Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Измеренията на понятието “народ” днес

Снимка: Венета Николова

Какви са измеренията на понятието “народ” днес? Какво ни обединява и какво ни разделя като народ? Има ли такъв народ? Какво въобще е “народ”? Какви са неговите свойства? За какво ни е това обобщение? За база на нашите взаимоотношения или по-скоро то ограничава личните ни свободи? Чии идеи представлява партията, спечелила последните избори за народни представители?

Тези и други въпроси, свързани с демографския проблем в България, с емиграцията, с характеристиките на народа и с идеите за бъдещето му, се обсъждат в това издание на предаването “Гласът на времето” по програма Христо Ботев на БНР.

Участват доц. д-р Георги Бърдаров, преподавател, ръководител на катедра Социално-икономическа география в Софийския университет и писател, носител на Европейската награда за литература с последния си роман “Absolvo te”, и Христо Бояджиев социален предприемач, стратегически лидер на “Тук-Там” – най-голямата общност от българи с опит по света.

В предаването се включват и телевизионният водещ и продуцент Андрей Арнаудов, който разказва за инициативите “Направи го” и “България те иска”, и етнографът и социален антрополог Харалан Александров, който аргументира тезата си, че понятието „народ” е от 19-и век и споделя наблюдения си за характеристиките на българите.

Относно демографските проблеми, Георги Бърдаров казва, че имаме 4 обезпокоителни процеса, като два от тях са характерни за целия развит свят и според него не можем много да ги повлияем – “Това са ниската раждаемост и застаряването на населението. В целия развит свят раждаемостта е такава и населението застарява и това са нормални, естествени процеси, породени от обективни фактори”.

Според доц. Бърдаров двата големи български проблема са: “Свръхвисоката смъртност за развита държава, ние и преди пандемията бяхме първи в цяла Европа и на едно от първите места в света! И острата липса на млад, активно население, основно поради емиграцията.”

Според Христо Бояджиев обаче емиграцията е естествен процес и днес е важно българите по света да имат възможност да се свързват и да бъдат ангажирани с България, където и да са по света.

Чуйте интересното предаване от звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мая Методиева: Бедността в България е без точен профил, никой няма гаранция за утрешния ден

Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..

публикувано на 02.04.25 в 17:20
Доц. Атанас Мангъров

Менингит: Симптоми, лечение и ваксини – експертен анализ

В днешното издание на Lege Artis обсъждаме менингита, начините на разпространение и ваксините срещу него с доц. Атанас Мангъров – водещ специалист в областта на инфекциозните болести. Причинители на бактериалния менингит Когато говорим за менингит, и по-специално за бактериалния, е важно да отбележим, че най-честите причинители..

обновено на 02.04.25 в 14:21
Д-р Атанаска Аврамова

Как да разпознаем ранните признаци на аутизма?

На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенцията при деца с нарушения в развитието. В ефира на предаването Lege Artis д-р Атанаска Аврамова, началник на дневното отделение към Клиниката по детска психиатрия..

обновено на 02.04.25 в 12:33

Да дишаш е привилегия: Един живот в очакване на чудо

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за глътката въздух, за мечтите си. Тя се бори вече 15 години, сама, с диагнозата пулмонална артериална хипертония . Историята вероятно е сходна с историите на много други хора, сблъскали се със същото..

обновено на 02.04.25 в 11:22

Ани Андонова: Децата с аутизъм вече са по-разпознаваеми и по-приети в обществото

На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенция при децата с нарушения в развитието. В ефира на предаването "Нашият ден" Ани Андонова, представител на Асоциация Аутизъм, сподели своите наблюдения..

обновено на 02.04.25 в 10:15