Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Православната българска общност в Хамбург откри своя дом

Снимка: БГНЕС

Петдесетница е празник, който Православната църква чества като рожден ден на църквата – Светият дух слиза над апостолите и те започват да прославят Бога на различни езици, които дотогава не са знаели.

Тази година Петдесетница отдавна мина, още на 20-и юни, а повод да си припомним за нея е една относително невръстна и скоро намерила свой дом българска православна общност – тази в Хамбург.

Човекът, който се грижи за духовните потребности на българските християни там – отец Кръстин Апостолов, разказва, че при всяка литургия участниците казват молитвата „Отче наш“ – всеки на собствения си език – и сравнява това преживяване с една непрекъсната Петдесетница.

През 2018 г., 11 години след основаването си, българската енория там наема за минимум 30 години неизползван протестантски храм, където се установява, а през 2020 г. е изграден каменен иконостас, който е нужен за православното богослужение.

Така се сбъдва една голяма мечта на българите в региона – да имат свой молитвен дом, а не да обикалят из различни наети за кратко пространства.  

За преживяването разказва в “Нашият ден“ отец Кръстин Апостолов.

“Намираме се недалеч от центъра на град Хамбург с висока концентрация на българи, но въпреки това най-редовно идват хора от съседни градове.

Хората, които са от другата страна на улицата, някак знаят – храмът винаги е тук и можем да отидем. Но идват и хора, които живеят понякога до 400 км.

За тези 12 години ядрото, което съставляваше енорията, се увеличи, леко промени, но в голямата си степен остана същото. Заедно видяхме как израснаха нашите деца. Майките, пеещи на клира, се подкрепяха по времето на напреднала бременност. 40 дни след раждането те се появяваха в храма и продължаваха да пеят на клира. Това е чудо, което дава много жизнени сили в служението и не спира да вдъхновява.“

Чуйте в звуковия файл отец Кръстин Апостолов.

Снимки: БГНЕС


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Абдулрахман Ал-Халиди

Каква ще е съдбата на саудитския дисидент Ал Халиди

В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..

обновено на 04.04.25 в 17:31
Маргарита Шурупова

Маргарита Шурупова: Сегашната Русия не може да съществува без война

България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..

публикувано на 04.04.25 в 16:50
Снимката е илюстративна

Съвети на адвоката: адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..

публикувано на 04.04.25 в 14:35

Глас, театър и смях – формулата на Милица Гладнишка

В рубриката ни "Разговорът" днес ни гостува една от най-пъстрите личности на българската сцена – Милица Гладнишка . Гласът ѝ е като магия, която може да носи едновременно сила и нежност, да води слушателя от дълбоките пластове на емоцията до експлозивни мигове на радост и свобода. В нейната музика и актьорска игра се преплитат..

обновено на 04.04.25 в 13:18

Как кризите водят до развитие в психологията и обществото?

На 4 април всяка година България отбелязва Деня на психолога – професия, която въпреки своето значение за психичното здраве и емоционалното благополучие на хората, често остава в сянката на ежедневието. Историята на този празник е любопитна и започва още през 1992 г., когато група студенти по психология, събрани на купон, решават да изберат 4..

обновено на 04.04.25 в 12:43