Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премълчаната история на забравения Лозенград

| обновено на 13.08.21 в 12:11

С положителност може да се твърди, че Лозенград датира от римско време, и че тогава е представлявал неукрепено селище. Това се потвърждава от развалините, които са съществували до края на XIX столетие. Турците наричат града Кърк-клисе, а гърците – Саранда-еклисиес. И двете, преведени на български, означават четиридесет черкви или четиридесет черквие.

Българското име Лозенград е било дадено от патриарха на българския национализъм и книжовност – дядо Петко Рачов Славейков. Той обичал лозенградчани поради добрите им нрави и обичаи и за тяхната чистосърдечност. Тези и други неизвестни исторически данни са събрани от Димитър Груев, чийто машинописен текст излиза от забвение благодарение на проф. Лизбет Любенова, директор на Научния архив на БАН. 

И ръкописът отскоро е достъпен като книга, която се казва „Из Историята на Лозенград“. Тя е подробен разказ за поминъка на тогавашното българско население, занаятите, наред с  лозарството, винарството и производство на спиртни напитки. Авторът проследява черковно-училищни борби и бунтовнически и революционни движения, Освободителната война, вдигане на въстанието през 1903 г., животът в Лозенград през Балканската война, през и след Междусъюзническата, както и положението на населението под гръцки, а сетне пак под турски режим. Не е пропуснато и жестокото обезбългаряване на Лозенград. 

Кой е Димитър Груев? Роден – 1878, умира през 1976 г. Той е български революционер, деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация. Учи право в Лозана и Цариград (1912). Народен представител (1919), един от основателите на Тракийската организация. 

В предаването участват историците проф. Лизбет Любенова и проф. Стоян Райчевски. 

Снимки – Уикипедия


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20

Андрей: Тази война трябва да стане война на дронове

Андрей и Олга имат лаборатория за изработка на дронове в Украйна. Този август при срещата ми с тях те разказаха за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо дроновете са важни за тази война, как са започнали да правят дронове и защо те спасяват човешки животи на фронта. "Това е нашата лаборатория. Тук проектираме и произвеждаме всички наши..

публикувано на 27.09.24 в 16:15
Анелия Торошанова и д-р Орлин Колев

Конституционни ребуси и изборни предизвикателства

Преди дни Конституционният съд се произнесе, като обяви Решението на НС за предсрочното прекратяване на мандата на управителя на Националната здравноосигурителна каса Станимир Михайлов за противоконституционно. В случая решението на КС има ли възстановителен ефект? За ветото на президента по отношение на Закона за адвокатурата. В "Законът и Темида"..

публикувано на 27.09.24 в 14:15
Ана-Мария Кръстева

"Сътворението" – ново предаване търси отговори на екзистенциални въпроси

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува Ана-Мария Кръстева , водеща на предаването "Благовестие", която сподели подробности за новия си проект – предаването "Сътворението" по програма "Христо Ботев". Тя разказа, че идеята за този проект носи в себе си от дълго време и многократно е опитвала да го реализира, но безуспешно до..

обновено на 27.09.24 в 13:40