Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли полза от детокс диетите

Снимка: Rawpixel

„Прочистете тялото си от токсините“, „Стимулирайте метаболизма, като се отървете от токсините“, „Екстрактът от синя боровинка/къдраво зеле/смути от лилава боровинка/водорасли ще елиминира токсините, натрупани в тялото ви“ – сигурно всички са срещали подобни обещания било в интернет, било на рафта в дрогерията.

Става въпрос за детокса или убеждението, че чрез контрол на храната и веществата, които приемаме, можем да прочистим тялото си от имагинерните замърсители, които му пречат.

Никъде из съответната литература, превъзнасяща ползите от пиене на вода с лимон на гладно, не се обяснява кои са тези замърсители и какво точно замърсяват и според редица автори детоксът е един от големите митове на псевдонауката, както и гръбнак на индустрия за милиарди.


Добрата новина е, че тялото разполага с надеждни системни за освобождаване от опасни вещества. Еволюцията е усъвършенствала бъбреците и черния ни дроб, и стига те да са здрави, не се нуждаят от допълнителна помощ.

Има ли полза от детокс диетите – чуйте в звуковия файл мнението на Йордан Стефанов, доктор по микробиология, създател на блога „Наука и критично мислене“ и автор на книгата „Митове и истини за храненето“.

Снимки: Rawpixel

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Георги Лазаров

Мъжка рожба

Избрахме този израз, често използван от АГ специалистите при съобщаване на "Благата вест", за мото на нашата съботна среща. И първият ни въпрос към госта бе: какъв смисъл влагат в тези думи уролозите? Доктор Георги Лазаров от Първа АГ болница в София и неговият екип успешно прилагат вътреутробни изследвания на плода, а като резултат получават..

публикувано на 15.04.25 в 16:50
Никола Нинков

Еврика! Успешни българи: Никола Нинков

В рубриката "Еврика" представяме Никола Нинков, ученик в 11 клас в СМГ "П. Хилендарски" – носител на бронзов медал от международна олимпиада по химия в Саудитска Арабия през 2024. С Никола говорим как интересът му към химията започва с купуването на една книга. Как се подготвя за предстоящата олимпиада, какво включва подготовката и защо тя не е само..

публикувано на 14.04.25 в 17:00

Защо не бива да скитаме сами из Делхи

С певеца Александър Александров-Алекс неотдавна се разговорихме за пътешествията му по света - за Тайланд, Тайван и Дубай. Тогава той ми каза, че няколко пъти е бил на различни фестивали   в Индия и аз силно се развълнувах, понеже не съм ходила в щата Пенджаб. А от разни книжки знам, че името му идва от Петоречие – срещата на пет реки и там в зората..

публикувано на 13.04.25 в 16:45
Проф. Красимира Алексова

Лингвистика на възприемането или на кого ще повярвате

Свидетелски, преизказни, съдържащи умозаключения или изразяващи съмнение глаголни форми – езикът ни разполага с тях, а използващите и възприемащите ги спонтанно ги избират или реагират във всекидневното общуване. Едно ново направление в лингвистиката – перцептуалната лингвистика – изследва начините на въздействие на определени глаголни форми върху..

публикувано на 13.04.25 в 12:05
Доц. Димитър Желев, Ани Костова, Ивайло Младенов и проф. дн Климент Найденов (от ляво надясно)

Реализация и сбъднати мечти предлага Геолого-географският факултет на СУ

В Геолого-географския факултет на СУ "Св. Кл. Охридски" всеки може да изследва себе си, изследвайки света. Предаването  "Следобед за любопитните" гостува на факултета. "Нашият факултет е един от най-иновативните в университета, тъй като трансформирахме специалностите си, така че да отговарят на професии на бъдещето, които започват да се оформят...

публикувано на 12.04.25 в 10:15