Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В ключови общини по Черноморието липсва разделно събиране на отпадъци

разделно събиране
Снимка: Ани Петрова

Боклукът, който (не) стига до морето или какво се случва с пластмасовата бутилка, купена от магазин в района на южното Черноморие.

Темата коментира в “Нашият ден“ Евгения Ташева от екип “Нулеви отпадъци” на екологично сдружение “За Земята”, боклуколог по призвание и вехтошар по душа.

“Много притеснителен е фактът, че разделното събиране липсва в някой ключови общини по нашето Черноморие, защото там е директен източник на пластмасово замърсяване към морето.

Погледнах част от обществено достъпните данни какво се случва в тези общини. Нищо не говори за наличието на разделно събиране там.


Созопол, Приморско и Царево са обединени в едно сдружение и експлоатират заедно едно депо, на което му остават 4-5 години живот, докато се запълни. И ако продължават да декларират около 1% рециклиране годишно, както е през последните няколко години, то очевидно този капацитет ще се изчерпи много бързо.

И това не е единственият проблем, по-сериозният въпрос е – защо не се изпълняват изискванията на Закона за управление на отпадъците?! Той изисква всички населени места с жители над 5000 души и тези, които са курорти, независимо от броя жители, да имат разделно събиране.

В самата програма за управление на отпадъците на Община Созопол е записано, че точно тази фирма РТК се занимава с разделното събиране и са вписани едни цели за повишаване на резултатите, но както виждаме от реалните данни, явно не се случва.

Винаги казвам едно и също – когато излизате, не си забравяте ключовете и телефона. По същия начин си направете навик да си носите собствена бутилка за вода, собствена чаша, ако консумирате напитки навън в движение и собствена торбичка за пазаруване. Това са елементарни неща.

Това, което моите източници от Черноморието ми казаха, че къмпингите имат сериозен проблем, защото те желаят да има разделно събиране, но няма фирми, които да желаят да извършват тази услуга. Отново стигаме до паричните потоци.


Няма да се уморя да повтарям това, което е казано от консултанти и от Световната банка в един доклад от преди две години, поръчан от Министерството на финансите на България, който оценява разходите за определяне на отпадъците в България – там се казва, че всъщност ние, като местни жители, заплащаме едно количество опаковки, което е попаднало в смесените отпадъци.

Дали поради нашата недобросъвестност, или поради липса на достъп до контейнери за разделно събиране, още когато закупим стоката в магазина, плащаме и опаковката, и нейното бъдещо рециклиране и разделно събиране. Въпросът е, че когато няма такова разделно събиране или то не е достъпно до всеки един човек, опаковката попада в смесения отпадък и плащаме втори път за нея с такса битови отпадъци.

Чуйте Евгения Ташева в звуковия файл.

Снимки: БНР, Булфото архив


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31