Гражданско и правно образование. Гражданска и правна култура. Какъв смисъл обладават тези понятия в съвременното общество? Подготвени ли сме да общуваме с институциите?
Какво показва опитът от практиката на адвокат Иванка Георгиева, член на УС на Сдружение Обединение на свободните адвокати. Една от основните цели на сдружението е повишаването на информираността на гражданите по отношение на тяхната правна култура.
Граждани – институции
"Повишаването на правната култура е преди всичко акт на лична информираност. Но, тъй като слушах и разговора, съм напълно съгласна, че една такава обща култура трябва да се предоставя още на ниво образование, защото, ако едно лице е непълнолетно и не може само да упражнява правата си, то след навършване на пълнолетие децата трябва да имат достатъчна правна култура, за да могат да общуват с институциите. Правна култура трябва да имат не само гражданите, а и работещите в институциите. Често те дори неволно може да нарушават тези права."
Правната култура на българина
"За мое огромно съжаление българинът няма правна култура. По една или друга причина представата за взаимодействието между гражданите и институциите е доведена до конфликтни ситуации, които могат да бъдат разрешени или през съдебно производство (по-рядко), или през т.нар. "малка корупция", която е огромен проблем в нашето общество."
Правният съвет
"Адвокатите сме лицата, които сме призвани да защитаваме обществото и гражданите от произвола на институциите. Много често един навременен консулт с адвокат би могъл да бъде превенция за много по-сериозни финансови и житейски последици."
Чуйте повече от звуковите файлове.
"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..
128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..
В ефира на предаването Lege Artis Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..
За Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон в "Нашият ден" разказва журналистът от екипа на предаването Нина Цанева. Цанева споделя впечатленията си от посещението си в столицата на Обединеното кралство по покана на Лектората по български език към Департамента по славянски и източноевропейски езици в..
Отбелязваме 60-годишнината от рождението на този голям български музикант и поет, белязал с творчеството си времето на прехода. Защо неговите послания..
На 21 май в Художествената галерия Колекция "Дарение Светлин Русев" в Плевен ще се състои камерен концерт на трио в състав: Татяна Майони (пиано), Евгени..
Чл.-кор. проф. Атанас Семов гостува в "Нашият ден", за да представи новоизлязлата си книга "Конституцията и Европейският съюз", както и да коментира..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg