Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В ключови общини по Черноморието липсва разделно събиране на отпадъци

разделно събиране
Снимка: Ани Петрова

Боклукът, който (не) стига до морето или какво се случва с пластмасовата бутилка, купена от магазин в района на южното Черноморие.

Темата коментира в “Нашият ден“ Евгения Ташева от екип “Нулеви отпадъци” на екологично сдружение “За Земята”, боклуколог по призвание и вехтошар по душа.

“Много притеснителен е фактът, че разделното събиране липсва в някой ключови общини по нашето Черноморие, защото там е директен източник на пластмасово замърсяване към морето.

Погледнах част от обществено достъпните данни какво се случва в тези общини. Нищо не говори за наличието на разделно събиране там.


Созопол, Приморско и Царево са обединени в едно сдружение и експлоатират заедно едно депо, на което му остават 4-5 години живот, докато се запълни. И ако продължават да декларират около 1% рециклиране годишно, както е през последните няколко години, то очевидно този капацитет ще се изчерпи много бързо.

И това не е единственият проблем, по-сериозният въпрос е – защо не се изпълняват изискванията на Закона за управление на отпадъците?! Той изисква всички населени места с жители над 5000 души и тези, които са курорти, независимо от броя жители, да имат разделно събиране.

В самата програма за управление на отпадъците на Община Созопол е записано, че точно тази фирма РТК се занимава с разделното събиране и са вписани едни цели за повишаване на резултатите, но както виждаме от реалните данни, явно не се случва.

Винаги казвам едно и също – когато излизате, не си забравяте ключовете и телефона. По същия начин си направете навик да си носите собствена бутилка за вода, собствена чаша, ако консумирате напитки навън в движение и собствена торбичка за пазаруване. Това са елементарни неща.

Това, което моите източници от Черноморието ми казаха, че къмпингите имат сериозен проблем, защото те желаят да има разделно събиране, но няма фирми, които да желаят да извършват тази услуга. Отново стигаме до паричните потоци.


Няма да се уморя да повтарям това, което е казано от консултанти и от Световната банка в един доклад от преди две години, поръчан от Министерството на финансите на България, който оценява разходите за определяне на отпадъците в България – там се казва, че всъщност ние, като местни жители, заплащаме едно количество опаковки, което е попаднало в смесените отпадъци.

Дали поради нашата недобросъвестност, или поради липса на достъп до контейнери за разделно събиране, още когато закупим стоката в магазина, плащаме и опаковката, и нейното бъдещо рециклиране и разделно събиране. Въпросът е, че когато няма такова разделно събиране или то не е достъпно до всеки един човек, опаковката попада в смесения отпадък и плащаме втори път за нея с такса битови отпадъци.

Чуйте Евгения Ташева в звуковия файл.

Снимки: БНР, Булфото архив


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екологията като емоция – природата като дом

Според консервативния мислител Роджър Скрутън за трезво отношение към климатичните промени не е достатъчна нито експертността на експертите, нито паническата атака на прогностиците. Нужна е емоция и то любов към дома, която да ни помогне да вместим "природата у дома". Доколко постижимо е това, разсъждава д-р Маргарита Габровска в "Часът на..

публикувано на 25.06.24 в 11:26

Д-р Джон Брок: Хората и Земята имат общо бъдеще

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" представяме репортаж от лекцията на проф. Джон Брок, озаглавена "Ритъмът на Земята". Тази лекция е част от фестивала "Столица/Литература", организиран от Фондация "Елизабет Костова". Темата на лекцията се фокусира върху промените в химическия състав на атмосферата през последните десетилетия и..

обновено на 25.06.24 в 10:55

Фалшивата информация – има ли универсален метод за разпознаване?

В рубриката "Епизоди от живота" гл. асистент д-р Стефан Марков, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски" и от Института по философия и социология при БАН, а също и автор на новоизлязлата книга "Алгоритми на заблудата",  както и автор на новоизлязлата книга "Алгоритми на заблудата", разкрива какво е фалшива информация в епохата на постистина. В..

публикувано на 25.06.24 в 10:01

Театър и храна

Фифика Георгиева завършва актьорско майсторство за куклен театър и известно време животът ѝ е тясно свързан с театъра, а сетне тя се посвещава поравно на театъра и на храната. Така е и днес, години по-късно, както в проектите ѝ за деца, така и в проектите ѝ за възрастни. За нея производството на сладка, лютеница и сладоледи е почивка от..

публикувано на 24.06.24 в 18:20

Младите, киното, или накъде ни насочват мечтите?

В рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" Теодор Неделчев, ученик, който се занимава с кино, сподели своята история и вдъхновение. В отговор на въпроса кога е решил, че ще бъде свързан с киното, той разказа: "Тази идея ми беше дадена още в ранното детство от моя баща, който обожаваше да гледа филми. Аз бях примамен доста приятно..

обновено на 24.06.24 в 13:52