Звездите далеч не са само горещи кълба от нажежен газ в студения Космос или красив фон за романтичните нощи. Всяка една от милиардите звездни системи в нашата галактика има своя собствена увличаща история.
От тяхното създаване в облаци студен газ и прах, през бурната си ултравиолетова младост и отглеждането на свои планети, та чак до трагичната си експлозивна смърт, звездите разказват уникални приказки на физиката, от които можем да научим много.
На 3 август в Kino Cabana може да се научи повече за чудния живот на звездите. Събитието е част от честванията по случай 40-годишнината на Националната астрономическа обсерватория “Рожен”.
Повече подробности за участниците може да намерите тук.
Доц.д-р Кирил Стоянов, доц. д-р Камен Козарев и доц. д-р Галин Борисов обсъждат темите:
Как е била създадена слънчевата система?
Какво ни разказват астероидите и кометите за нейното детство?
Как Слънцето продължава да защитава и извайва слънчевата система със своя магнитен вятър вече над 4 милиарда години?
Защо не намираме живот никъде другаде, освен на Земята?
За събитието разказва в “Нашият ден“ д-р Никола Кереков от НФ “Рацио“.
“Това е много тържествена година, защото нашата най-голяма и стара обсерватория “Рожен“ навършва 40 години.
Това е и най-голямата космическа обсерватория на Балканите и не просто на Балканите, а и изобщо в Югоизточна Европа. Навремето това е най-голямата единична инвестиция в наука, правена в България.
Обсерваторията и нейното оборудване са на световно ниво. Често чужди астрономи наемат наблюдателно време в България, където да извършват своите изследвания.
Лекторите на събитието ще ни разкажат една много интересна приказка за това как се е образувала нашата Слънчева система. Как се е образувало нашето Слънце, централният обект, съдържащ над 99% от масата и материята в Слънчевата система.
Ще си говорим също и за планетите. Дали тези, които познаваме днес, винаги са били на същите места."
Чуйте д-р Никола Кереков в звуковия файл.
Снимки: Фейсбук, личен профил
По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора. Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..
Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..
Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..
В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..
Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg