Спомен за вълшебникът, който опакова светове и научи хората да ходят по вода – Христо Явашев. Творбите на Кристо оживяват в изложбата „Кристо – изкуство и корени“ в Градска художествена галерия „Дечко Стоев“ в град Поморие в рамките на специалната лятна културна програма „Море от вино“. Изразът модерно изкуство е много широкообхватен, но Кристо има лично отношение и лично изразяване, самата му идея е новаторска твърди художникът Милчо Талев днес:
„Всеки един голям автор е тръгнал отнякъде и искаме хората да забележат, че Кристо има здрава академична основа, която постепенно се е развила в такава модерност, авангардност. Ще покажем етюди, портрети от неговите студентски години, живопис, маслени бои, след това стигаме до мащабните му проекти, които са най-разпознаваеми. Но ние искаме да представим цялата палитра от негови творби, за да разгледат хората неговото развитие през годините. Основен повратен момент при него е престоят му в Париж, когато се сблъсква с друг вид западна култура, с друго изразяване, тогава решава да скъса с класиката, това прекъсва академичната нишка, защото той започва да прави арт инсталации, проекти на съвременното изкуство, но той не скъсва изцяло с академичния си период, а го пренася към новото си амплоа, преплита елементите на класическия рисунък в новите му проекти.
Изложбата „Кристо – изкуство и корени“ се открива на 23 юли в 18 часа в Градска художествена галерия „Дечко Стоев“ в град Поморие, като част от културната лятна програма „Море от вино“, която ще приключи официално на 17 септември с международния пленер по живопис и скулптора – „Светът е море“ в град Поморие.
За експозицията, личността на авангардиста Кристо и програмата на фестивала „Море от вино“ в община Поморие, ще научите повече от разговора с Милчо Талев, директор на Градската художествена галерия „Дечко Стоев“.
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори – Симеон Кръстев, която е обединена под мотото "2 in 1". Вернисажът колаборира две различни техники, а именно, акварел и маслена живопис. Откриването на експозицията предизвика жив интерес в..
Каква е разликата между западните и източните книжни панаири и форуми за литературен обмен? Как читателите в арабския свят се сдобиват с хартиени копия? Кои международни практики биват успешно интегрирани на българска почва и какъв е пътят на една книга от написването ѝ до преводи и чуждестранни издания? Гост на предаването "Литературата. Начин..
Професор Боян Добрев е ръководител на катедра "Стенопис" в Националната художествена академия и е доктор по изкуствознание и изобразителни изкуства. Създател е на множество мултимедийни реализации за нуждите на Министерството на външните работи, Софийски университет "Св. Климент Охридски", Министерство на икономиката, Посолството на САЩ в България,..
Илюстраторката и графична дизайнер Александра Рамирес е базирана в Лондон вече повече от 10 години. Нейната работа е насочена към дигиталния дизайн, но в изложбата си Slam Dunk в столичното галерийното пространство L44 Рамирес изразява огромната си любов към спорта и баскетбола, експериментирайки с техниката ситопечат. Александра е специализирала в..
Със своя "НЕпътеводител за Италия от А до Я" блогърът и пътешественик Иван Кръстев потапя читателите в магията на така наречената "Страна на Ботуша". Кръстев работи в строгата сфера на финансите, но неговата страст е пътуването. Като пишещ пътешественик той членува в Асоциацията на журналистите и писателите по туризма (АБУЖЕТ)...
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg