип Бах е влиятелен композитор, работещ по време на прехода между бароковия стил на баща си и класическия стил. Неговият личен подход, експресивен и често бурен, е из-вестен като „чувствителен стил“. Сонатата е написана през 1743 г.

Следващото произведение в програмата е фантазия „Странникът“, оп. 15 от Франц Шуберт. Написана е в същата година, в която композиторът пише своята „недовършена симфония“ – 1822 г. Виртуозната фантазия с нейната грациозност е уникална. Самият Шуберт рядко е можел да я изсвири без грешка, тъй като за интерпретацията ѝ се изисква изключителна виртуозност.

Ще прозвучи и „Божията благословия в самотата“, която Ференц Лист пише в период, в който се оттегля от бурния светски живот и приема духовен сан. Официалната част ще завърши с друго произведение от унгарският композитор – „Реминисценции по теми от операта Норма“ и разбира се с бис – „Феите са изящни танцьорки“ от Клод Дебюси.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мартина Табакова: Винаги гледам на живота от положителната страна

Талантливата пианистка е родена в град Бургас в голям музикантски род. От съвсем малка има увлечение към сцената и на петгодишна възраст започват занимания по пиано, балет, танци и изобразително изкуство. След първия ѝ рецитал в пети клас, не закъсняват и наградите от конкурси: Aevea Piano Prize - Италия, Leopod Bellan International Music..

публикувано на 03.02.25 в 07:55

Лоран Пейи със стилна версия на "Перикола" от Офенбах на сцената в Лиеж

По традиция в периода преди Нова година Кралската опера на Валония в Лиеж предлага на публиката заглавия от по-лекия, комичен жанр. През 2024 г. това бе оперетата "Перикола" на Жак Офенбах, реализирана от Лоран Пейи. Френският режисьор е най-изявеният сценичен интерпретатор на творбите на Офенбах днес, достоен наследник на именития от близкото минало..

публикувано на 02.02.25 в 08:05

"Мадам Бътерфлай", опера в три действия, от Джакомо Пучини

Музика: Джакомо Пучини Либрето: Джузепе Джакоза и Луиджи Илика по драмата на Давид Беласко, основана на историята "Мадам Бътерфлай" от Джон Лутер Лонг от 1898 г. Премиера: 17 февруари 1904 в Миланската Скала. Същата година е играна в Бреша, през 1906 е третата "американска" версия, а през 1907 г. е представена и в Париж. Пучини открива сюжета за..

обновено на 31.01.25 в 11:12

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 февруари 2025 г.

1 февруари 3.00 часа – Рейналдо Хан (1874-1947), Клавирен квинтет във фа диез минор. 3.31 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Клавирен квартет. 4.02 часа – Габриел Форе (1845-1924), Клавирен квинтет № 1 в ре минор, оп. 89. Изпълняват: квартет "Класика" и Меган Милац (пиано). 4.35 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Chant Pastoral (Пастирска песен)...

публикувано на 31.01.25 в 10:50

Песенната изповед на "македонската самодива" – Росица Лазарова

Росица Лазарова се ражда в семейство на доктори. Нейните корени са от София и Вардарска Македония. В рода си няма професионални изпълнители, но нейната любов към народната песен се поражда с любопитството на едно младо момиче, живеещо над репетиционната зала на Държавния ансамбъл за народни песни и танци "Филип Кутев" по това време. Увлечена в..

публикувано на 30.01.25 в 17:30