Трябва ли да се забрани достъпът на автомобили по планината и какво е състоянието на инфраструктурата на парк “Витоша“?
Темата коментира в “Нашият ден“ Йордан Рангелов, член на УС на „Сдружение за развитие на ски зона Витоша“:
“Достъпът на автомобили през празничните дни трябва да е силно ограничен. Поради недостатъчен градски транспорт хората се ориентират към автомобилите си, за да се качат в планината."
Лифтовете
"На какъвто и интервал да вървят автобусите няма да могат да поемат целия поток от хора, които искат да посетят планината. Продължавам да твърдя, че българската държава не се интересува от проблема с лифтовете. Или се интересува, колкото да се каже, че се работи по въпроса.
Непрекъснато обикаляме по различни институции с идеята да обясним нашето виждане за въжените линии, но засега не сме постигнали нищо. Има тотално разминаване между това, което според нас е полезно за хората, и желанието на държавата да направи нещо.
Изработихме предложение и становище за промени в Плана за управление на Витоша в точките, които според нас стопират развитието на въжените линии.
Категорично казваме, че не желаем да се строят хотели и жилищни комплекси на територията на парк “Витоша“, но искаме да се изградят необходимите спортни съоръжения и помещения за съхраняване на техниката, която ги обслужва.
Срещнахме се с господин Здравко Здравков, който е главен архитект на София. Всички са запознати с това предложение – казват, да, добре, но реално не се прави нищо, за да се случи това.
Разговаряхме за всичките лифтове, които в близкото минало извеждаха хората в планината.
Тяхната идея е Княжевският лифт да бъде построен единствено и само в трасето, което ние го знаем. Изразихме нашето мнение, че това е лошо решение, защото, слизайки на Копитото, хората имат малки възможности."
Чуйте Йордан Рангелов в звуковия файл.
В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..
Обучението на деца със специални образователни потребности (СОП) е предизвикателство както за родителите, така и за учителите. Една от причините е липсата на достатъчно материали, които обучаващият да избере и да адаптира към потребностите на конкретния ученик. В мрежата се откриват сборници и материали, чиито високи цени авторите им оправдават с..
Честата употреба на думите "пея" и "песнопение" са факт на страниците на Свещеното Писание. От най-древни времена музиката и религията са свързани. Исторически не само в християнството, но във всички религии музиката се използва. Чрез нея се изразява както съкрушение и разкаяние така и вяра, възхищение от величието на силата Божия и благодарност към..
Благотворителен концерт-спектакъл – "Традиции от Родопите", ще се състои днес от 18 часа в Театрално-музикален център "Димитър Димов" в Кърджали. Инициативата е на ученици и учители от Средно училище "Йордан Йовков" в града и е в подкрепа на осмокласника Арджан Мехмед – за осигуряване на достъпна образователна среда. В концерта ще участват легендарната..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg