Виртуалната реалност оживява в класиката „Риголето“ на Джузепе Верди – в Държавната опера Варна.
120 години от смъртта на Верди Варненската опера отбеляза с „Верди Хеттрик“, три от най-известните му опери „Риголето“ – 20 юли, „Травиата“ – 22 юли и „Трубадур“ – 24 юли. Спектаклите са в рамките на Опера в Летния театър и ММФ „Варненско лято“ 2021.
Първата премиера на „Риголето“ в историята се е състояла на 11 март 1851 г. в Театър Ла Фениче – Венеция, а тази година се отбелязват и 120 години от кончината на великия композитор Верди.
Решението на Държавната опера Варна да допълни сценичния пласт в класиката "Риголето" с 3D мапинг е свързано с идеята за съвременния контекст на посланията и по-богата изразност на сюжетните линии. По своята същност 3D мапингът е интегрирана технология в самата сценография и сценичното пространство, която се излъчва на сцената, с помощта на проектори и екрани, чрез предварително програмирани компютърни програми.
„Риголето“ е нова постановка на талантливата режисьорка от по-младото поколение Сребрина Соколова. Като втори режисьор на големия Кузман Попов, дългогодишен главен режисьор на Варненската опера, тя върви в неговите стъпки, изграждайки свой стил, който надгражда класическите традиции със съвременно светоусещане.
На пулта ще бъде Маестро Григор Паликаров, един от най-добрите български диригенти, с когото Варненският оперен театър обича да работи. В перфектния солистичен състав са открояващите се солисти на Варненската опера Ирина Жекова – Джилда, Валерий Георгиев – Херцогът на Мантуа, и баритонът Пламен Димитров като Риголето.
Как символът на маската и двойствеността на характера в сюжетните линии се допълват от технологиите на сцената, чуйте в разговора на Ангелина Грозева с режисьорката на спектакъла – Сребрина Соколова и 3D мапинг специалистът Тодор Тодоров.
Снимки – Държавна опера ВарнаДоц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg