Звездите далеч не са само горещи кълба от нажежен газ в студения Космос или красив фон за романтичните нощи. Всяка една от милиардите звездни системи в нашата галактика има своя собствена увличаща история.
От тяхното създаване в облаци студен газ и прах, през бурната си ултравиолетова младост и отглеждането на свои планети, та чак до трагичната си експлозивна смърт, звездите разказват уникални приказки на физиката, от които можем да научим много.
На 3 август в Kino Cabana може да се научи повече за чудния живот на звездите. Събитието е част от честванията по случай 40-годишнината на Националната астрономическа обсерватория “Рожен”.
Повече подробности за участниците може да намерите тук.
Доц.д-р Кирил Стоянов, доц. д-р Камен Козарев и доц. д-р Галин Борисов обсъждат темите:
Как е била създадена слънчевата система?
Какво ни разказват астероидите и кометите за нейното детство?
Как Слънцето продължава да защитава и извайва слънчевата система със своя магнитен вятър вече над 4 милиарда години?
Защо не намираме живот никъде другаде, освен на Земята?
За събитието разказва в “Нашият ден“ д-р Никола Кереков от НФ “Рацио“.
“Това е много тържествена година, защото нашата най-голяма и стара обсерватория “Рожен“ навършва 40 години.
Това е и най-голямата космическа обсерватория на Балканите и не просто на Балканите, а и изобщо в Югоизточна Европа. Навремето това е най-голямата единична инвестиция в наука, правена в България.
Обсерваторията и нейното оборудване са на световно ниво. Често чужди астрономи наемат наблюдателно време в България, където да извършват своите изследвания.
Лекторите на събитието ще ни разкажат една много интересна приказка за това как се е образувала нашата Слънчева система. Как се е образувало нашето Слънце, централният обект, съдържащ над 99% от масата и материята в Слънчевата система.
Ще си говорим също и за планетите. Дали тези, които познаваме днес, винаги са били на същите места."
Чуйте д-р Никола Кереков в звуковия файл.
Снимки: Фейсбук, личен профил
Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..
В днешното издание на Lege Artis обсъждаме менингита, начините на разпространение и ваксините срещу него с доц. Атанас Мангъров – водещ специалист в областта на инфекциозните болести. Причинители на бактериалния менингит Когато говорим за менингит, и по-специално за бактериалния, е важно да отбележим, че най-честите причинители..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенцията при деца с нарушения в развитието. В ефира на предаването Lege Artis д-р Атанаска Аврамова, началник на дневното отделение към Клиниката по детска психиатрия..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за глътката въздух, за мечтите си. Тя се бори вече 15 години, сама, с диагнозата пулмонална артериална хипертония . Историята вероятно е сходна с историите на много други хора, сблъскали се със същото..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенция при децата с нарушения в развитието. В ефира на предаването "Нашият ден" Ани Андонова, представител на Асоциация Аутизъм, сподели своите наблюдения..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg