Какви са измеренията на понятието “народ” днес? Какво ни обединява и какво ни разделя като народ? Има ли такъв народ? Какво въобще е “народ”? Какви са неговите свойства? За какво ни е това обобщение? За база на нашите взаимоотношения или по-скоро то ограничава личните ни свободи? Чии идеи представлява партията, спечелила последните избори за народни представители?
Тези и други въпроси, свързани с демографския проблем в България, с емиграцията, с характеристиките на народа и с идеите за бъдещето му, се обсъждат в това издание на предаването “Гласът на времето” по програма Христо Ботев на БНР.
Участват доц. д-р Георги Бърдаров, преподавател, ръководител на катедра Социално-икономическа география в Софийския университет и писател, носител на Европейската награда за литература с последния си роман “Absolvo te”, и Христо Бояджиев социален предприемач, стратегически лидер на “Тук-Там” – най-голямата общност от българи с опит по света.
В предаването се включват и телевизионният водещ и продуцент Андрей Арнаудов, който разказва за инициативите “Направи го” и “България те иска”, и етнографът и социален антрополог Харалан Александров, който аргументира тезата си, че понятието „народ” е от 19-и век и споделя наблюдения си за характеристиките на българите.
Относно демографските проблеми, Георги Бърдаров казва, че имаме 4 обезпокоителни процеса, като два от тях са характерни за целия развит свят и според него не можем много да ги повлияем – “Това са ниската раждаемост и застаряването на населението. В целия развит свят раждаемостта е такава и населението застарява и това са нормални, естествени процеси, породени от обективни фактори”.
Според доц. Бърдаров двата големи български проблема са: “Свръхвисоката смъртност за развита държава, ние и преди пандемията бяхме първи в цяла Европа и на едно от първите места в света! И острата липса на млад, активно население, основно поради емиграцията.”
Според Христо Бояджиев обаче емиграцията е естествен процес и днес е важно българите по света да имат възможност да се свързват и да бъдат ангажирани с България, където и да са по света.
Чуйте интересното предаване от звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg