В посолството на Словашката република в София, на 29 юни 2021 г., се проведе международната конференция „Музеите на Словакия“. По време на проявата беше представен един от емблематичните словашки музеи – замъка-музей „Свети Антон“. Гости на събитието бяха д-р Щефан Енгел, директор на музея „Свети Антон“, и д-р Ингрид Хричовцова, експерт в музея.
Независимо от затруднената комуникация, поради все още съществуващата пандемична обстановка, местата в залата бяха заети от ръководители на български музеи и експерти от цялата страна. Дейността и колекциите на музея предизвикаха интереса на участниците не само към поднесената информация, но и към възможностите за реализиране на съвместни проекти.
Конференцията беше осъществена със съдействието на посолството на Словашката република в София, под патронажа на Министерството на културата на Република България и с подкрепата на Информационното бюро на Европейския парламент у нас, в рамките на проекта на Фондация за култура „199“ – „Обединена Европа и нейното културно наследство. Европа и световното културно наследство“ – инициатор на събитието. Официален гост на конференцията беше Симеон Сакскобурготски. Участниците бяха поздравени от Велислав Минеков – министър на културата, както и от Теодор Стойчев, ръководител на ИБ на ЕП в България, Снежана Йовева, директор на ДКИ към Министъра на МВнР и други.
Един ден преди музейната среща (на 28 юни 2021 г.) – в парка „Врана“ беше засадено специален вид „хартиено дърво“, което ще остане като символ на многогодишните и трайни връзки между България и Словакия.
Своите впечатления от конференцията и от срещите с представители на българските музеи Н.Пр. г-н Мануел Корчек – извънреден и пълномощен посланик на Словашката република у нас, както и гостите от замъка-музей „Свети Антон“ – д-р Щефан Енгел и д-р Ингрид Хричовцовасподелиха в предаването „Европейски паралели – за музея, за галерията“. За превода от словашки на български език помагаше Татяна Вайсова от посолството.
В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA – художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..
Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..
Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...
Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg