Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„101 отбивки: Презареждане“ – начин да преоцениш връзката си с природата

След шест книги, хиляди километри, пропътувани из цяла България, и липсата на сън, но пък със сърце, открило повече от един дом, Иван Михалев отново издаде своите „101 отбивки“.

„Тази книга се роди точно като някакъв вид опит за отърсване от всичко това, което ни сполетя по време на пандемията, тогава си казах: „Добре, всички имаме нужда от това презареждане“, сподели в „Артефир“ авторът пътешественик.

Седмият му пътеводител носи именно това заглавие и отявлено послание – „Презареждане“. Отбивките в него са непознати дестинации в страната, магични, привлекателни и малко известни забележителности, които не могат да бъдат открити в списъка на „100-те национални туристически обекта“ и не съдържат скрити реклами на хотели и заведения. Те водят само до тайни водопади и пещери, тракийски светилища, причудливи скални феномени, древни мегалити, вековни дървета, китни села и архитектурни резервати. Все места, които приканват човек да ги сподели, но не просто в социалните мрежи, а с близките си хора, с които иска да ги изживее. Много от тях са чисто нови – открити или създадени в последните година-две, с една-единствена цел – хората да отпразнуват живота, като се сближат с природата и забравят за пандемичните времена.

Такива места са вълшебният „Златен парк“ до Луковит, който е и на корицата на книгата, и „Люлката на любовта“ – местност над Велико Търново, от която се открива гледка към Царевец и Трапезица. Според Иван Михалев те са пример за желанието на хората да сътворят нещо ново, доказвайки за пореден път, че животът е по-силен от всичко.

До много от новите дестинации в „101 отбивки: Презареждане“ няма пътеки и маркировки, но пък откриването им е едно истинско предизвикателство и бягство от ежедневието. Книгата на Иван Михалев за пореден път говори за пътуването като начин на живот.

„Знаете, има една такава поговорка, че домът е там, където е сърцето. Когато човек посещава такива магични места като Емона, като Орцево – села с великолепни гледки, като разни екопътеки, от които се виждат всички родопски язовири… те някак си му се отпечатват в съзнанието, в тази част от неговия живот. И аз имам много такива места, пълен съм с домове навсякъде в България“, допълни авторът на новите „101 отбивки“.

Писането на тази седма по ред книга го отвежда в последната джунгла на Европа – Странджа, където за първи път го взима на стоп патрул на полицията. 

Докъде точно го придружава той обаче и кои са българските Малдиви – чуйте в звуковия файл.

Снимки – Отбивки ФБ профил


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поезията на Ани Илков излезе във внушителен том

Големият български поет Ани Илков, една от значимите фигури в съвременната българска култура издаде книга със събрани стихотворения под заглавие "Бързо насън".  Сборникът включва произведения от периода 1989 - 2022 година.  Премиерата се състоя в клуб "Писмена" на НБКМ в присъствието на знакови личности от културния ни живот, колеги, приятели,..

публикувано на 06.02.25 в 15:57

Графичният роман "МАУС" излезе на български език

Първият превод на български на шедьовъра " МАУС " на Арт Спигелман беше представен в One Book Bookstore.  "Баща ми кърви история" и "Тук започнаха мъките ми" са двете части на книгата. Тя е наградена с "Пулицър" и дава начало на термина "графичен роман". Както пишат издателите, историята разказва за "Владек Спигелман, евреин, оцелял в..

публикувано на 06.02.25 в 15:14

Изкуството на документа

Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..

публикувано на 06.02.25 в 12:10

Българският културен институт в Берлин през 2025 година

"Нашият ден" насочва вниманието на своите слушатели към програмата на Българския културен институт в Берлин в началото на 2025 година  – разговор с директора на Института Борислав Петранов . Тази вечер предстои в Берлин да бъде представена книгата на Кристина Патрашкова "Въпреки всичко: Българските писатели в годините на цензурата"...

публикувано на 06.02.25 в 10:53
Мила Искренова

Хореографът Мила Искренова в деня на своята 65-годишнина

С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..

публикувано на 06.02.25 в 09:40