Достатъчно случаи за манипулиране на огромен брой хора чрез умишлено създадени и разпространени слухове познаваме и от историята, и от съвремието, за да подценяваме това явление. В края на миналия век то дори става предмет на приложната дисциплина руморология – наука за слуховете. В някои държави функционират служби за контрол на слуховете, а докъде се простират възможностите им, можем само да си представяме.
Впрочем, слухът или мълвата не е задължително насочен към страховете на хората, той може да събужда надежда, да окуражава и мобилизира в трудни моменти. Може обаче и да срине конкурентен бизнес, да провали политическа кариера, да превърне живота на засегнатите в кошмар. Слухът се появява там, където недостигът на информация създава напрежение и неизвестност, разпространява се по неофициални пътища, обраства с допълнителни детайли, сдобива се със завършен сюжет, подобно на фолклора. В повечето случаи отчасти реално обоснованата или напълно халюцинирана информация трудно или изобщо не може да бъде проверена. Новината в слуха възбужда масовата чувствителност и свежда психиката на индивида до нивото на тълпата, обяснява проф. Сава Джонев, преподавател и консултант по социална и организационна психология. В морето от информация и всевъзможните канали за разпространение е добре да се доверяваме на авторитети, които са доказали надеждността и компетентността си, съветва специалистът.
Чуйте повече от звуковия файл.
"Математиката е в основата на всичко и ако човек започне отрано да се занимава с нея и е постоянен, резултатите не закъсняват. Антон Александров е завършил Софийската математическа гимназия, а след това компютърни науки в Англия и магистър в Цюрих, където са най-добрите специалисти по изкуствен интелект. "Възможността да имам най-доброто от двата..
Филмовият фестивал "(Не)възможното образование" се ражда като идея през 2017 г. и за няколкото си издания събира група от съмишленици – родители, учители, граждани, силно желаещи да проучат, разпространят и приложат световно признати и работещи модели на образование с "човешко лице". Опитът на училищата, работещи по тези модели в различни страни,..
"Ако не бяха те" е темата по която ще творят участниците в XII Международен литературен ученически конкурс "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена", организиран от Центъра за еврейско българско сътрудничество "Алеф". Конкурсът стартира на 1 октомври, а малко по-късно за наградените участници в тазгодишния конкурс беше организирана..
Доц. д-р Любомир Кендеров е изследовател-хидробиолог, част от екипа на Биологическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Неговите научни интереси са в областта на оценката на екологичното състояние и екологичния потенциал на речни екосистеми, изкуствени и силно модифицирани водни тела. Ето какво разказва той в предаването "Следобед за..
"Науката и медицината и през тази година продължиха да дават най-доброто от себе си. Миналата година ние изпратихме с първата одобрена терапия, стъпила на основата на генно редактиране и посрещнахме тази година с втората одобрена такава терапия. През януари бе одобрена терапията при бета таласемия. Това е метод, който позволява редактиране на..
Дамяна Велева от "Свободна Европа" е наградена от Антикорупционния фонд в категорията "Млад журналист" за текста ѝ: "Частен град Доспат". Как протести..
Емблематични произведения от различни периоди от творчеството на Панчо Владигеров ще прозвучат в аранжимент за глас, ударни инструменти (ксилофон и..
Животът е движение от въпрос към отговор и… отново към въпрос. Може би затова, когато зрителите потърсят " Отговор на всички въпроси " в едноименния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg