Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Научен омлет“ за любопитковци или летните предложения на ТехноМеджикЛенд

Снимка: @technomagicland

Дългата лятна ваканция не е просто пропиляно време за учене. Може да се спори къде и кога децата усвояват най-важните за живота умения и факти. Във всеки случай взирането в телефона или телевизионния екран има алтернатива. Чудесна възможност за софиянци и гостите на столицата да осигурят на децата си смислени и полезни занимания през лятото са работилниците на ТехноМеджикЛенд.


Дигитални рисунки, компютърна анимация, виртуална реалност, умни роботи, пътешествие в дълбокия космос, но и биоигри, компостиране и други занимания, съчетаващи високите технологии и насъщната връзка с природата и крехкото равновесие на реалния ни свят. Това са част от летните образователни занимания, които екипът на ТехноМеджикЛенд е подготвил за младата си публика.


И още: как да плуваме успешно в морето от информация, какви са тенденциите при съвременните автомобили, на какво се дължат оптичните илюзии и що е то научен омлет. Отговор на загадката и покана към публиката отправят Алексей Потебня, докторант в Стопанския факултет на Софийския университет и отговарящ за маркетинга на проявите, и Габриела Стоичкова, стажантка от Американския университет в Благоевград, в рубриката „Всичко за образованието“.

Снимки: ТехноМеджикЛенд (фейсбук страница)

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Професия Човек" – деца рисуват портрети на социалните работници, които се грижат за тях

"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..

публикувано на 24.07.25 в 15:23

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22