Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Премълчаната история на забравения Лозенград

| обновено на 13.08.21 в 12:11

С положителност може да се твърди, че Лозенград датира от римско време, и че тогава е представлявал неукрепено селище. Това се потвърждава от развалините, които са съществували до края на XIX столетие. Турците наричат града Кърк-клисе, а гърците – Саранда-еклисиес. И двете, преведени на български, означават четиридесет черкви или четиридесет черквие.

Българското име Лозенград е било дадено от патриарха на българския национализъм и книжовност – дядо Петко Рачов Славейков. Той обичал лозенградчани поради добрите им нрави и обичаи и за тяхната чистосърдечност. Тези и други неизвестни исторически данни са събрани от Димитър Груев, чийто машинописен текст излиза от забвение благодарение на проф. Лизбет Любенова, директор на Научния архив на БАН. 

И ръкописът отскоро е достъпен като книга, която се казва „Из Историята на Лозенград“. Тя е подробен разказ за поминъка на тогавашното българско население, занаятите, наред с  лозарството, винарството и производство на спиртни напитки. Авторът проследява черковно-училищни борби и бунтовнически и революционни движения, Освободителната война, вдигане на въстанието през 1903 г., животът в Лозенград през Балканската война, през и след Междусъюзническата, както и положението на населението под гръцки, а сетне пак под турски режим. Не е пропуснато и жестокото обезбългаряване на Лозенград. 

Кой е Димитър Груев? Роден – 1878, умира през 1976 г. Той е български революционер, деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация. Учи право в Лозана и Цариград (1912). Народен представител (1919), един от основателите на Тракийската организация. 

В предаването участват историците проф. Лизбет Любенова и проф. Стоян Райчевски. 

Снимки – Уикипедия


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йорданка Велкова (втората от ляво надясно)

Защо българският език трябва да бъде матуритетен в Обединеното кралство

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Йорданка Велкова, ръководител на лектората по български език в Университи Колидж Лондон. Темата, която обсъдихме, беше важността на включването на българския език сред матуритетните езици в образователната система на Великобритания и страните от ЕС. Каква е реалната перспектива за това..

обновено на 06.05.25 в 12:00
Красимир Каракачанов

Българският войник е бил силен, когато сме осъзнавали нуждата от армията си

На 6 май – Деня на храбростта и празника на Българската армия, Красимир Каракачанов, бивш вицепремиер и министър на отбраната, сподели в ефира на предаването "Нашият ден" своите възгледи за бойната слава на българската армия, съвременните предизвикателства пред сигурността и мястото на България в международните съюзи. "Всеки, който е минал по Алеята на..

обновено на 06.05.25 в 10:53

Националният военноисторически музей отбелязва 6 май с Ден на отворени врати

С вход свободен от 10:00 до 17:00 ч. и празнична програма, Националният военноисторически музей ще отбележи 6 май – Ден на храбростта и празник на Българската армия . Гостите на музея ще имат възможност да разгледат постоянната хронологична и външната експозиция. Свободен ще бъде достъпът и до временните изложби: "Белезите на войната: загубеното..

обновено на 06.05.25 в 09:57

Безплатен музеен тур и активности за деца на 6 май в Музея на авиацията - Крумово

На 6 май (вторник) от 9:30 до 17:00 ч. Музеят на авиацията – филиал на Националния военноисторически музей, ще отбележи Деня на храбростта и Празника на Българската армия с вход свободен, безплатен музеен тур и активности за деца . В деня на отворени врати гостите на музея ще имат възможността да разгледат постоянната вътрешна и външна експозиция,..

обновено на 06.05.25 в 09:28
елен лопатар

И ловците доволни, и елените живи и здрави!

Ловът не е само изстрели, ловът е и грижа за природата и нейните обитатели. А докато обикалят поля и гори, за да нагледат хранилките, ловците пак могат да се сдобият с трофеи. И през тази година в Държавно ловно стопанство "Воден – Ири Хисар" се проведе "Преглед на паднали рога от благороден елен". За десети път над 5 тона рога, събрани само през..

публикувано на 05.05.25 в 16:15