Започва 19-ото издание на OpenFest – събитието, което дава пример за една от най-основните характеристики на отворената култура, а именно – нейното създаване чрез съвместни действия и опит за включване на всички заинтересовани. То се провежда изцяло с доброволен труд и приканва всички почитатели, създатели и поддръжници на свободните изкуства и отворения код да споделят свободата.
Конференцията, която обсъжда разнообразни теми, свързани с отворената култура и свободния софтуер, се организира от 2003 година насам. OpenFest 2021 обаче е първото лятно издание на форума, при това под открито небе.
На 14 и 15 август в „Маймунарника“ от 10.00 до 19.30 часа ще се проведат дискусии, в които лектори и публика ще обменят идеи и добри практики в областта. В известна степен фестивалът на свободното творчество е и място за срещи, където се споделят култура и знание. Самата му идея е да популяризира проекти, реализирани с помощта на свободен софтуер и софтуер с отворен код, както и да дава поле за изява на свободното изкуство.
След края на дискусиите ОpesFest 2021 ще предложи и прожекция на кратки филми и запознаване с дигиталното изкуство под звуците на фънк и джаз диджей сетове, като за закриването ще се погрижи група "Дандорендо".
Всички събития от програмата на фестивала са с вход свободен.
В „Артефир“ един от лекторите в единствената по рода си у нас конференция Георги Пенков сподели повече за това какви са нагласите и предпоставките за създаването на отворено съдържание и какво е разбирането ни за open source.
Повече за това, както и за значението на отворената култура и отвореното съдържание чуйте в звуковия файл.
Големият български поет Ани Илков, една от значимите фигури в съвременната българска култура издаде книга със събрани стихотворения под заглавие "Бързо насън". Сборникът включва произведения от периода 1989 - 2022 година. Премиерата се състоя в клуб "Писмена" на НБКМ в присъствието на знакови личности от културния ни живот, колеги, приятели,..
Първият превод на български на шедьовъра " МАУС " на Арт Спигелман беше представен в One Book Bookstore. "Баща ми кърви история" и "Тук започнаха мъките ми" са двете части на книгата. Тя е наградена с "Пулицър" и дава начало на термина "графичен роман". Както пишат издателите, историята разказва за "Владек Спигелман, евреин, оцелял в..
Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..
"Нашият ден" насочва вниманието на своите слушатели към програмата на Българския културен институт в Берлин в началото на 2025 година – разговор с директора на Института Борислав Петранов . Тази вечер предстои в Берлин да бъде представена книгата на Кристина Патрашкова "Въпреки всичко: Българските писатели в годините на цензурата"...
С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова..
Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg