Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В тялото на звука

Валери Градинарски
Снимка: Зорница Гъркова

Има ли си звукът тяло, бихте попитали, и тогава този текст би имал дори повече смисъл. Всичко на този свят има две страни – едната безплътна, недокосваема (казват), или скрита, а другата – съвсем материална. Тогава кое/къде е тялото на звука?

Лютиерството е привнесен за България занаят, дошъл с преселници в началото на XX век и пуснал своите корени тук. Именно такъв преселник е и прочутият лютиер Георг Хених, станал герой на романа на Виктор Пасков – „Балада за Георги Хених“.

Христо Георгиев
Христо Георгиев
Христо Георгиев и Валери Градинарски са двама съвременни хениховци, всеки стъпил на своя път към тялото на звука и извлякъл свои уроци от този път. Христо поправя предимно цигулки, лютни, понякога китари. Валери Градинарски, станал лютиер по неволя в годините, когато е китарист на група LZ, днес поправя предимно китари..

Как двамата търсят и се стремят към съвършенството на тялото на инструмента, а ще рече и към съвършенството на звука?

Чуйте в звуковия файл:

Снимки – Зорница Гъркова и plevenzapleven.bg


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Аджан Брам

Изкуството в мен: Будистки приказки за щастие от Аджан Брам

Четем будистки приказки за щастие. Те са от сборника "Отвори сърцето си" с вдъхновяващи истории за надеждата, любовта и прошката, за превъзмогването на страха и освобождаването от страданието, които отразяват мъдростта на будизма. Авторът е Аджан Брам , англичанин, завършил физика в Кеймбридж, който решава да стане будистки монах в Тайланд и..

публикувано на 07.04.25 в 13:23

"Тревожни години" – дебютният роман на Пийт Таунзенд вече и на български

В рубриката Културен отпечатък на предаването Terra Култура акцентът този път пада върху изключително любопитно заглавие – дебютния роман на легендарния музикант Пийт Таунзенд, "Тревожни години" . Повод за разговора е излизането на българското издание, а специален гост в студиото е редакторът на книгата Юлия Петкова. Издателство..

обновено на 07.04.25 в 13:15
Правдолюб Иванов, Изложба „Истината за истината“

Изкуство при влошено време

Всяко време има своето съвременно изкуство. Това е сякаш самоочевидна истина, върху която не се замисляме. А може би трябва. Често чувам, че нашето днешно съвременно изкуство е неразбираемо, че не е ясно какво е искал да каже авторът, а друго си е класиката, която виждаме в музеите. И също толкова често ми се е искало да попитам дали наистина..

публикувано на 07.04.25 в 13:05
Джозеф Ал-Ахмад

Актьорът Джозеф Ал-Ахмад със спомен за баба му – поетесата Ваня Петкова

Изложбата "Четири поетични стихии" в Националния литературен музей показва лични вещи, ръкописи и книги на поетесите Блага Димитрова, Станка Пенчева, Весна Перун и Ваня Петкова. Експонатите са дарени от родственици на четирите поетеси и са подредени от литературната изследователка и уредник на Националния литературен музей Катя Зографова...

публикувано на 07.04.25 в 11:54
Проф. Златимир Коларов

Медицината и литературата: Два пътя към човека

На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото. Един от тях е проф. Златимир Коларов – ревматолог, общественик, писател и сценарист , човек, чиято дейност се простира отвъд медицината и пренася лечителската сила и в света на литературата и..

обновено на 07.04.25 в 11:06