Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

“По следите на делфините“:

Кампания за проследяване на най-загадъчния вид делфин в Черно море

Делфинариумът във Врна
Снимка: БГНЕС

Кампанията “По следите на делфините“ има за цел проследяването на обвитите в мистерия морски същества и опазването им от множеството заплахи, които ги грозят.

Изхвърлен на морския бряг делфини е гледка, на която се натъкваме почти всяка година. Защо е важно делфините да бъдат част от нашия свят? Как може всеки да се включи и да помогне на кампанията?

Темата коментира в “Нашият ден“ Димитър Попов от “Зелени Балкани“

“Основната причина да създадем кампанията беше да научим повече за разпространението на делфините. Сезонната динамика на бозайниците в Черно море е доста неясна. В коя част на Черно море са също не е съвсем известно. 

Насочили сме се конкретно към най-дребния представител – Морската свиня и или муткура, най-вече защото това е вид делфин, който води доста скрит начин на живот. При тях цялото социално общуване е под вода.

Те търсят своята храна в преддъната част на морето и трудно се забелязват със стандартните визуални методи на проучване."

Кампанията

Морска свиня (муткур)"Една от задачите е закупуване на сателитен предавател и маркиране поне на един муткур с такъв предавател, който да донесе данни за неговото придвижване.

Маркирането на морски бозайници с такива предаватели се практикува вече 20-30 години, като в последните години има напредък в разработването на тези устройства."

Фактори, които пречат на популацията на делфини

"Замърсяването е един от тях. В голямата си част той е резултат от човешка дейност. Знам, че Черно море е затворено море, вливат се много големи реки в него. Това го превръща в нещо като контейнер, който задържа всички възможни замърсители, някои от тях са неразградими.

Имаме и т.нар. "биогени" – това са всички онези азотни и фосфорни съединения, които водят до т.нар. "цъфтежи" в Черно море поради неговата по-ниска соленост. Цъфтежи на водорасли, което води до намаляване на кислородното съдържание и намаляване и на рибните ресурси."

Чуйте Димитър Попов в звуковия файл.

*Муткур – морската свиня, наричана още муткур или реликтен муткур, е морски бозайник от семейство Морски свине, който се отличава от същинските делфини главно по късата заоблена муцуна и по-малките си размери.

Снимки – Снимки: Уикипедия, БГНЕС, Rawpixel



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обезщетяване на собственици на одържавени имоти

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Панталей Николаев, София: Имаме преписка с областната управа София-град – оценител по Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти е предал оценка. Ходихме всеки вторник при заместник областния..

публикувано на 21.02.25 в 14:45

Музика, храна и талант: Пътят на един афганистанец в България

В "Мигранти с таланти" ви срещаме с афганистанеца Халед Мераджудин . Той е роден в Кабул и пристига в България преди 25 години като бежанец от войната в Афганистан. След престой в Индия, през 1991 г. семейството му пристига в България, където намира своя втори дом. Тук Халед завършва 52-ро училище "Цанко Церковски" в София, след което учи в Нов..

обновено на 21.02.25 в 13:47

Кралят е жив!

В редакция "Хумор и сатира" често правим открития, които засягат човечеството и винаги ги споделяме с него. Какво открихме тази седмица (освен, че Кралят е жив) ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по стихотворения на..

публикувано на 21.02.25 в 13:10

Измененията в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие – последици

До какви последици за собствениците на имоти водят направените изменения на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, приети в пленарна зала на 9 февруари 2024 г.? Доколко са съобразени с Конституцията на Република България тези поправки? Как ще бъдат обезщетени собствениците на имоти? Какъв е казусът на Кирил Киров , собственик на имоти около..

публикувано на 21.02.25 в 12:45

Екскурзоводът – разказвач на истории и пазител на традиции

На 21 февруари светът отбелязва Международния ден на екскурзовода – професия, която има ключова роля в опазването и популяризирането на културното наследство. По този повод разговаряме с Румяна Титерякова , дългогодишен екскурзовод и преподавател в Пловдивския университет, за предизвикателствата пред професията и необходимостта от баланс между..

обновено на 21.02.25 в 12:37