Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да избираме слънцезащитен крем

Снимка: Pixabay

За какво трябва да се внимава при избора на слънцезащитно средство? 

Темата коментира доц. Жана Казанджиева в “Нашият ден“:

“Избор на фотозащитно средство трябва да бъде внимателно обмислен. Ако имаме чувствителна кожа, първо, трябва да видим факторът, който ни предпазва от UV-B и UV лъчите, които са най-опасни.

Факторът, който е отбелязан с UV-B лъчите, обикновено е отбелязан с големи цифри на крема, но винаги преди него има FPF – фотослънцезащитен фактор. След него следват цифрите, те трябва да се гледат внимателно.

Най-високата защита е 50 плюс. Това е приетият международен стандарт за най-висока фотозащита.

След това трябва да проверим дали на етикета на крема има поставено кръгче едно UV-A. Това означава по международните стандарти, че кремът едновременно има защита от UV-B лъчите, които водят до изгарянията и от UV лъчите, които особено за нас, жените, е много важно да се предпазваме от тях, защото те водят до стареене на кожата. 

Чуйте доц. Жана Казанджиева в звуковия файл.

Снимки: Pixabay

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екологията като емоция – природата като дом

Според консервативния мислител Роджър Скрутън за трезво отношение към климатичните промени не е достатъчна нито експертността на експертите, нито паническата атака на прогностиците. Нужна е емоция и то любов към дома, която да ни помогне да вместим "природата у дома". Доколко постижимо е това, разсъждава д-р Маргарита Габровска в "Часът на..

публикувано на 25.06.24 в 11:26

Д-р Джон Брок: Хората и Земята имат общо бъдеще

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" представяме репортаж от лекцията на проф. Джон Брок, озаглавена "Ритъмът на Земята". Тази лекция е част от фестивала "Столица/Литература", организиран от Фондация "Елизабет Костова". Темата на лекцията се фокусира върху промените в химическия състав на атмосферата през последните десетилетия и..

обновено на 25.06.24 в 10:55

Фалшивата информация – има ли универсален метод за разпознаване?

В рубриката "Епизоди от живота" гл. асистент д-р Стефан Марков, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски" и от Института по философия и социология при БАН, а също и автор на новоизлязлата книга "Алгоритми на заблудата",  както и автор на новоизлязлата книга "Алгоритми на заблудата", разкрива какво е фалшива информация в епохата на постистина. В..

публикувано на 25.06.24 в 10:01

Театър и храна

Фифика Георгиева завършва актьорско майсторство за куклен театър и известно време животът ѝ е тясно свързан с театъра, а сетне тя се посвещава поравно на театъра и на храната. Така е и днес, години по-късно, както в проектите ѝ за деца, така и в проектите ѝ за възрастни. За нея производството на сладка, лютеница и сладоледи е почивка от..

публикувано на 24.06.24 в 18:20

Младите, киното, или накъде ни насочват мечтите?

В рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" Теодор Неделчев, ученик, който се занимава с кино, сподели своята история и вдъхновение. В отговор на въпроса кога е решил, че ще бъде свързан с киното, той разказа: "Тази идея ми беше дадена още в ранното детство от моя баща, който обожаваше да гледа филми. Аз бях примамен доста приятно..

обновено на 24.06.24 в 13:52