Как се отразява на психиката на учениците неопределената ситуация и продължителното дистанционно обучение.
Петя Глътникова, училищен психолог в Гимназия с преподаване на чужди езици „Ромен Ролан” – град Стара Загора, разказва в "Нашият ден":
"Родителите много точно определят онова, което се случва. Не трябва и да си специалист, за да разбереш какво преживяват нашите деца. Най-големият проблем, според мен, е, че ние лишаваме децата от възможността да общуват с различни социални модели и то не за кратък период от време. Задава се вече трета година...
До 7 години моделът, който формира личността, най-важният елемент от съзряването на личността е семейството. Но след 7-годишна възраст децата трябва да се срещат със своите връстници, с други значими възрастни. В нормалното развитие се получава и трябва да има едно противопоставяне на семейството, за да може детето да се изгради като личност и осъзнае себе си в пълната си цялост. Затова и конфликтите със семейството не са толкова страшни, защото те са част от израстването. Затваряйки децата, ние ги затваряме само в семейството и те не могат да се сравнят с околните, не могат да сравнят своето поведение с поведението на своите връстници – отношението към света на своите родители с отношението към света на учители, треньори и т.н. Това е големият проблем в социалното развитие на децата. На децата им се ходи на училище."
Чуйте повече от звуковия файл.
Във "Време за наука" отправяме интересно предложение за ваканцията към децата и техните родители – лятната образователна програма на Националния природонаучен музей – БАН. Веселина Чирова , екскурзовод в музея, разказва повече за инициативата: "Целта е децата да натрупат нови знания за природата и да се забавляват по интересен начин...
В "Часът на етиката" – съвместната рубрика на "Време за наука" и секция "Етически изследвания" на Института по философия и социология при БАН – с проф. Стоян Ставру говорим за пресечните точки между етиката и музиката, за акустична справедливост и за изваждането на звук и глас от контекста им. В началото на разговора проф. Ставру предлага на..
На 8 юли в Европейския парламент ще се състои гласуването по повод приемането на България в еврозоната и ще бъдат одобрени законодателните актове, които уреждат присъединяването ни. На този ден се очаква и решението на Съвета на ЕС, което ще бъде финалният акт за приемането на евровалутата в България. Какво ще се случи след тази дата, какви са..
Журналистът от БиБиСи и "най-пишещ за крикет български журналист" Васил Велев разказва за най-причудливите и необичайни спортове по света – от гледане на труднодостъпни и опасни места до плуване в кална торфена река. Повече от 600 години някъде из Глостършър, Англия, се провежда състезание по търкаляне на пита сирене по стръмен склон. В..
В това издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" можете да чуете Борис Иванов и Любомир Николов, представители на сдружението "Искър" - София, които ще разкажат за почистването и облагородяването на бреговете на река Искър. Те са изградили едни доста удобни и сенчести почивалки, като са вдъхнали нов живот на едни стари палета, оформили..
"Има една приказка, че дяволът е в детайла… Богът е там. Точно там е вдъхновението, златната ръка и огънят на мерака, на това наистина да направиш нещо, да..
Националната галерия отбелязва 100 години от рождението на Владимир Гоев (1925 – 2013). Той еот поколението български живописци, утвърдили се през втората..
"Ние започнахме да правим тези концерти като отговор на самотата и алиенацията от пандемията и от невъзможността да направим сигурен фестивал през есента."..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg