Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Православната българска общност в Хамбург откри своя дом

Снимка: БГНЕС

Петдесетница е празник, който Православната църква чества като рожден ден на църквата – Светият дух слиза над апостолите и те започват да прославят Бога на различни езици, които дотогава не са знаели.

Тази година Петдесетница отдавна мина, още на 20-и юни, а повод да си припомним за нея е една относително невръстна и скоро намерила свой дом българска православна общност – тази в Хамбург.

Човекът, който се грижи за духовните потребности на българските християни там – отец Кръстин Апостолов, разказва, че при всяка литургия участниците казват молитвата „Отче наш“ – всеки на собствения си език – и сравнява това преживяване с една непрекъсната Петдесетница.

През 2018 г., 11 години след основаването си, българската енория там наема за минимум 30 години неизползван протестантски храм, където се установява, а през 2020 г. е изграден каменен иконостас, който е нужен за православното богослужение.

Така се сбъдва една голяма мечта на българите в региона – да имат свой молитвен дом, а не да обикалят из различни наети за кратко пространства.  

За преживяването разказва в “Нашият ден“ отец Кръстин Апостолов.

“Намираме се недалеч от центъра на град Хамбург с висока концентрация на българи, но въпреки това най-редовно идват хора от съседни градове.

Хората, които са от другата страна на улицата, някак знаят – храмът винаги е тук и можем да отидем. Но идват и хора, които живеят понякога до 400 км.

За тези 12 години ядрото, което съставляваше енорията, се увеличи, леко промени, но в голямата си степен остана същото. Заедно видяхме как израснаха нашите деца. Майките, пеещи на клира, се подкрепяха по времето на напреднала бременност. 40 дни след раждането те се появяваха в храма и продължаваха да пеят на клира. Това е чудо, което дава много жизнени сили в служението и не спира да вдъхновява.“

Чуйте в звуковия файл отец Кръстин Апостолов.

Снимки: БГНЕС


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
елен лопатар

И ловците доволни, и елените живи и здрави!

Ловът не е само изстрели, ловът е и грижа за природата и нейните обитатели. А докато обикалят поля и гори, за да нагледат хранилките, ловците пак могат да се сдобият с трофеи. И през тази година в Държавно ловно стопанство "Воден – Ири Хисар" се проведе "Преглед на паднали рога от благороден елен". За десети път над 5 тона рога, събрани само през..

публикувано на 05.05.25 в 16:15

Десислава Димова, акушерка: Най-трудното е да накараме майката да си повярва

На 5 май отбелязваме Международния ден на акушерката – ден, в който се обръща внимание на ключовата роля на акушерките, особено във времена на криза. В предаването "Нашият ден" говори Десислава Димова – акушерка, избрала с мисия и сърце да посвети живота си на тази древна и в същото време съвременна професия. Според нея акушерството и грижата..

обновено на 05.05.25 в 11:13
Момчил Цветанов

Регистър на водопадите в България събира точна информация за ценното природно богатство

С планинския водач и автор на книгата "Българските планини" Момчил Цветанов говорим в "Нашият ден" за инициирания от него научно-изследователски проект към ЦНИП (Център за научни изследвания и проекти) към УАСГ, за създаване на официален Регистър на водопадите в България , който да дава точна информация за това ценно природно богатство. През..

публикувано на 05.05.25 в 10:40

Село Баните празнува с музика, танци и традиционна кухня

На 5-и и 6-и май ежегодно се провежда празникът на община Баните и минералната вода. Празникът се чества от 50-те години на миналия век . Местните хора вярват, че ако човек се изкъпе с лековитата вода точно на Гергьовден, ще бъде здрав цяла година. Но това няма как да проверите, ако не опитате сами, а съпътстващите тържества ще направят..

обновено на 05.05.25 в 09:42
Доц. д-р Христо Михайлов

100 години висше лесовъдско образование в България

През 2025 година се навършват 100 години висше лесовъдско образование в България. Кулминацията на честванията ще бъде тържественото отбелязване на юбилея в Софийската опера и балет на 7 май. В "Нашият ден" ректорът на Лесотехническия университет (ЛТУ) доц. д-р Христо Михайлов говори за празненствата по повод годишнината, състоянието на..

публикувано на 05.05.25 в 09:37